Vesti

Psi smanjuju stres čak i preko ekrana, pokazuje novo istraživanje

12.07.2025. 10:15

Većini ljubitelja pasa ne treba naučno istraživanje da bi znali koliko maženje sa psom prija i poboljšava mentalno zdravlje. Ali istraživači sa Univerziteta Britanske Kolumbije postavili su pitanje: da li i gledanje snimaka pasa može imati sličan umirujući efekat? Kako bi proverili svoju hipotezu, naučnici su okupili više od 900 studenata i 120 članova šire zajednice, koji su zamoljeni da pogledaju unapred snimljen petominutni video u kojem su prikazani terapijski pas i njegov vodič.

Piše: Pet magazine

Video je osmišljen tako da oponaša iskustvo susreta sa psom uživo , uključujući vođene misli, vizuelni kontakt sa psom i smirujuću naraciju vodiča. Svi učesnici su pre i posle gledanja popunili kratak upitnik i ocenili svoj nivo stresa na vizuelnoj skali od jedan (“uopšte nisam pod stresom”) do pet (“veoma sam pod stresom”).

Na kraju, rezultati su pokazali značajno smanjenje stresa u obe grupe. Kod studenata je prosek pao sa 3,33 na 2,53, dok je kod ostalih ispitanika smanjen sa 3,07 na 2,43. Prema studiji, žene su imale izraženije smanjenje stresa od muškaraca, iako su svi ispitanici osetili pozitivne efekte.

„Naši nalazi pokazuju da čak i virtuelne sesije mogu značajno da smanje stres, i to kod različitih starosnih grupa,” izjavio je dr Džon-Tajler Binfet, direktor B.A.R.K. programa (Building Academic Retention through K9s) na Univerzitetu Britanske Kolumbije. To ukazuje da su virtuelni moduli sa psima pristupačan, efikasan i niskobudžetni oblik podrške mentalnom zdravlju.

Inspiraciju za ovo istraživanje dao je izazov dostupnosti terapijskih pasa. Većina programa se sprovodi u urbanim sredinama i često su pretrpani, a tokom pandemije COVID-19, ograničenja u kontaktima uživo stvorila su dodatni jaz u ovakvim uslugama. Tada je univerzitetski B.A.R.K. program osmislio „virtuelne module sa psima“, sa sličnim snimcima pasa i volontera. Ova studija bila je prilika da se usluga ponovo pokrene i ispita njen stvarni efekat.

Ipak, istraživači napominju da studija ima određena ograničenja – nije uključivala kontrolnu grupu koja bi gledala neki drugi umirujući sadržaj, niti je ispitivan dugoročan efekat.