![]() |
TEMPERAMENTRazigrana |
![]() |
TEŽINA![]() ![]() |
![]() |
ŽIVOTNI VEK10+ godina |
Rana istorija balinezijskih mačaka je nepoznata, iako se povremeno spominje u nekim izvorima. Neki tvrde da postoji kineska tapiserija koja prikazuje dugodlakog mačka, časopis “Penny Illustrated” iz 1871. godine sadrži referencu dugodlakog sijamskog mačka, a pronađen je i CFF registar za jednog iz 1928. godine. Iako su dugodlaki mačići povremeno viđani, istorija balinezijskih mačaka počinje sa prvim programima uzgoja u 1950-im godinama. Dva odgajivača sijamskih mačaka, Marion Dorsi (“Rai-Mar”) u Kaliforniji i Helen Smith (“MerryMews”) u Njujorku, zaljubila su se u lepotu nekih dugodlakih mačića koji su se pojavili u njihovim sijamskim leglima i odlučili su da razviju više ovih prelepih mačaka. Helen Smit je smislila ime “balinezijske” kako bi odražavala njihovu gracioznost i eleganciju koja je podsećala na balinežanske plesače. TICA je priznala balinezijske mačke za takmičenja 1979. godine.
Poput svojih sijamskih predaka, balinezijske mačke su se postupno podelile u dve odvojene varijante na temelju fizičkog izgleda. Tradicionalni sijamski tip, koji se danas naziva tai, bio je tip kada je nova balinezijska, uspostavljena. Međutim tokom vremena i razvoja sijamske rase i balinezijska mačka je promenila izgled, te danas liči na modernu sijamsku mačku osim nešto dužeg krzna, posebno na repu.
Ukratko, graciozne i veličanstvene balinezijske mačke su sijamske mačke sa dugom dlakom. Ali, one su i mnogo više od toga! Duža, tanka, fina, svilenkasta dlaka, bez podlake, ove privržene mačke preliva se preko vitkog izduženog tela, a da pri tom ne prekriva nijednu od njenih elegantnih linija. Delikatnog kostura, tanana balinezijska mačka ima gracioznost balinežanskih plesača, dok traži svoju sledeću avanturu sa očima koje sjaje od nestašluka. Njene tamno safirne plave oči sjaje od inteligencije i radoznalosti dok istražuje svoje kraljevstvo. Njeno plemićko držanje i gracioznost stalno podsećaju da su njeni preci u Sijamu bili smatrani svetim, što joj daje dašak kraljevske aure.
Balinezijske mačke su prvobitno bile priznate u četiri boje: tamna, gotovo crna, zatim plava, čokoladna i lilak. Godine 1979. prihvaćene su narandžasta i krem boja, boja kornjačevine, takođe i sa tabby paternom. Nedavno su ove boje u kombinaciji sa belom takođe prihvaćene, proširujući spektrum boja, tako da danas imamo i bikolor varijetete.
Balinezijske mačke imaju sjajan i nežan temperament i snažno se vezuju za svoje porodice. Biće vaši najbolji prijatelji i želeće da budu uključene u sve što radite, od pomaganja u nameštanju kreveta do rada na računaru i učešća u svim vrstama igara. Ove društvene mačke će razgovarati s vama o bilo kojoj temi, dok vam ukazuju na nešto što ste možda propustili. One zahtevaju puno pažnje i sklone su nestašlucima, pa ih ne bi trebalo ostavljati same na duži period. Vole da se igraju i mogu napraviti igračku od bilo čega, malih plišanih miševa, lista koji je ušao u kuću, komada papira – sve će ih to zabavljati satima. Balinezijske mačke se dobro slažu sa decom i drugim kućnim ljubimcima, lako se uklapaju u porodicu.
Balinezijske mačke su generalno zdrava rasa. Imaju sklonost ka osetljivosti na anesteziju. Važno je obavestiti veterinara o tome pre bilo kakve vrste operacije. Ovo uključuje rutinske operacije poput kastracije, sterilizacije i čišćenja zuba. Balinezijske mačke takođe mogu biti sklone amiloidozi (hronično oboljenje koje se karakteriše nagomilavanjem proteina – amiloida u raznim organima i tkivima). Postoji mnogo istraživanja u cilju pronalaženja testa za ovu bolest, ali do danas ne postoji test koji može otkriti amiloide.
Njihova svilenkasta dlaka se retko zapetlja ili stvara čvorove, ne linja se mnogo, jer nema poddlake i lako se održava četkanjem jednom nedeljno. Noktiće možete vrlo blago skraćivati svake nedelje, ukoliko mačka ne izlazi napolje. Budite vrlo pažljivi pri tom da ne odete previše u crveni deo unutar nokta, gde su nervi i krvni sudovi. Ušnu školjku takođe treba čistiti povremeno po potrebi, nežno vlažnim, mlakim tupferom ili vatom.