Neke od bolesti koje vrebaju čovečanstvo potiču od patogena koji su prešli sa životinja na ljude. Virus koji izaziva SIDU, na primer, prešao je sa šimpanzi. Mnogi stručnjaci veruju da je virus koji je izazvao pandemiju COVID-19 potekao od slepih miševa. Ali, kako pokazuje nova studija, ova razmena nije bila jednosmerna ulica. Analiza svih javno dostupnih sekvenci virusnog genoma dala je iznenađujući rezultat: ljudi daju više virusa, otprilike duplo više, životinjama nego one nama.
piše: Djole.dog
Istraživači su pogledali skoro 12 miliona virusnih genoma i otkrili skoro 3.000 slučajeva virusa koji skaču sa jedne vrste na drugu, piše Reuters. Od toga, 79% je uključivalo virus koji prelazi sa jedne životinjske vrste na drugu životinjsku vrstu. Preostalih 21% uključivalo je ljude. Od toga, 64% su bile transmisije sa čoveka na životinju, poznate kao antroponoza, a 36% su bile transmisije sa životinje na čoveka, nazvane zoonoza.
Životinje pogođene antroponozom uključuju kućne ljubimce kao što su mačke i psi, pripitomljene životinje kao što su svinje, konji i goveda, ptice kao što su kokoške i patke, primate kao što su šimpanze, gorile i drekavci, i druge divlje životinje kao što su rakuni i afrički miš mekog krzna.
Posebno je veća verovatnoća da će divlje životinje doživeti prenos virusa sa čoveka na životinju nego obrnuto.
„Ovo zaista naglašava naš ogroman uticaj na životnu sredinu i životinje oko nas“, rekao je Sedrik Tan, student doktorskih studija računarske biologije na Univerzitetskom koledžu u Londonu Genetics Institute, vodeći autor studije objavljene u časopisu Nature Ecology & Evolution.