Mnogi veruju da su mace i kuce zakleti neprijatelji da se ne slažu baš najbolje – ali hajde da srušimo i taj mit! Polako i postepeno upoznavanje mace i psa može premostiti netrpeljivost između dve veoma različite vrste životinja. Na vama je da budete strpljivi i taktični. Garancija uspeha ne postoji, ali nežnost i razumevanje se skoro uvek isplate. Treba znati da je lakše upoznati macu sa psom nego s drugom macom, jer će mačka najverovatnije odmah preuzeti kontrolu i biti dominantna.
Piše: Svetlana Lalović, felinološki sudija
Postepeno upoznavanje mace i psa odigraće veliku ulogu u njihovom daljem suživotu. Naravno, sve će ići lakše ako je maca imala pozitivna iskustva sa psima dok je bila mače i obrnuto – ako je štene imalo priliku da upozna macu ili mače, velike su šanse da će se u budućnosti dobro slagati s macama.
Obezbedite novoj maci sobu ili deo kuće koji nije dostupan vašem psu. Prvo razmenite mirise psa i mace, na potpuno isti način kao što je gore opisano prilikom predstavljanja dve mace, a tek nakon perioda od nekoliko dana upoznajte ih i licem u lice.
Prilikom upoznavanja, držite svog psa na povocu i budite mirni. Prethodno psa izvedite u dugu energičnu šetnju. Pas mora da bude opušten i ne sme da pokazuje preteće ponašanje. Recite mu da sedne i sve vreme ga držite pod kontrolom. Potrudite se, dakle, da se mačka ne oseća kao da je saterana u ćošak.
Upoznavanje bi trebalo da se odigra na mestu gde se i pas i mačka osećaju opušteno, a gde maca ima siguran put za bekstvo – ako je moguće do nekog uzdignutog mesta koje pas ne može da dosegne. Proverite da li su spoljna vrata i prozori zatvoreni, jer od prevelikog uzbuđenja maca može osetiti potrebu da skoči i pobegne.
Tokom upoznavanja pomalo ignorišite macu – ako ste usredsređeni samo na nju, vaš pas će se osetiti odbačeno. Dajte psu nekoliko zadataka kako biste mu zadržali pažnju i nagradite ga za dobro ponašanje. Isto tako, dajte maci poslastice u prisustvu psa, kako bi maca povezala psa s nečim pozitivnim.
Macu nemojte prisiljavati da priđe psu.
Takođe, nemojte je zadržavati – neka vaša maca ima mogućnost da napusti sobu kad god poželi. Nikako ne dozvolite da psu da pojuri za macom ako ona pobegne!
Ako vaš pas sve vreme ostane smiren, pohvalite ga i dajte mu neku nagradicu ili poslasticu, a zatim vratite macu u njenu sobu. Ponavljajte kratka upoznavanja dok pas ne izgubi interesovanje i kada primetite da se maca ne boji psa. Polako napredujte, ali neprekidno držite psa na povocu. Distancu između mace i psa možete oprezno smanjivati. U svakom trenutku budite spremni da psa sklonite ukoliko dođe do nesuglasica.
Kada primetite da vaša maca i pas više nisu uplašeni ili uznemireni zbog međusobnog prisustva, možete pustiti psa sa povoca, ali pobrinite se da maca uvek ima mogućnost da se skloni i pobegne na neko uzvišeno mesto, gde pas neće moći da je dohvati. Nikada ne ostavljajte psa i macu bez nadzora dok ne budete potpuno sigurni da su stabilni, opušteni i da već vidljivo uživaju u međusobnom društvu. Imajte na umu da su macine posude za hranu i toalet privlačni psima, pa pazite da im ne budu dostupni, kako biste mački omogućili da jede i obavlja nuždu u miru i tišini.