Svetski dan ježeva, koji se obeležava 2. februara, predstavlja odličnu priliku da se podigne svest i odgovornost prema zaštiti ovih malih, ali veoma važnih stvorenja u ekosistemu. Svetski dan ježeva koji se obeležava na ovaj datum, uglavnom je poznat u Velikoj Britaniji. U ovoj zemlji, 2. februar je dan kada se organizuju različite aktivnosti za podizanje svesti o zaštiti ježeva, koji su ugroženi zbog smanjenja staništa, urbanizacije i drugih faktora.
Piše: Djole dog
Ježevi su mali, noćni sisari prepoznatljivi po svojim bodljama koje im pomažu u zaštiti od predatora. Postoji nekoliko vrsta ježeva širom sveta, a najpoznatiji su evropski jež (Erinaceus europaeus) i afrički pigmejski jež (Atelerix albiventris), koji se često drže kao kućni ljubimci.
Ježevi su insektivori, što znači da se hrane insektima, glodarima, malim žabama, jajima i ponekad voćem. Imaju važnu ulogu u ekosistemu, jer pomažu u kontroli broja insekata i malih glodara. Prepoznatljivi su po bodljama koje prekrivaju njihovo telo. Bodlje nisu otrovne, ali služe kao odbrambeni mehanizam – kada se osete ugroženim, jež se uvije u lopticu, pokrivajući tako svoja ranjiva mesta.
U divljini, ježevi obično žive 3 do 5 godina, dok u zatočeništvu mogu doživeti i do 7 godina, uz odgovarajuću negu.
Ježevi naseljavaju različite vrste staništa, uključujući šume, vrtove, poljoprivredna područja i urbana naselja. Ipak, zbog urbanizacije i gubitka staništa, njihova populacija je u opadanju. Oni su zaista fascinantna bića, ali nažalost, suočavaju se sa brojnim opasnostima koje ugrožavaju njihov opstanak. Gubitak staništa, zagađenje, saobraćajne nesreće i klimatske promene samo su neki od faktora koji imaju ozbiljan uticaj na njihove populacije.
Evo detaljnijeg pregleda opasnosti i ugroženosti koje ježevi doživljavaju:
Gubitak staništa i urbanizacija
Najveća pretnja za ježeve u mnogim delovima sveta je uništavanje njihovih prirodnih staništa. Kroz širenje urbanih područja, izgradnju puteva, komercijalnih zgrada i poljoprivrednih površina, mnogi ježevi gube mesta koja koriste za sklonište, hranu i reprodukciju. U nekim slučajevima, urbanizacija stvara prepreke u obliku velikih asfaltiranih površina i betonskih struktura, što otežava ježevima kretanje i pronalaženje hrane.
Saobraćajne nesreće
Ponekad se zaboravi da su ježevi, zbog svoje male veličine i ponašanja koje uključuje istraživanje i prelazak puteva, često žrtve saobraćajnih nesreća. U oblastima gde su saobraćajna infrastruktura i gust saobraćaj prisutni, ježevi često stradaju na putevima dok prelaze iz jednog područja u drugo u potrazi za hranom ili novim staništem. Ponekad čak i na mestima gde je pešačenje bezbedno za ljude, ježevi rizikuju da budu udarani od strane vozila.
Upotreba pesticida i herbicida
Poljoprivreda koja koristi hemijske pesticide, herbicide i druge toksične supstance predstavlja veliku pretnju za ježeve. Ove hemikalije mogu se unositi kroz ishranu, jer ježevi jedu insekte, gliste i druge male životinje koje su kontaminirane. U nekim slučajevima, pesticidi mogu direktno ubiti ježeve ili ih oslabiti, čineći ih podložnijima bolestima i lošim uslovima za preživljavanje.
Klimatske promene
Klimatske promene dovode do pomeranja temperatura, što može uticati na hibernaciju ježeva. U nekim regionima, duže ili hladnije zime mogu otežati preživljavanje tokom perioda hibernacije. S obzirom na to da ježovi zavise od specifičnih vremenskih uslova, promene u sezonskim šablonima mogu dovesti do toga da ježevi ne nađu dovoljno hrane pre nego što padnu u hibernaciju, što može ugroziti njihov opstanak.
Zagađenje i plastika
Zagađenje životne sredine, posebno zagađenje plastikom, predstavlja dodatnu opasnost za ježeve. Ježevi mogu progutati male komade plastike, što može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme i smrt. Osim toga, ježevi mogu slučajno ući u otpadne jame ili plastične kutije, gde mogu ostati zarobljeni, što dovodi do povreda ili smrti.
Nepravilno hranjenje i zavisnost od ljudi
Iako je hranjenje ježeva u vrtovima često čin dobrih namera, prekomerno hranjenje može dovesti do problema. Ježevi koji postanu previše zavisni od ljudske hrane mogu izgubiti sposobnost da efikasno traže hranu u prirodi. To može narušiti njihovu prirodnu ishranu i učiniti ih podložnijim bolestima i preživljavanju u divljini. Takođe, nesvesna upotreba nepravilne hrane (kao što su mleko ili hrana koja nije odgovarajuća za njihov probavni sistem) može biti štetna.
Kako bi se pomoglo u očuvanju ježeva, potrebne su različite strategije: