Beli morski konjić (White’s Seahorse), veličine tek oko 15 centimetara, nekada je bio čest prizor u vodama istočne Australije. Međutim, poslednjih 15 godina populacije ove jedinstvene morske vrste beleže dramatičan pad, a naučnici upozoravaju da bi njihov nestanak mogao imati ozbiljne posledice po morski ekosistem.
Piše: Pet magazine
Već 2015. godine istraživanja su pokazala da su populacije belih morskih konjića u Novom Južnom Velsu opale za čak 90% u samo pet godina. Ova vrsta je 2020. proglašena ugroženom, ali o njenom stanju u Kvinslendu i dalje postoji vrlo malo podataka. Bez tih osnovnih informacija, naučnici ne mogu da prate da li populacija opada, niti da na vreme primene mere zaštite.
Doktorantkinja sa Univerziteta Kvinslend, Rouen Keru, rešena je da to promeni. Ona ističe da su morski konjići „indikatorska vrsta“, što znači da njihov nestanak ukazuje na ozbiljne probleme u životnoj sredini, prenosi 9News. “Ako izgubimo morske konjiće u Kvinslendu, to je znak da je ekosistem nezdrav”, objašnjava Keru. “A to ima posledice po brojne druge vrste koje žive u istom staništu.”
Jedan od najvećih izazova u istraživanju belih morskih konjića u Kvinslendu jeste upravo njihovo prirodno stanište, morski travnjaci koji se prostiru kilometrima. Za razliku od konjića u Novom Južnom Velsu, koji žive u kolonijama mekih korala i oko mreža za plivanje, ove male životinje na severu gotovo je nemoguće pronaći. “To je kao da tražite iglu u plastu sena”, objašnjava Keru. “Mislim da je to razlog zašto do sada nije bilo ozbiljnog istraživanja.”
Uz podršku vlade Kvinslenda i oslanjajući se na pomoć građana, njen tim pokušava da popuni tu prazninu. Svi koji uoče belog morskog konjića tokom ronjenja u jugoistočnom Kvinslendu pozvani su da fotografišu životinju i pošalju podatke istraživačkom timu.
Keru se nada da će istraživanje pomoći da se utvrde tačne brojke i stanje populacije ove vrste u Kvinslendu, i da će to otvoriti put ka ozbiljnim merama zaštite, poput programa razmnožavanja i vraćanja u prirodu, kao i postavljanja veštačkih staništa, mera koje su već donele rezultate u Novom Južnom Velsu.