Zima je uveliko krenula, pao je i prvi sneg, a na ulicama se nalazi na hiljade napuštenih njuškica, bez skloništa, hrane, vode. Kad se temperatura spusti ispod nule, i to malo vode koju ponekad nađu bude zamrznuta. Hrana je za mnoge samo daleki san, baš kao i toplo sklonište. Ako im čovek ne pomogne, verovatnoća da ulični psi i mace uginu zimi daleko je veća nego bilo kad u toku godine. Oni zavise od nas.
Piše: Pet magazine
Zato, svaki put kada izađete iz svog ušuškanog doma, setite se i njih. Možete poneti svežu vodu, čistu i najbolje mlaku, da što duže bude upotrebljiva, kao i malo hrane – idealne su granule. Ostavite ih na mesto gde obično viđate okupljene životinje. Činiju (zimi je bolje plastičnu, da se jezik psa ne zalepi za metal) možete da stavite i ispred svoje kuće, kapije, zgrade, u prolazu, oni će je naći.
Ako imate mogućnost, ostavite otvorena vrata od ulaza zgrade, garaže, podruma ili šupe, da bi životinje mogle da se sklone na nepromočivo i toplije mesto. Makar bio i kratkotrajan, boravak u koliko-toliko suvom i ne tako hladnom okruženju, bolji je nego da se sklupčaju napolju, dok ih šiba vetar, kiša ili sneg. Posebno noću.
Ako primetite povređenu ili iscrpljenu životinju, učinićete pravu stvar ako je odvedete kod veterinara. Važno je reagovati brzo, jer ledeno vreme može dodatno da pogorša stanje nesrećne duše.
Ukoliko niste u mogućnosti da psa primite u svoju kuću, garažu, ili neku ostavu, dobra ideja je da napravite kućicu ili privremeno sklonište (zavisno od toga koliko imate sredstava, vremena i volje), koje će imati izolaciju i biti nepromočivo. Bitno je samo da sneg i kiša ne ulaze kroz otvor . Imajte na umu da nekima ove kućice smetaju i da ne shvataju da čovek nije sam na planeti, već samo prvi među jednakima, pa kućice nestaju sa mesta gde su ostavljene. Zato ih redovno obilazite i proveravajte. Ukoliko ne možete sami, potražite pomoć prijatelja ili preko mreža, mnogi će se odazvati.
Kako napraviti kućicu od stiropora i kutija
Varijanta 1: Za pravljenje privremene kućice za pse potrebna je kartonska kutija srednje veličine, jedna tabla stiropora debljine 4cm, zasebne dve table stiropora debljine 2cm, jedan dužni metar građevinske folije širine četiri metra, široki selotejp, makaze, skalpel i heftalica.
– Na kartonskoj kutiji skalpelom napravite prorez sa uže strane, koji će služiti za ulazak psa u kućicu. Isecite skalpelom stiropor debljine 4 cm po meri kutije i postavite ga u kutiju. On će služiti kao pod.
– Iskrojite skalpelom stiropor debljine 2 cm prema dimenzijama kartonske kutije. Obložite kartonsku kutiju sa spoljne strane stiroporom debljine 2 cm, a možete je obložiti i sa unutrašnje strane ako je dovoljno velika. Učvrstite to širokom selotejp trakom.
– Isecite građevinsku foliju po meri kartonske kutije. U foliju upakujte izolovanu kartonsku kutiju, baš kao što se pakuje poklon. Kućica mora da bude dobro uvijena u foliju, jer ona sprečava prodor vlage unutra. Foliju sa prednje strane kućice za pse učvrstite heftalicom. Naravno, isecite prostor za vrata, odvojen od ivice i poda.
– Odnesite ove lagane kućice na mesta gde ste primetili da ima uličnih pasa. Postavite ih uz neki zid ili ispod drveta, da bi bar donekle bile zaštićene od vetra i padavina. Ostavite granule za pse unutar kućice za dobrodošlicu.
Varijanta 2: Ova kućica može da primi dva manja psa ili jednog većeg. Potrebne su vam tri rasturene kutije dimenzija oko 65x90cm. Zatim tri komada stiropora dimenzija 100x50cm i debljine 2cm. Neophodna je i građevinska folija, koja se prodaje u širini od 4m, a dužinu bira kupac. U ovom slučaju najbolje je 2m.
– Nožem isecite jednu ploču stiropora na četiri jednaka dela. U rasturenu kutiju ubacite stiropor koji ste prethodno isekli (25x50cm), uvucite ga u jednu stranu kutije.
