U današnje vreme mnogi vlasnici pasa traže odgovore na društvenim mrežama o tome kako prepoznati i ublažiti stres kod svojih pasa. Zato stručnjaci naglašavaju važnost informisanosti o ovom problemu i ističu da se anksioznost kod pasa može javiti u bilo kom životnom dobu – a često se s godinama i pogoršava.
Piše: Pet magazine
Najčešći znaci anksioznosti kod pasa:
Anksioznost kod pasa može biti izazvana raznim situacijama – razdvojenost od vlasnika, bučni događaji (petarde, grmljavina), preseljenje ili prisustvo nepoznatih osoba.
Odvojite deo doma u kojem će pas imati svoj krevet, omiljene igračke i predmet sa vašim mirisom. Ova “sigurna zona” naročito pomaže kod pasa sa separacionom anksioznošću ili pri navikavanju na novu sredinu.
Redovne šetnje i igra pozitivno utiču na mentalno zdravlje psa. Aktivni psi su opušteniji, jer fizička stimulacija smanjuje nivo stresa.
Ako nije moguće ukloniti uzrok straha, korisni su ometači poput interaktivnih igračaka, poslastica ili puzzle hranilica. Ambijentalni zvuci (TV ili radio) mogu pomoći dok ste odsutni.
Pohvalite psa kada se dobro ponaša u novim situacijama. Postepeno upoznavanje s novim ljudima, mestima i zvucima gradi njegovo samopouzdanje.
Ako pas i dalje pokazuje znake anksioznosti, posebno ako se simptomi naglo jave, neophodno je potražiti stručno mišljenje. Veterinar može preporučiti terapiju, proizvode ili lekove koji će pomoći.
Baš kao i ljudi, i naši četvoronožni prijatelji mogu osećati stres i anksioznost. Bilo da je pas prirodno povučen ili iznenada pokazuje znake uznemirenosti, to može biti veoma stresno za vlasnike.