Akvarijumi i oprema - Pet Magazine
Pas:
Mačka:
Od petmagazine - 04/01/2024

Akvarijumi i oprema

Akvarijum je posuda ispunjena vodom, sa bar jednom providnom stranom u kojoj se nalaze vodene biljke i životinje. Mogu se podeliti na slatkovodne, akvarijume sa morskom vodom i akvarijume sa braktičnom vodom, zavisno od toga koji biljni i životinjski svet ih ispunjava. U akvarijumima se od životinja čuvaju kako beskičmenjaci (na primer puževi i rakovi) tako i kičmenjaci (ribe, vodozemci, gmizavci i vodeni sisari). Pojam akvarijum je kovanica sastavljena od osnove, latinske reči „aqua” što znači voda i sufiksa „-arium” u značenju mesta za čuvanje.

piše: petmagazine.rs

MATERIJALI

Staklo

Prvi moderni akvarijum napravljen od stakla razvio je Robert Varington u 19. veku. Tokom viktorijanskog doba, stakleni akvarijumi su obično imali dno od čelika, što im je omogućavalo da se zagrevaju iznad izvora toplote otvorenog plamena. Ovi akvarijumi su imali staklene ploče pričvršćene metalnim okvirima. Akvarijumi sa metalnim okvirom su i dalje bili dostupni do sredine 1960-ih, kada ih je zamenio moderan, silikonski zapečaćen stil. Akrilni akvarijumi su prvi put postali dostupni javnosti 1970-ih. Ponekad se koristi laminirano staklo, koje kombinuje prednosti i stakla i akrila.

Stakleni akvarijumi su već dugi niz godina popularan izbor za mnoge kućne i hobiste akvariste. Kada je silikon postao dovoljno jak da obezbedi dugotrajno vodonepropusno zaptivanje, eliminisao je potrebu za strukturalnim okvirom. Pored niže cene, stakleni akvarijumi su otporniji na ogrebotine od akrila.

Akril

Akrilni akvarijumi su sada primarni konkurent staklu. Pre pronalaska UV stabilizacije, rani akrilni akvarijumi su menjali boju tokom vremena izlaganjem svetlosti, ali ovo više nije slučaj. Akril je generalno jači od stakla, teži manje i obezbeđuje određenu temperaturnu izolaciju. U hladnijim klimatskim uslovima ili okruženjima, lakše je postići i održavati tropsku temperaturu i zahteva manji kapacitet od akvarijumskog grejača.

OPREMA

Tipičan akvarijum uključuje sistem filtracije, sistem veštačkog osvetljenja, difuzor vazduha i pumpu, i grejač ili rashladni uređaj u zavisnosti od stanovnika akvarijuma. Mnogi akvarijumi imaju poklopac koji sadrži svetlo, kako bi se smanjilo isparavanje i sprečile ribe da napuste akvarijum (ili da bilo šta drugo uđe u akvarijum).

Kombinovani biološki i mehanički sistemi filtracije akvarijuma su uobičajeni. Oni ili pretvaraju amonijak u nitrat (uklanjajući azot na račun vodenih biljaka), ili ponekad uklanjaju fosfat. Sistemi za filtriranje su ponekad najsloženija komponenta kućnih akvarijuma.

Grejači akvarijuma kombinuju grejni element sa termostatom, omogućavajući akvaristima da regulišu temperaturu vode na nivou iznad sobne temperature. Termometri koji se koriste uključuju staklene alkoholne termometre, lepljive spoljne termometre od plastične trake i LCD termometre na baterije. Pored toga, neki akvaristi koriste vazdušne pumpe pričvršćene za vazdušne kamene ili pumpe za vodu da povećaju cirkulaciju vode i obezbede adekvatnu razmenu gasa na površini vode.

Čudesni svet akvaristike

 

Fizičke karakteristike akvarijuma čine još jedan aspekt dizajna akvarijuma. Veličina, uslovi osvetljenja, gustina plutajućih i ukorenjenih biljaka, postavljanje močvarnog drveta, pećine, mogu uticati na ponašanje i opstanak stanovnika akvarijuma.

Akvarijum se može postaviti na postolje za akvarijum. Zbog težine akvarijuma, postolje mora biti čvrsto i ravno. Rezervoar koji nije nivelisan može da se izobliči, da curi ili napukne. Često se grade sa ormarićima koji omogućavaju skladištenje, dostupni su u mnogim stilovima koji odgovaraju dekoru sobe. Dostupna su i jednostavna metalna postolja za rezervoare. Većinu akvarijuma treba postaviti na polistiren kako bi se ublažile sve nepravilnosti na površini ispod ili na dnu samog rezervoara koje mogu izazvati pukotine. Međutim, neki rezervoari imaju donji okvir što ovo čini nepotrebnim.