Ako imate psa koji deluje povučeno ili stidljivo, važno je da znate kako da mu pomognete da razvije veće samopouzdanje. Iako pse često zamišljamo kao vesele, društvene i razigrane životinje, neki od njih više vole da posmatraju sa strane nego da učestvuju u zajedničkim aktivnostima ili igri. Takvi psi, bilo zbog nasleđa, ranih iskustava ili njihove kombinacije, mogu biti prirodno rezervisani. To ne znači da s njima nešto nije u redu, jednostavno su skloniji samoći i mirnijem načinu života.
Piše: Pet magazine
Pojam “stidljiv pas” obuhvata razne vrste ponašanja, od povlačenja i izbegavanja igre do povlačenja u sobu kada su gosti u poseti, pa čak i psima s manje energije koji su rezervisani ili introvertni. Takvo ponašanje može biti privremeno i povezano s određenim situacijama ili okruženjima u kojima se pas oseća preopterećeno, a u poznatim i sigurnim okruženjima, poput kuće ili poznate šetnje, psi mogu biti potpuno zadovoljni.
Iako rasa nije garant za ponašanje, neke rase, kao što su anadolijski ovčar ili akita, prirodno su rezervisanije, ali uvek postoje izuzeci, pa tako može biti da je šar pej umiljat ili da zlatni retriver nije preterano društven i voli da vreme provodi samostalno. Razlozi za stidljivost mogu biti genetika, iskustva iz prošlosti ili način odgoja, a sve to utiče na razvoj njihovog temperamenta tokom vremena.
Stidljiv ili rezervisan pas često se skriva, izbegava kontakt očima, spušta telo, podvija rep, liže usne, zeva, savija uši i dr. Neki od ovih simptoma, poput izbegavanja kontakta ili zevanja, mogu biti suptilna i teže ih je primetiti, zato je važno pažljivo da posmatrate govor tela svog ljubimca. Da biste mu pomogli da stekne više samopouzdanja, važno je da ostanete smireni, koristite tih glas i lagane pokrete, te da dozvolite psu da određuje tempo druženja.
Trening sa nagradama, igre koje podstiču samopouzdanje, kao i postepena desenzitizacija na stresore, mogu značajno doprineti njegovom napretku. Uključivanje stručnjaka, poput sertifikovanog dresera ili bihevioriste, može biti od velike pomoći, a najvažnije je da budete podrška i da prihvatite svog psa takvog kakav jeste, jer mu ne morate nametati društvene interakcije ako se ne oseća spremnim. Ako vaše stidljivo štene ne pokazuje znakove stresa u svakodnevnom životu i vaše je ponašanje smireno, jednostavno mu pružajte sigurno i podržavajuće okruženje, jer će i tako imati ispunjen i srećan život.