Upoznavanje nove mace sa starijim macama treba da se odvija polako i taktično. Naravno, ne postoji garancija da će mace živeti u zajednici kao najbolji prijatelji, ali učinite što možete se da ih zbližite što više. Ukoliko već imate jednu macu, pobrinite se da njena rutina ostane nepromenjena. Prilikom uvođenja nove mace u vaš dom, najbolje je svaku mačku na samom početku odvojiti u posebnu prostoriju. Odvojte novu macu u sobu koju vaša maca najmanje koristi. Ako se mace prebrzo prisiljavaju na međusobno privikavanje, to može biti stresno i za novu i za stariju macu, što može dovesti do sukoba koji se kasnije teško rešavaju. Nije naodmet da ponovimo – prvi utisci su najvažniji!
Piše: Svetlana Lalović, felinološki sudija
Nažalost, nestrpljivi vlasnici često prebrzo uvode nove mace u porodicu, bez dovoljno takta, vremena i prostora za uspešnu integraciju. Rezultat takve situacije biće dve mace primorane na zajednički život pod stresom, zbog čega vremenom mogu postati povučene, netolerantne ili se mogu razviti drugi problemi u njihovom ponašanju. Vaše razumevanje i strpljenje je neophodno za uspešno stvaranje duge i srećne veze među vašim ljubimcima. Ako vam to uspe, ne samo da će vaše mace biti srećne već ćete i vi biti nagrađeni harmoničnom atmosferom u svom domu, i uživanjem u veselim i šarmantnim interakcijama među svojim ljubimcima.
Mačke, kao vrsta, nisu životinje čopora i većina njih funkcioniše samostalno. Kućne mačke imaju obrazac nasleđen od divljih mačaka da štite svoju teritoriju, i zato nemojte očekivati naprasno stvorene harmonične odnose među macama u svom domaćinstvu. Ono što možete učiniti jeste da im obezbedite dovoljne količine hrane i vode, kao i mesta za nesmetan odmor. Postavite im zasebne posude, toalet i krevetić, na udaljenim mestima u kući. Na ovaj način će se izbeći neizbežne početne nesuglasice, mace će se lakše privikavati jedna na drugu i vremenom mogu postati nerazdvojne.
Pre fizičkog kontakta stare i nove mace, neka se upoznaju preko mirisa. Mazite svaku macu čistom, mekom krpom a zatim tom istom krpom pređite po nameštaju ili drvenariji na prolazima. Ili krpu ostavite u blizini nove mace da je onjuška. Takođe možete razmeniti korišćene jastučiće ili ćebad svojih maca. Razmenjujte mirise dok mace ne pokažu znatiželju. Ako mace budu izbegavale mesta na kojima ste ostavili mirisne tragove druge mace, pripremite se da će faza prihvatanja mirisa potrajati nešto duže.
Kako odmiče proces privikavanja, možete im dozvoljavati da se međusobno gledaju sa distance, ovlaš dodirnu ili njuškaju. Od velike pomoći u procesu predstavljanja mogu da budu staklena vrata između prostorija gde su mace odvojene, pa svaka može samostalno da se približi ili sakrije kada ona to odluči. Ne pokušavajte da mace upoznajete licem u lice dogod ne počnu opušteno da posmatraju jedna drugu. Sačekajte da pokažu pozitivne znake, kao što je doterivanje krzna kada je ona druga u blizini ili trljanje glave o nameštaj ili vaše noge.
Kada dođe vreme da mace upoznate licem u lice, učinite sledeće:
Pustite mace da delaju tempom koji njima odgovara i ako je potrebno, vratite se korak unazad i direktno upoznavanje odložite za sledeći pokušaj. Proces upoznavanja treba da se odvija u kratkim intervalima, kako biste stvorili pozitivne vibracije među njima, a zatim mace vratite u odvojene prostorije. Susret dveju mačaka započnite kratkom igrom s obema macama, tako da je njihova pažnja usmerena na vas. Ako susreti prolaze bez problema, kasnije uvedite istovremeno hranjenje. Ako sve ovo prođe uspešno, postepeno produžavajte vreme koje provode zajedno.
Potrebno je da prođe nekoliko dana, čak i nedelja, pre nego što mace počnu da se međusobno tolerišu, pa nemojte odustajati ako u početku bude frktanja – samo se vratite korak unazad. Mace se najverovatnije neće potući, ali za svaki slučaj imajte spremno neko ćebe ili peškir, kako biste mogli da ih razdvojite. Pazite da vas slučajno ne povrede, jer mace mogu biti prilično uzbuđene prilikom susreta sa suparnikom. Nemojte ih juriti niti vikati, jer će takvo ponašanje samo dovesti do stvaranja dodatnih negativnih emocija između njih. Ostanite staloženi!
Nakon upoznavanja pokušajte sa hranjenjem u istoj prostoriji, u koju ćete prethodno postaviti posudice na različitim mestima. Za posudice izaberite mesto s kog će maci biti lako da se povuče ili pobegne. Između posuda za hranjenje možete da postavite neki predmet, na primer stolicu, kako bi se osećale sigurnije. Vremenom možete da približite posude, ali ih još uvek ih ne postavljajte jednu pored druge.
Mace se mogu osećati posebno ranjivo dok jedu, pa posude za hranu i vodu postavite malo dalje od zida, tako da svaka maca ima prostora da jede ili pije leđima okrenuta zidu, i pritom može da nadgleda prostoriju i prisutne mačke.
Preduzimajući ove jednostavne korake, brzo ćete uspostaviti ravnotežu i poboljšati kvalitet života svim članovima svoje mačje zajednice. Ako nastanu problemi, preduzmite mere što pre, jer je lakše rešiti problem u začetku nego onaj koji traje duže vreme. Ako su mace prebrzo uvedene u zajednički život, razdvojte ih i započnite postupak integracije od početka. Ako integracija nikako ne ide po planu, razgovarajte sa iskusnim vlasnikom maca, odgajivačem ili veterinarom i zamolite za dodatne savete.