Upoznavanje mačeta sa postojećim kućnim ljubimcima, bilo da su mačke ili psi, zahteva strpljenje i pažljivo planiranje, jer čak i najmirniji ljubimci mogu ispoljiti ljubomoru ili teritorijalnost. Pre svega je važno započeti proces upoznavanja tako što će se životinje držati odvojeno u početku, omogućavajući im da se upoznaju putem razmene mirisa, a zatim polako ih uvoditi u zajednički prostor uz nadzor.
Piše: Pet magazine
Postepeno produžavanje vremena koje provode zajedno, uz pozitivno potkrepljenje kao što su poslastice i pohvale, može pomoći u stvaranju pozitivne asocijacije. Takođe, važno je da svako ima svoj siguran prostor u koji se može povući ako se oseti ugroženo.
U prvom periodu je ključno da se upoznavanje odvija bez forsiranja, jer prebrza interakcija može izazvati stres ili agresiju, što može otežati njihovu buduću interakciju. Preporuka je da ih uvodite postepeno uz građenje poverenja, koristeći pozitivno nagrađivanje za mirno i prijateljsko ponašanje. Takođe, važno je imati realna očekivanja: u početku, može biti prisutna dominacija ili čak agresivno ponašanje, posebno ako je jedna od životinja već uspostavila hijerarhiju.
Vlasnici treba da budu strpljivi i da ne forsiraju interakciju, jer će se, tokom vremena i uz pažljivo vođenje, stvoriti zdrav odnos. Važno je i posmatrati signale koje životinje šalju, poput šištanja, podizanja dlake ili agresivnih pokreta, jer će to pomoći u pravovremenom prilagođavanju načina upoznavanja i sprečavanju konflikata. Svakako je važno zapamtiti da je proces upoznavanja individualan i da neki ljubimci mogu zahtevati više vremena, dok će drugi brzo uspostaviti prijateljski odnos, a strpljenje i razumevanje su od presudnog značaja za uspeh.
– Odvojene prostorije: na početku držite mače u posebnoj prostoriji sa hranom, vodom, posipom i igračkama.
– Ograničen kontakt: odrasla mačka neka ostane u svom poznatom prostoru.
– Zamena posteljine: zamenite ćebad, jastučiće ili igračke između mačeta i mačke kako bi se navikli na miris jedno drugog.
– Trljanje tkaninom: utrljajte mekanu tkaninu o jedno, pa drugo, da im mirisi postanu “poznati”.
– Vrata ili mreža: dozvolite im da se vide, ali ne i da dođu u direktan kontakt – npr. kroz staklena vrata, mrežu za bebe ili blago otvorena vrata.
– Posmatrajte reakcije: ako su oboje mirni, možete preći na sledeći korak. Ako ima frktanja, čekajte još nekoliko dana.
– Postepeno uvođenje: dovedite mače u prostor gde je odrasla mačka, ali neka neko bude prisutan da nadgleda situaciju.
– Kratko i pozitivno: počnite s nekoliko minuta dnevno i produžujte vreme ako sve ide glatko. Nagradite ih poslasticama ili igrom za mirno ponašanje.
– Više susreta dnevno: produžavajte vreme koje provode zajedno, ali uvek pod nadzorom dok ne budete sigurni da se dobro slažu.
– Povlačenje: obezbedite da oba ljubimca imaju mogućnost da se povuku u svoj prostor ako se osete ugroženo.
– Kada više nema znakova agresije, frktanja ili straha, možete ih ostaviti zajedno bez stalnog nadzora – ali i dalje budite oprezni prvih dana.
Upoznati mače s psom zahteva strpljenje i pažljivo uvođenje, jer čak i najmirniji psi mogu biti previše uzbuđeni ili zabrinuti, a najbolje bi bilo da se proces odvija postepeno, počevši od razmene mirisa putem odvojenih soba, kao i kod maca.
Nakon toga, psa treba držati na povocu dok se upoznaju, a važno je posmatrati govor tela oba ljubimca, tražeći znakove stresa ili neprijateljstva, poput šištanja, trzanja repom ili uzbuđenosti. Kada se sigurni da su opušteni, mogu se dozvoliti direktne interakcije uz nadzor, ali nikada bez prethodnog obezbeđenja da se oba ljubimca osećaju sigurno i prijatno.
Od izuzetne važnosti je biti strpljiv, jer se reakcije mogu razlikovati od ljubaznog istraživanja do agresivnih pokreta, a svaki ljubimac je jedinstven u načinu na koji prihvata novog člana porodice. U procesu upoznavanja, od ključne je važnosti je da vlasnici budu svesni signala stresa ili uzbuđenja, jer će to pomoći da se spreče konflikti i da se interakcija odvija na siguran način.
Ključno je da sve promene uvodite polako, dajući životinjama dovoljno vremena za prilagođavanje, jer će većina ljubimaca u određenom periodu prihvatiti novog člana kao prijatelja, ali taj proces zahteva strpljenje i razumevanje, a ne forsiranje.
– Odvojene prostorije: na početku držite mače i psa u odvojenim prostorijama kako bi se prilagodili mirisu jedno drugog.
– Sigurna zona: mače treba da ima prostor koji pas ne može da pristupi, kao i visoko mesto na koje se može povući ako se uplaši.
– Tkanine ili igračke: zamenite ćebad, jastučiće ili igračke kako bi se navikli na međusobne mirise.
– Neka pas “nanjuši” mače: dovedite predmet sa mirisom mačeta i dajte psu da ga istraži uz pohvalu i nagradu ako ostane miran.
– Ograda, staklo ili vrata: dozvolite im da se vide, ali bez fizičkog kontakta. Posmatrajte reakcije psa – ako je previše uzbuđen ili agresivan, korak po korak radite na smirenju.
– Odradite osnovnu poslušnost: pre nego što dozvolite bliži susret, uverite se da pas zna osnovne komande (npr. “sedi”, “čekaj”, “ne”).
– Pas na povocu: uvedite psa u prostoriju gde se nalazi mače, ali ga držite na povocu. Mače treba da ima slobodu kretanja i mogućnost da pobegne ili se skloni.
– Mirno i bez pritiska: nemojte forsirati kontakt – ako mače želi da se približi, neka to učini svojim tempom. Pohvalite i nagradite psa ako ostane smiren i nezainteresovan za jurcanje ili lajanje.
– Više susreta: ponavljajte ove kontrolisane susrete svakodnevno, produžujući trajanje i smanjujući razdaljinu, ako sve ide dobro.
– Bez povoca (oprezno): kada budete sigurni da pas ne pokazuje znake agresije ili prevelikog uzbuđenja, možete ga pustiti bez povoca uz nadzor.
– Povećanje slobode: dozvolite im da provode više vremena zajedno, ali i dalje ih nadgledajte.
– Sigurnosna zona za mače: uvek omogućite mačetu prostor gde pas ne može da priđe – npr. visoke police, kutije s malim otvorima, ili posebna soba.
Uz strpljenje i doslednost, većina pasa i mačaka nauči da se slažu – nekada postanu nerazdvojni prijatelji, a nekada samo tolerišu jedno drugo u miru.