Pas

Zašto neki psi vole da žvaću sve što im dođe pod šapu

07.07.2025. 12:15

Žvakanje je za neke pse omiljena aktivnost. To je svakako prirodni i instinktivan način da istražuju svet, relaksiraju se i održavaju zube jakim. Međutim, ponekad može ukazivati i na problem, pa je važno uočiti kada je reč o uobičajenom a kada o tzv. destruktivnom zvakanju.

Piše: Pet magazine

Za štence, žvakanje ublažava bol prilikom nicanja zuba i pomaže im da upoznaju okolinu. Za odrasle pse, žvakanje smanjuje dosadu i ublažava stres. A šta je destruktivno žvakanje? To je kada pas počne da grize nameštaj, obuću ili električne kablove, a razlog može biti:

  • dosada ili nedostatak mentalne i fizičke stimulacije
  • anksioznost, posebno separaciona
  • ponekad, nedostatak hrane (recimo ako su na strogoj dijeti ili zbog nutritivnog manjka)

Važno je reagujete adekvatno i naučite psa da se od navike žvakanja nekako odvikne. Naravno, prethodno konsultujte veterinara, u slučaju da je potrebno da se ishrana promeni ili su am neophodni saveti za pomoć psu koji ostaje sam, kako biste mu pomogli sa strahom. Evo šta još možete da učinite.

  1. Prilagodite okolinu: sklonite stvari koje bi mogle biti privlačne za žvakanje (obuća, kablovi, sitnice). Koristite pregrade kako biste ga ograničili u bezbednu zonu kad niste tu.
  2. Ponudite mu pribor za žvakanje: pružite psu raznovrsne igračke različitih tekstura, npr. gumene, mekane, smrzute…prema jačini vilice vašeg psa. Koristite igračke koje možete puniti poslasticama, to je odlična ideja za odvlačenje pažnje.
  3. Radite sa psom i nagrađujte ga: naučite psa da razmenjuje stvari, da uzima one koje mu ne trebaju i vraća igračke uz nagradu. Ojačajte pozitivno ponašanje, npr. kad žvaće odgovarajuću stvar – svoju kosku recimo, hvalite ga i nagradite.
  4. Vodite računa da mentalno stimulisan: redovno šetajte, igrajte se, koristite puzzle igračke, vežbajte… naročito kod energičnih rasa.
  5. Pratite zdravlje: ako pas žvaće neobične stvari (zemlja, kreč, plastika), obratite se veterinaru jer je moguće da je došlo do zdravstvenog problema. Redovno pregledajte zube i pratite oštećenja na igračkama, jer tvrdi predmeti mogu oštetiti zube.
  6. Preusmerite ponašanje – ne kažnjavajte: umesto vike i kazne (što stvara još veću anksioznost), mirno recite “Ne” u trenutku kada ga uhvatite na delu i odmah mu ponudite odgovarajuću žvakalicu ili igračku. Kada počne da žvaće ono što sme, pohvalite ga i nagradite. Ključ je dosledno preusmeravanje, jer pas mora naučiti šta jeste, a šta nije prihvatljivo.
  7. Ograničite pristup dok uči: dok ne nauči šta ne sme, ogradite prostor gde pas boravi. Uklonite iz njegovog dometa predmete koje ne sme da gricka.

Žvakanje je prirodna potreba psa, ali ako preraste u problem, važno je razumeti uzroke i delovati na vreme. Dosada, stres, usamljenost i nedostatak rutine najčešći su krivci. Uz odgovarajuće igračke, dosledan trening i aktivan odnos sa vlasnikom, čak i najtvrdokornije navike mogu da se preusmere ka zdravim i sigurnim oblicima ponašanja.