Odlazak u šetnju sa psom jedna je od najboljih aktivnosti koju možete učiniti za njegovo psihičko i emocionalno zdravlje, a ujedno i učvršćuje vašu međusobnu povezanost. Međutim, ako vaš pas ima pogrešnu vrstu ogrlice, mogli biste ga fizički ili emocionalno povređivati, a da toga niste ni svesni. Naime, upotreba ogrlice može da prouzrokuje mnoge zdravstvene probleme kod pasa, ali postoji opcija koja nije štetna, a to je am.
Piše: Udruženje “Prijatelji životinja”
Ogrlice za trening pasa su alat koji se često koristi pri treningu pasa, a dizajnirane su kako bi psu nanele nelagodu ili bol ako pas nije poslušan. Međutim, trzanje povocem i nanošenje bola psu kao i korišćenje bilo kakve sile nije nužno za stvaranje uslovljenog ponašanja. Postoji puno načina treninga pasa koji ne ugrožavaju njegovo zdravlje, poput nagrađivanja poslasticom za “dobro” ponašanje.
Davilice mogu biti prilično opasne. Njihova upotreba može prouzrokovati trzajne povrede, gubitak svesti, povrede kičmene moždine, paralizu, povrede dušnika, gušenje, povrede kostiju grkljana ili vratne kičme, modrice, kožne ogrebotine, prolaps očnih jabučica i moždana oštećenja. Ovo može imati i psihičke posledice na psa koji zbog osećaja gušenja može postati uplašen ili agresivan.
Ogrlice s bodljama mogu uklještiti ili probušiti kožu vrata. S vremenom tu mogu nastati ožiljci u kojima će pas da izgubi osećaj. Dolaziće do sve veće tolerancije na ogrlicu zbog koje će vas pas češće povlačiti, čineći šetnje napornim. Kao i kod davilica, i s ovim ogrlicama pas može da oseti gušenje i postati bojažljiv ili agresivan.
Još jedna vrsta ogrlica za treniranje pasa, a koja je zabranjena, su šok ogrlice, koje koriste strujne šokove za kažnjavanje neželjenog ponašanja, što je okrutno mučenje i može izazvati anksioznost i zbunjenost, promene srčanog ritma, ritma disanja i poremećaje probave.
Ako koristite ogrlicu koja ima privezak s imenom i adresom – to je u redu, ali vući svog psa na povocu ni s ovom ogrlicom nije dobra ideja. Čak i ona može biti opasna za psa koji voli da vas povuče dok ste u šetnji, ili vi njega, te isto može da dovede do povrede dušnika, kičmene moždine, vratnih pršljenova i ostalog, pa je najbolje izbegavati.
Kada se radi o sigurnosti i udobnosti, upotreba ama je najbolje rešenje. Am uklanja pritisak s vrata i omogućava lakše povlačenje psa u slučaju opasnosti, a postoji mnogo vrsta između kojih možete da birate. I kod kupovine ama potrebno je paziti na njegovu veličinu i prethodno izmeriti psa kako mu am ne bi bio pretesan i izazivao žuljeve ili bol. Ako je pak preveliki, pas iz njega može da se izvuče i pobegne. Potrebno je da obratimo pažnju i na mesto kopčanja, koje ne sme biti direktno iza zglobova. Kvalitetan am napravljen je od mekanog materijala bez grubih spojeva i previše plastičnih ili metalnih delova koji žuljaju.