![]() |
TEMPERAMENTNežna i privržena |
![]() |
TEŽINA![]() ![]() |
![]() |
ŽIVOTNI VEK12-17 godina |
Poreklo britanske kratkodlake mačke počinje sa mačkama koje su uvezene iz Egipta i pratile Rimljane kada su oni okupirali Veliku Britaniju. Kao jedna od prvih rasa u svetu mačaka, malo su se promenile tokom vekova. Kako je rasa razvijana, između 1914. i 1918. godine vršena su ukrštanja sa persijskim mačkama, što je dovelo do uvođenja gena za dužu dlaku. Mačke sa kratkom dlakom postale su deo britanskog kratkodlakog tipa, dok su mačke sa dugom dlakom ušle u persijski program za uzgoj. U početku su britanske plave kratkodlake mačke bile podeljene u dva različita tipa: snažnu, kompaktnu britansku mačku sa okruglom glavom i duguljastu, elegantnu rusku mačku sa trouglastom glavom. Ove dve vrste su se takmičile i međusobno ukrštale pre nego što su se na kraju razdvojile u jedinstvene rase.
Nakon Prvog svetskog rata, Britansko upravno savetodavno felinološko telo (GCCF) je odlučilo da samo treće generacije potomaka ukrštanja persijskih i britanskih kratkodlakih mačaka mogu biti izložene. Ovo je smanjilo broj odgajivača, a sam Drugi svetski rat je takođe imao uticaja na rasu. Nakon Drugog svetskog rata, linije britanskih kratkodlakih mačaka su gotovo nestale, pa su odgajivači ukrštali sa domaćim kratkodlakim mačkama, ruskim plavim mačkama, persijskim mačkama i drugim rasama. Britanska kratkodlaka mačka je od tada stekla sve veću popularnost, a 1979. godine je dobila status šampiona u TICA. Iako su se ponekad u leglima pojavljivali dugodlaki mačići, oni su ostali u zaboravu kao varijetet rase.
Danas, impozantna britanska dugodlaka mačka je dostojan pratilac britanskoj kratkodlakoj mački, podsećajući na persijske i angore iz ranih 1900-ih godina, a punopravno priznanje rase za šampionski status stekla je zahvaljujući WCF-u (World Cat Federation) 2005. godine.
Britanska kratkodlaka mačka sa debelim obrazima i veselim osmehom poznata je kao Česterfild mačka iz “Alise u zemlji čuda”. Ova maca nalik na medu ima sladak osmeh i gustu dlaku, u kombinaciji sa divnom prirodom, što je čini odličnim ljubimcem. Njeno poreklo seže unazad do mačaka iz rimskog perioda i predstavlja jednu od najstarijih engleskih rasa mačaka. Nekada lovac i zaštitnik ambara, britanska kratkodlaka mačka danas uživa porodičnom životu, više voli da drema u udobnosti doma pored vatre nego da lovi, a igru sa plastičnim miševima menja za stvarni lov. To je dostojanstvena i privržena mačka. Britanska dugodlaka mačka u tipu je ista kao britanska kratkodlaka mačka osim bujne duže dlake. To je impozantna dugodlaka mačku sa svim osobinama koje su britansku kratkodlaku mačku učinile vernim pratiocem.
Najtradicionalnija boja krzna kod britanki je plava. Vremenom i ukrštanjem nastale su i mnoge druge boje – crna, narandžasta, krem, čokoladna, cimet, lilac itd. kao i razne kolorne kombinacije i šare – od jednobojnih, dvobojnih, trobojnih, colorpoint (plavooke sa takozvanom sijamskom maskom), zatim sve varijante tabi šara, kao i zlatno ili srebrno osenčene. Jedna od najpopularnijih šara je srebrna klasična tabi, kod nas popularno nazvana Whiskas maca.
Boja očiju britanskih mačaka, sem kod srebrnih, zlatnih i kolor point varijeteta, uvek je intenzivna, tamno-narandžasta. Kolorpoint britanke su plavooke, a srebrno i zlatno osenčeni varijeteti imaju intenzivno zelene oči. Boja očiju kod mačaka umnogome zavisi od boje krzna.
Ove ljubazne britanske mačke su prijateljski nastrojene i privržene, uživajući u pažnji na nenametljiv način. Veseli mužjaci izazivaju poštovanje, ali rado primaju pažnju od svih, dok ozbiljnije ženke predstavljaju pravu britansku damu koja očekuje pravilno ponašanje i etiku od onih čiju pažnju dobijaju. Ovi verni i posvećeni pratioci nisu mačke koje vole da se maze u krilu, ali žele da budu tamo gde ste vi, sklupčane pored vas na sofi. Iako nisu previše aktivne mačke, imaju svoje “blesave” trenutke kada trče i ponašaju se kao klovnovi. Ove inteligentne mačke su tihe i nenametljive, vladajući svojim unutrašnjim kraljevstvima sa smirenim ponašanjem. Definitivno prvo gledaju pre nego što skoče i ne upuštaju se u visoke akrobatske skokove. Tolerantne su prema deci i psima, ali ne vole da ih nose, radije održavaju svoj dostojanstveni izgled sa nogama čvrsto na zemlji. Sasvim su zadovoljne sopstvenim društvom, tiho se zabavljajući u vašem odsustvu i strpljivo čekajući vaš povratak.
Britanska kratkodlaka rasa je poznata po svojoj izuzetnoj otpornosti. Međutim, kao i sve mačke, i one mogu biti pod rizikom od najčešće bolesti srca kod mačaka, HCM (hipertrofična kardiomiopatija). Ovo je genetski prenosiva bolest koja može dovesti do srčane insuficijencije i smrti, pa je od najveće važnosti da odgajivači pažljivo proveravaju prisustvo ove bolesti putem ehokardiograma koji obavlja kardiolog. Pošto HCM ne mora da se manifestuje u prvim godinama života, važno je da vlasnici ljubimaca proaktivno vrše ovu proveru. Takođe, važno je da roditelji mačića budiu negativni na PKD (policistična bolest bubrega), takođe genetski prenosivo oboljenje kojoj je britanska rasa moguće bila izložena u prošlosti, ukrštanjem sa persijkama. Sve u svemu, odnosi se na sve mačke, bez obzira na rasu, važno je zakazati godišnje preglede kod veterinara, jer nerešeni problemi sa zubima mogu dovesti do drugih zdravstvenih problema ako se ne leče.
Dlaka britanske kratkodlake mačke je kratka, ali vrlo gusta. Četkanje širokim metalnim češljem jednom nedeljno pomoći će u smanjenju opadanja dlake tokom promena sezona. Osim starijih mačaka, većina britanskih kratkodlakih mačaka je sposobna da se kupa sama, osim ako im se dlaka ne zaprlja nečim što bi bilo štetno da poližu. Ukoliko maca ne izlazi napolje, možete joj vrlo blago skraćivati noktiće svaka dva vikenda. Obratite pažnju na higijenu ušiju i zuba.
Preporučuje se i visoka, stabilna grebalica kako bi se zadovoljio njen prirodni instinkt (istezanje, oštrenje kandžica i ostavljanje mirisnih tragova sa šapa).