Pas

Razumevanje pažnje kod pasa

10.06.2025. 10:15

Svi ponekad doživimo trenutke kada nam misli odlutaju – bilo tokom dosadnog sastanka ili dok čitamo knjigu koja nas ne inspiriše. Istraživanja pokazuju da naš mozak može obraditi samo određeni broj informacija u datom trenutku, što može dovesti do gubitka fokusa, navodi Neuroscience News. Slično tome, psi takođe mogu imati problema s koncentracijom, posebno u okruženjima punim zabavnih aktivnosti.

Piše: Pet magazine

Gubitak pažnje može biti i rezultat stresa ili uzbuđenja, što otežava zadržavanje fokusa na zadatku. Ovo važi i za ljude i za pse. Mnogi stručnjaci za ponašanje pasa sugerišu da uzbuđen pas često nije sposoban da reaguje na komande, jer mu misli “skakuću” između različitih stimulansa. Ovo može izazvati frustraciju kod vlasnika, koji se oseća izgubljeno dok pokušava da privuče pažnju svog ljubimca. Veterinari naglašavaju da treba koristiti pozitivan stimulans kako bismo pse naučili da se fokusiraju na nas umesto na okolinu.

Koliko traje pažnja pasa

Pažnja pasa obično traje kratko, posebno kod štenaca. Oni često brzo prelaze s jedne aktivnosti na drugu dok istražuju svet oko sebe. Istraživanja su pokazala da su mladi psi najosetljiviji prema promenama u okolini, te se njihova pažnja često preusmerava na nove podražaje, objavljeno je u Journal of Veterinary Behavior. Upravo zbog toga je važno prilagoditi trening njihovim potrebama – kraće, ali učestalije sesije. Stručnjaci savetuju da se trening sastoji od kratkih vremena ispunjenih igrom i nagradama kako bi se zadržala pažnja. Upotreba tehnika kao što su trening s nagradom može pomoći psima da razviju dužu pažnju i pozitivnu vezu sa učenjem. U skladu s ovim saznanjima, važno je razumeti i poštovati prirodu vašeg psa, kako bi se obezbedilo optimalno učenje i sreća.

Treba napraviti razliku između dobijanja, usmeravanja i zadržavanja pažnje. Psi veoma često, čak i kada dobiju poslastice, vrlo brzo skreću pogled nazad na izvor svog interesovanja – bilo da se radi o nekom drugom psu ili zanimljivom mirisu. Ovo ukazuje na to da dobijanje pažnje nije isto što i njeno zadržavanje. Pas bi trebalo da ostane fokusiran uprkos svim mogućim ometanjima. Prema savetima stručnjaka pas će naučiti da zadrži pažnju dok je komunikacija jasna i dosledna, što može uključivati interaktivne igre koje stimulišu njegovu mentalnu aktivnost.


Kada pas samoinicijativno obraća pažnju na nas, to je znak da smo postigli značajan napredak u treningu. Stručnjaci ističu da ovakav način učenja ne samo da poboljšava ponašanje, već i jača emocionalnu povezanost između psa i vlasnika. Usmeravanje pažnje je takođe ključna veština. Kada tražimo od psa da donese loptu, to podrazumeva da on usmeri svoju pažnju na loptu. Ako se na putu između njega i lopte nalazi predmet koji ga više zanima, poput štapa, pas koji nije adekvatno obučen može odabrati štap.

Šta odvlači pažnju psa

Različiti spoljašnji faktori često remete pažnju pasa. Od muškaraca i žena koji prolaze pored parka, do drugih pasa ili automobila, svaka situacija može biti potencijalno zabavna. Istraživanja pokazuju da psi koji su redovno socijalizovani sa drugim životinjama i ljudima pokazuju manju sklonost da lako gube pažnju.

Stres takođe igra značajnu ulogu u ometanju pažnje. Psi pod stresom često nisu sposobni da se usmere na ono što im tražimo, a mnogi veterinari savetuju tehnike opuštanja kako bi pomogli psima da se nose sa stresom u različitim situacijama. S obzirom na to da uzrok stresa može biti različit važno je prepoznati izvor stresa.


Umor, bilo fizički ili mentalni, takođe može znatno uticati na sposobnost psa da se usresredi na ono što želimo. Preporučuje se da se treninzi prilagode individualnim potrebama svakog psa, a istraživanja naglašavaju važnost kraćih i dinamičnijih sesija umesto dugih monotonih treninga. Takođe, davanje psu dovoljno vremena za opuštanje između aktivnosti može pomoći u očuvanju njegove pažnje i energije.

Kako možete da poboljšate pažnju psa

Pre svega treba da se posvetite psu. Bavite se s njim i odvojite vreme za njega. Budite pozitivni i zabavni u njegovim očima. Krenite s malim stvarima i postepeno tražite više. Odaberite način i težinu treninga, kao i izbor aktivnosti u kojima je pas uspešan, ali pre svega zadovoljan i srećan. Nikada ga nemojte prisiljavati da radi nešto što ne želi i pratite njegov govor tela. Omogućite psu mentalne zadatke i aktivnosti i igrajte se s njim.