Pas

Psi i aktivnost na otvorenom tokom toplih dana

03.05.2025. 15:15

Topli dani nam polako stižu. Iako je sjajno provoditi vreme napolju sa svojim psom, važno je biti svestan potencijalnih opasnosti kao što su pregrevanje i dehidratacija. Evo korisnih i saveta kako da vaš ljubimac ostane bezbedan, rashlađen i aktivan tokom toplih dana.

Piše: Pet magazine

Imajte aktivnosti rano ujutru ili kasno uveče

Izbegavajte najtopliji deo dana tako što ćete psa izvoditi u šetnju ili na igru ujutru ili uveče, kada su temperature niže. Takođe, birajte senovita mesta za šetnju. Pazite i na vlažnost vazduha – visoka vlažnost otežava psima da se rashlade, jer njihovo telo reguliše temperaturu kroz pantanje, koje je manje efikasno kada je vazduh vlažan.

Uvek nosite vodu sa sobom

Tokom svake aktivnosti napolju, obavezno ponesite flašu vode i sklopivu činiju kako biste psu redovno nudili svežu vodu. Idealno je da psu ponudite vodu na svakih 15 do 20 minuta tokom šetnje ili igre. Izbegavajte da psa ostavljate da pije iz lokvi, bara ili stajaće vode, jer one mogu sadržati bakterije i parazite koji izazivaju gastrointestinalne probleme. Voda treba da bude hladna, ali ne ledena, jer naglo hlađenje može izazvati grčeve u stomaku. U prodaji postoje i specijalizovane boce sa ugrađenim pojilicama koje su vrlo praktične za nošenje.

Pazite na vruće površine

Asfalt, beton i pesak leti mogu dostići ekstremno visoke temperature koje mogu ozbiljno oštetiti ili čak opeći šape vašeg psa. Jednostavan test je da stavite ruku ili taban na površinu – ako ne možete da je držite duže od pet sekundi, previše je vruće i za vašeg ljubimca. Povrede šapa mogu se manifestovati kao crvenilo, mehurići, krvarenje ili izbegavanje hoda. Da biste zaštitili psa, birajte staze sa prirodnim podlogama poput trave ili zemlje, a šetnje planirajte u hladnijim delovima dana. Uz to, nakon svake šetnje pregledajte šape – operite ih mlakom vodom da uklonite nečistoće i pospite puderom ili namažite zaštitnom kremom za negu jastučića, posebno ako primećujete suvoću ili napukline. Redovna nega šapa pomaže u prevenciji povreda i infekcija.

Razmislite o vežbanju u zatvorenom prostoru

Kada je previše vruće, premestite vežbanje u klimatizovani prostor. Možete igrati aport u hodniku, koristiti igračke koje stimulišu psa fizički i mentalno, ili organizovati agility trening. Za male pse, čak i nadgledano kupanje u kadi može biti korisno.

Poseban oprez za pse osetljive na toplotu

Rase poput mopseva, buldoga i bostonskih terijera (brahiocefalične rase) imaju skraćene disajne puteve i teže se rashlađuju, pa zahtevaju dodatnu pažnju i ograničene fizičke aktivnosti po toplom vremenu.

Prepoznajte znake pregrevanja

Znaci pregrevanja uključuju pretirano dahtanje, suve desni, povraćanje, dijareju, crvene desni ili jezik, kao i promene u ponašanju (kao što su zastajkivanje ili hodanje ispred vas). Ako imate toplomer za uvo, normalna telesna temperatura pasa je između 38,3°C i 39,1°C. Prekomerno gojazni psi su takođe podložniji toplotnom udaru.

Ako sumnjate na pregrevanje – reagujte odmah

Prebacite psa u rashlađen prostor i ponudite mu hladnu (ne ledenu) vodu ili ledene poslastice, poput smrznutog kikiriki putera. Možete ga blago isprskati vodom, umotati u hladan peškir ili ga staviti pod mlak tuš – ali samo ako mu to prija. Ako se stanje ne popravi brzo, odmah pozovite veterinara i najavite dolazak.

Uživajte, ali budite odgovorni

Toplo vreme ne mora da znači kraj zabavi na otvorenom, ali uz malo pažnje i odgovornosti, vaša šetnja ili igra mogu biti sigurne i prijatne za vašeg psa.