Da li pas ignoriše vašu gestikulaciju i signale kada je od velikog značaja da vas u tome prati? Mnogi vlasnici primete da jednostavne komande ponekad ne uspevaju, naročito kada se pojavljuju distrakcije. Nedavno su naučnici testirali kako da privuku pažnju psa koristeći visoko-tehnološku opremu koja prati pokrete očiju. Dr. Kristof Volter sa Fakulteta veterinarske medicine u Beču, predvodio je tim koji je otkrio snažnu kombinaciju za usmeravanje pažnje psa.
Piše: Pet magazine
“Vlasnikov pogled i gestikulacija korisni su posebno, ali kada se kombinuju, postaju jači,” rekao je Dr. Volter, vodeći autor studije. Njegov tim je dizajnirao specijalne naočare za praćenje pokreta očiju koje su precizno pokazale na šta psi obraćaju pažnju u različitim uslovima, pružajući uvid u to na šta psi zaista reaguju i zašto je to važno, piše Earth.com.
U mnogim kulturama, pokazivanje prstom se svakodnevno koristi da bi se psu pokazalo gde da ide ili šta da radi. Gledanje, međutim, nije uvek smatrano kao snažan indikator. Pokazivanje prstom samo po sebi može da usmeri psa u pravom smeru. Međutim, nova istraživanja su pokazala da neki psi ne prate uvek pokazivanje prstom, osim ako osoba takođe gleda direktno u objekat. Kontakt očima koji je usmeren ka cilju čini da pas bolje razume signal.
Istraživači u drugim studijama su primetili da psi mogu da prate ljudski pogled, ali ne tako pouzdano kao što prate pokazivanje rukom. Ova razlika možda je povezana sa tim šta su psi iskusili dok su odrastali. Što više imaju izloženost ljudima koji koriste kombinovane signale, to će psi bolje tumačiti kontakt očima i pokazivanje prstom kao značenje uputstava.
Koristeći naprednu tehnologiju, može se dobiti vredan uvid u to gde pas gleda u delićima sekunde. Ako to zamislite kao GPS za pseće oči, možete da vidite na koje delove tela ili lica osobe pas usmerava pogled. Istraživači su primetili da kada su psi videli naučnika koji pokazuje prstom i gleda, njihov pogled je brzo skakao između ruke koja pokazuje, lica osobe i tačnog objekta. Ovaj obrazac nije se pojavio kada je naučnik samo pretvarao da baca lopticu.
Neki stručnjaci smatraju da bi ovi uvidi mogli da se primene u praktičnom treningu. Ako trener ili veterinar zna da kontakt očima plus gestikulacija daje najbolje rezultate, mogli bi da uključe oba signala za brže rezultate.