Pas

Pravilo “7 sekundi”: Kako znati kada je pretoplo za šetnju sa psom

02.07.2025. 12:15

Ako ne znate da li je asfalt prevruć za vašeg psa, uradite test “7 sekundi”. Naslonite ruku i držite je – ako ne može da izdrži vaš dlan, ne može ni njegova šapa! Nekad je i samo minut dovoljan za opekotine! Ne rizikujte i ne povređujte psa svojim neznanjem i nepažnjom.

Piše: Djole dog

Posebno se obraćamo onima koji ostave psa ispred nekog objekta – bez zaklona na vrelom asfaltu svezati psa da vas čeka dok ste u nekoj prodavnici je nedopustivo i neodgovorno! Nažalost, viđamo to svaki dan i neophodno je ovo ponavljati iznova i iznova…

Pseće šape nisu zaštićene obućom kao kod ljudi. Asfalt na suncu može dostići i do 60°C, što vrlo brzo izaziva opekotine drugog stepena. Prvi znaci opekotina uključuju crvenilo, ljuštenje jastučića, šepanje i odbijanje da se hoda. U težim slučajevima dolazi do otvorenih rana koje zahtevaju veterinarski tretman.

Najsigurnije vreme za šetnju tokom letnjih dana je rano ujutru ili kasno uveče, kada su trotoari i ulice ohlađeni. U međuvremenu, boravak napolju treba svesti na minimum, posebno za starije pse, štence i rase sa kratkom njuškom (poput mopsa i buldoga), koji su podložniji toplotnom udaru. Uvek obezbedite dovoljno sveže vode, izbegavajte asfalt kad god je moguće i birajte travnate površine.

Toplotni udar kod pasa razvija se brzo i može biti smrtonosan. Simptomi uključuju ubrzano disanje, dezorijentisanost, povraćanje, visoku telesnu temperaturu i slabost. U takvim slučajevima, odmah treba skloniti psa u hlad, rashladiti ga vlažnim peškirom (ali ne ledenom vodom) i što pre potražiti veterinarsku pomoć.

Za ovakve i brojne druge informacije, pratite našu Instagram stranicu Djole dog