– Novu tablu (neisečenu) stiropora ubacite u drugu stranu kutije i isecite tako da ne viri. Oblepite sve strane selotejpom da dobro drži. Ubacuju se dve različite veličine stiropora, jer tamo gde je kraći, ta strana će se saviti pod uglom od 90 stepeni, kako bi postala pola zadnjeg zida. Ceo proces se ponavlja i za pravljenje druge strane.
– Spojte dve kraće strane da vam izađe cela dužina tog zadnjeg zida oko 55cm i dobro zalepite da bi se što jače držala kućica.
– Isecite građevinsku foliju na veliki komad od 1,6x2m, a drugi deo da ostane 2×2,4m. Spojite foliju na unutrašnjem delu zida i na sredini, tako da zalepljen deo folije bude u unutrašnjosti kućice i na sredini.
– Uzmite treću kutiju koja vam je ostala i isecite tanji/manji deo. On će biti potreban za prednji zid.
– Za krov koristite veći deo. Kao i u zidove, i u krov morate da stavite izolaciju – stiropor. Da bi ojačali još malo krov, stavite još neki komad kartona između, da ne padne pod teretom snega. Oblepite sve strane, pa čak i po sredini, tako da sve bude jako i čvrsto. Ako je krov malo veći od zidova, izmerite koliko vam štrči sa strana, pa blago pređite nožem (ne oštrom stranom), kako bi taj deo savili. Krov se šije za zidove tako što provučete oko 4 m kanapa kroz iglu i zavežete krajeve, pa od početka zidova ušivate savijene stranice krova za zidove.
– Od rasturene kutije dužine oko 70 cm napravite prag. Sad pravite jednu stranu prednjeg zida koji spajate sa pragom. Uzmite onaj komad kutije što ste odsekli od dela za krov. U njega ubacite još jedan karton kako bi ga što više ojačali i bogato oblepite. Da bi se dobro držali zajedno prag i prednji zid, obavezno zašijte. Lepljenje neće biti dovoljno jako.
– Namerno ostavite nezalepljene one strane zidova koji su obavijeni folijom. Sada uvucite prednji zid u taj ostatak folije i zalepite. Tako postupite i za prag s druge strane. Ušijte gornju stranu prednjeg zida za krov. I levu stranicu praga ušijte za zid sa strane.
– Za ušuškavanje krova i poda kućice uzmite ostatak folije i obavijte kućicu tako što će početak i kraj biti spojeni na zadnjem zidu kućice. Uvijte kućicu kao poklon. Nije bitno što još nema otvora na prednjem zidu. Bitno je da je svaki kraj folije bude dobro zalepljen, da ne može da ulazi voda u donji deo kućice.
– Napipajte gde vam je otvor. Obeležite ga markerom što tačnije i u sredini nacrtajte dva Y. Makazama isecite samo po linijama slova Y. Sad savijte i zalepite iznutra te četiri isečene stranice i ojačajte selotejpom što više strane otvora, pogotovo ako se negde vidi karton.
– Kada postavite kućicu, stavite prvo karton na pod i onda napunite slamom ili nečim mekim. Pošto je kućica lakša, možete je zavezati ili postaviti nekoliko flaša napunjenih vodom.
Kućica od drveta ili šerploče
Ukoliko ipak pravite kućicu od drveta ili šperploče, potrebne su vam ploče od tog materijala ili daske, zatim drvene grede (2×4) za okvir, šrafovi ili ekseri, izolacioni materijal, materijal za krov (npr. crep ili voodootporna cerada) i alat (testera, bušilica, metar, čekić i brusni papir). Kućica bi trebalo da bude veličine malo većeg psa, plus još 25 odsto dodatnog prostora.
– Prvo isecite šperploču za bazu, zidove i krov. Koristite grede (2×4) za izradu okvira za bazu i zidove. Zatim krenite od poda, i to tako što ćete ploču ili paletu odići od tla, na primer postaviti na ravne kamenove, da se ne bi kućica brzo hladila. Zatim pričvrstite bazu npr. od šperploče na drveni okvir, kako biste je podigli i učinili stabilnijom.
– Pričvrstite bočne zidove, zadnji zid i prednji zid (sa izrezom za vrata) na bazu pomoću šrafova ili eksera. Prvo se pažljivo spajaju donji i bočni deo kućice, a najbolje je unapred izbušiti sve rupe, to će sprečiti pucanje materijala. Pošto će drvo biti izloženo svim vremenskim prilikama, lepljenje nije dobro rešenje.
– Ubacite izolacioni materijal (npr. stiropor) između unutrašnje i spoljašnje šperploče kako biste bolje regulisali temperaturu. Pričvrstite panele krova na vrh zidova. Pokrijte crepom ili vodootpornom ceradom da sprečite curenje.
– Ubacite unutra ćebe, prostirku ili jastuk za veću toplotu i udobnost.