Pas

Psi u detinjstvu utiču pozitivno na mentalno zdravlje u odrasloj dobi

27.04.2025. 12:15

Otkako smo počeli da doživljavamo pse kao deo naše porodice, ovi verni, poslušni i zaštitnički četvoronožni prijatelji doneli su nam ne samo ljubav već i blagostanje. Međutim, istraživanje sprovedeno u Medicinskom centru Johns Hopkins otkriva još mnoge prednosti boravka sa psima, osim onih koje su već poznate. Naime, kontakt sa psima kod dece mlađe od 12 godina koja žive s njima smanjuje učestalost mentalnih bolesti. Deca koja su u ranom detinjstvu imala kontakt sa psima imaju manju verovatnoću da se kod njih kasnije razvije šizofrenija.

Piše: Pet magazine

“Mnoge ozbiljne mentalne bolesti povezuju se sa promenama u funkcionisanju imunološkog sistema usled izloženosti virusima, bakterijama i drugim uzročnicima tokom rane mladosti. Budući da su kućni ljubimci često izvor takvih izlaganja, bilo je logično da istražimo ovu potencijalnu vezu”, izjavio je pedijatar, prof. dr. Robert Iolken, vodeći autor izveštaja objavljenog u PLOS One. Iolken i njegov tim proučili su povezanost između osoba koje su u prvih 12 godina života posedovale mačku ili psa i kasnijih dijagnoza šizofrenije ili bipolarnog poremećaja. Rezultati su ih iznenadili, jer su primetili značajno smanjenje rizika kod dece koja su imala pse.

Kod mačaka nije postojala slična veza, osim u jednom slučaju između 9. i 12. godine. “To ukazuje na to da vreme kada su deca izložena životinjskom mikrobiomu i kontaktu s virusima ili bakterijama koje prenose psi ili mačke ima ključnu ulogu”, istakao je Iolken. Prethodna istraživanja su pokazala da rani kontakt s psima i mačkama može uticati na imuni sistem. Mehanizmi koji omogućavaju ovu promenu variraju, uključujući alergijske reakcije, kontakt sa životinjskim bakterijama i virusima, kao i promene mikrobioma u domaćinstvu.

Tim je istražio populaciju od 1.372 osobe u uzrastu od 18 do 65 godina. Od tih osoba, 396 je imalo dijagnozu šizofrenije, a 381 bipolarni poremećaj, dok su ostali bili zdravi i služili su kao kontrolna grupa. Uzeti su u obzir i drugi socio-demografski faktori kao što su ekonomski status, pol, rasa i nivo obrazovanja roditelja.

Izgleda da je “zaštitni efekat” pasa najizraženiji kod dece koja su bila izložena psima u uzrastu od 3 do 12 godina. Šizofrenija je dijagnostikovana 24% ređe kod odraslih koji su u detinjstvu imali psa ili mačku. Kod dece koja su rođena u porodicama sa psima, ili su redovno imala kontakt pre treće godine ili posle dvanaeste, smanjenje incidencije nije bilo toliko izraženo.

“Postoji nekoliko mogućih objašnjenja za ovaj pozitivan efekat kontakta sa psima”, dodao je Iolken. Zbog svega ovoga, važno je podsticati ranu interakciju dece sa psima, kako bi im se pružila dodatna zaštita od mentalnih bolesti u budućnosti. Takođe, ovo istraživanje naglašava važnost pravilne brige o kućnim ljubimcima i njihovoj ulozi u porodici. Pored toga, psi mogu biti i odlični pratioci koji pomažu deci da razviju socijalne veštine. Uživanje u igri sa psima takođe doprinosi fizičkom zdravlju dece, jer ih motiviše na aktivnost. Sve ove prednosti čine pse neprocenjivim članovima svake porodice i oni ne samo da nas usrećuju, već mogu i pozitivno uticati na naše mentalno zdravlje.