Šta psi sanjaju? - Pet Magazine
PAS&MAČKA:
31.01.2025. 12:31

Šta psi sanjaju?

Da li ste se ikada zapitali o čemu psi sanjaju? Da li sanjaju mačke? Ili odlazak u park? Šta je sa hranom i poslasticama? Ispostavilo se da su snovi mnogo drugačiji. Dr Diadri Baret, psiholog sa Harvarda, tvrdi da psi verovatno – sanjaju svoje vlasnike.

Piše: Pet magazine

Ona godinama proučava ponašanje pasa u snu i veruje da ovo znanje može iskoristiti za bolje poznavanje naših najboljih prijatelja. Psi, baš kao i većina sisara, imaju vrlo slične cikluse spavanja kao i ljudi. To znači prelazak sa laganog u duboki san, a zatim povratak u REM fazu (brzi pokret očima), gde se snovi javljaju.

Psi imaju dve glavne faze spavanja:

  1. NREM (Non-Rapid Eye Movement): To je dublji san u kom pas obnovljava energiju. U ovoj fazi je miran, bez ikakvih vidljivih pokreta. Važan za fizički oporavak.
  2. REM (Rapid Eye Movement): Ovo je faza kada dolazi do najviše aktivnosti u mozgu, slično kao kod ljudi. U ovoj fazi pas može pomerati noge, drhtati, mahati repom ili čak lajati u snu. Ovi pokreti mogu biti znakovi da pas sanja i obrađuje stvari iz svog života.

Ako pas drhti ili pravi pokrete tokom spavanja, to je obično znak da je u fazi REM spavanja, kada je mozak aktivan i kada su snovi najočigledniji. Ove drhtavice nisu uvek povezane sa stresom – mogu biti rezultat uzbuđenja ili čak uživanja u snu. Iako se ponekad može desiti da pas drhti zbog loših snova (poput onih koji uključuju strah ili nelagodnost), većina psećih drhtanja u snu zapravo nije razlog za brigu.

Dr Baret kaže: “Verovatno je onda opravdana i pretpostavka da sanjaju i drugi sisari.“ Sada je sledeće pitanje bilo o čemu sanjaju, opet dr Baret gleda na studije na ljudima kao na svoju polaznu tačku. “Ljudi sanjaju stvari koje su im se desile tokom dana, mada više vizuelno i manje logično“, kaže ona. “Nema razloga da mislimo da su životinje drugačije. Budući da su psi uglavnom izuzetno vezani za svoje vlasnike, verovatno je da vaš pas sanja vaše lice, vaš miris”. Takođe, kada pas pokušava da trči dok je u snu, možemo potvrditi da je verovatno sanjao.

Iako nema direktnih dokaza koji potvrđuju da psi imaju “noćne more” kao ljudi, moguće je da imaju snove koji nisu prijatni. Psi koji su doživeli traume, zlostavljanje ili stresne situacije, mogu povremeno imati uznemirujuće snove. Možda će drhtati, lajati ili pokazivati znakove stresa tokom spavanja. Ako primetite da vaš pas često pokazuje znakove stresa ili anksioznosti tokom spavanja, to može biti znak da nešto nije u redu, i možda je vreme da se posavetujete sa veterinarom.

“Najbolji način da sebi, deci i ljubimcima pružimo lepe snove je da im obezbedimo srećna dnevna iskustva i puno spavanja u sigurnom i ugodnom okruženju“, dodala je dr. Baret.

Kao i ljudima, psima je potrebna kvalitetna rutina spavanja. Pas koji ima dovoljno sna i u mirnom okruženju spava, biće srećniji i zdraviji. S obzirom na to da pas spava oko 12-14 sati dnevno, važno je da mu obezbedimo udoban i miran prostor za spavanje. To je vreme kada pas obnavlja svoju energiju, pa je ključno da se oseća sigurno i opušteno.