Mačka Pas

Kada ljubimac teško podnosi samoću: Kako prepoznati anksioznost i pomoći

24.05.2025. 17:15

Odlazak iz kuće vlasnicima ljubimaca često pada teško, ne samo zbog tuge što ostavljaju voljeno stvorenje, već i zbog pogleda punih neizvesnosti, cviljenja ili nervoznog praćenja do vrata. Međutim, iza takvih reakcija često se krije ozbiljan problem: anksioznost izazvana razdvajanjem ili separaciona anksioznost.

Piše: Pet magazine

Anksioznost kod pasa i mačaka javlja se kada su razdvojeni od osobe s kojom su najbliži. Ovaj oblik stresa može izazvati različite oblike problematičnog ponašanja, od konstantnog lajanja i grebanja vrata, do uništavanja nameštaja i prekomernog balavljenja. Važno je razumeti da ovo nije nestašluk niti izraz ljutnje, već reakcija na stvarni osećaj straha i nesigurnosti.

Ljubimci koji pate od separacione anksioznosti ne mogu “sami to prerasti” – u pitanju je medicinsko stanje koje zahteva ozbiljan pristup. Zato je prvi korak u pomoći, poseta veterinaru.

Veterinar može da utvrdi da li simptomi ukazuju baš na anksioznost, jer neka ponašanja mogu biti povezana i s drugim zdravstvenim problemima. Snimanje ljubimca dok je sam kod kuće može pomoći u dijagnostici i daljem tretmanu.

Kako ublažiti stres ljubimcu?
  1. Pažljivo sa zvučnim signalima

Neke rutinske radnje, poput uzimanja ključeva ili otvaranja garažnih vrata, mogu pokrenuti stresne reakcije kod ljubimca jer ih povezuju s vašim odlaskom. Savet je da se takvi zvuci minimizuju, na primer, pripremite ključeve ranije ili parkirajte automobil tako da ga ljubimac ne vidi kako odlazi.

  1. Ne pravite dramu od odlaska i dolaska

Koliko god želeli da se još jednom izgrlite pre odlaska, to može pojačati strepnju. Odlazak i povratak bi trebalo da budu što neutralniji, bez velikih emocionalnih izliva, kako bi se smanjio emocionalni naboj oko tih trenutaka.

  1. Omogućite zanimaciju dok niste tu

Umesto da ljubimac gleda vašu senku kako nestaje kroz vrata, dajte mu nešto zanimljivo da radi. To može biti posebna interaktivna igračka, poslastica ili zadatak koji će mu zaokupiti pažnju i olakšati prve minute samoće. Cilj je da primeti vaš odlazak tek kada vi već fizički niste tu.

Savet plus
Postepeno navikavanje ljubimca na odvajanje kroz kratke izlaske i povratke, mogu biti izuzetno korisne. Takođe se preporučuje korišćenje feromonskih difuzora, posebno za mačke, koji oslobađaju umirujuće hemijske signale slične onima koje majka prirodno proizvodi za svoje mlade.

Ovde ćemo naglasiti i važnost svakodnevne mentalne stimulacije i fizičke aktivnosti. Umoran i mentalno stimulisan ljubimac manje će biti sklon stresnim reakcijama.