Pas

Mogu li psi da se smeju i trude li se da nas nasmeju

29.04.2025. 12:15

Da li ste se ikada zapitali da li vaš pas zaista može da se smeje? Iako psi ne ispoljavaju smeh na isti način kao ljudi, istraživanja pokazuju da oni imaju svoju verziju “smeha”. Za razliku od ljudi, kod kojih je smeh rezultat ritmičnog, glasnog i nehotičnog izdisanja (“ha-ha” ili “ho-ho”), psi emituju sličan zvuk kroz pojačano dahtanje – nešto poput “hhuh-hhah”. Ovo se dešava najčešće tokom igre, kada pas želi da podstakne drugog psa ili čoveka na igru. Ovaj zvuk se ne proizvodi glasnim putem, već promenom disanja.

Piše: Pet magazine

Poznati etolog Konrad Lorenc je u svojoj knjizi “Čovek susreće psa” opisao ovaj izraz lica kod pasa kao “otvorena usta sa vidljivim jezikom, i ugao usana koji se proteže skoro do ušiju – ostavljajući utisak smeha”.

Prema Američkom psihološkom udruženju, mentalne sposobnosti pasa mogu se uporediti sa detetom od 2 do 2,5 godine. Njihova zaigrana priroda često se tumači kao znak postojanja smisla za humor. Čak je i Čarls Darvin prvi primetio da psi mogu da pokažu znake humora.

Neka istraživanja pokazuju da određene rase češće pokazuju ovakvo ponašanje. Na primer, pet najzaigranijih i “najsmešnijih” rasa pasa su:

  • Irski seter
  • Engleski špringer španijel
  • Minijaturni šnaucer
  • Kern terijer
  • Erdel terijer

S druge strane, rase koje ređe pokazuju humor i zaigranost su:

  • Samojed
  • Čivava
  • Rotvajler
  • Pekinezer
  • Akita
Razumeju li kada se smejemo?

Da! Istraživanje na Univerzitetu Eötvös Loránd u Mađarskoj pokazalo je da psi mogu da prepoznaju emocije poput sreće i tuge na osnovu tona ljudskog glasa. fMRI skeniranja pokazala su da psi reaguju jače na ljudske glasove nego na druge zvuke iz okoline. To znači da smeh najverovatnije prepoznaju kao pozitivan zvuk.

Da li znaju kada im se smejemo?

Ne, psi verovatno ne znaju kada im se konkretno smejemo, niti osećaju sramotu kao ljudi. Iako mogu da razlikuju smeh od tuge, nemaju dovoljno razvijene društvene mehanizme da bi shvatili da li im se neko smeje ili se smeje zajedno s njima.

Da li pokušavaju da nas nasmeju?

Da – psi često ponavljaju ponašanja koja izazivaju pozitivan odgovor kod vlasnika. Pošto prepoznaju smeh kao znak zadovoljstva, mogu ponavljati određene pokrete ili zvuke kako bi izazvali radost i igru.

Možemo li mi nasmejati pse?

Možemo ih podstaći na “smeh”. Naime, igračko dahtanje se može čak i snimiti i koristiti kao sredstvo za smanjenje stresa kod pasa, posebno u skloništima, tokom socijalizacije, ili kod pasa koji su plašljivi. Ljudi takođe mogu oponašati ovaj zvuk kako bi pomogli psima da se opuste u nepoznatom okruženju.

Iako se psi ne osmehuju kao mi, oni imaju svoj način da pokažu sreću, razigranost i želju za povezivanjem. Prepoznaju naš smeh kao pozitivan znak i često ga koriste kao poziv na igru i bliskost.