Naučnici su konačno otkrili šta stoji iza prepoznatljive narandžaste boje krzna kod domaćih mačaka. Dve nezavisne studije, objavljene 15. maja u časopisu “Current Biology”, otkrile su da narandžastu boju izaziva specifična genetska delecija na X hromozomu.
Piše: Pet magazine
Ova mutacija utiče na gen nazvan Arhgap36, koji do sada nije bio povezan sa bojom krzna. Pokazalo se da delecija (vrsta mutacije pri kojoj dolazi do gubitka jednog ili više delova DNK iz genoma) povećava proizvodnju proteina tog gena, ali samo u pigmentnim ćelijama. Taj protein sprečava aktivaciju gena odgovornih za stvaranje tamnog, smeđe-crnog pigmenta, pa organizam umesto toga proizvodi lakše nastajući žuto-crveni pigment.
Genetičari su analizirali DNK skoro 90 mačaka u dve odvojene studije, u SAD i Japanu, i u svim narandžastim mačkama pronašli su istu deleciju, dok nijedna ne-narandžasta mačka nije imala tu genetsku promenu. To upućuje na to da su sve narandžaste mačke verovatno potomci jednog zajedničkog pretka koji je živeo pre više od 900 godina, navode istraživači sa Univerziteta Stenford i Univerziteta Kjušu.
Zanimljivo je i to što većina narandžastih mačaka zapravo jesu mužjaci, jer imaju samo jedan X hromozom. Kod ženki su potrebne dve kopije mutacije (po jedna na svakom X hromozomu) da bi bile u potpunosti narandžaste. Ako imaju mutaciju samo na jednom X hromozomu, njihovo krzno postaje šareno, kao kod kaliko ili kornjačevina mačaka.
Ovo otkriće ne samo da rešava višedecenijsku misteriju u genetici mačaka, već i pruža uvid u to koliko specifične mutacije mogu da utiču na izgled i nasleđivanje boje krzna kod životinja.