Posledice koje su izolacija i socijalno distanciranje usled pandemije virusa korona ostavili na ljude širom sveta tek će biti predmet istraživanja.
Piše: Petmagazine.rs
Međutim, kakve posledice ovih mera trpe mališani, već se nazire. Prema rečima naučnika, socijalno distanciranje je mališanima u velikoj meri narušilo kvalitet života i učinilo ih usamljenim, nervoznim, uplašenim. U Centru za razvoj deteta u Santa Moniki pedijatri su sproveli opsežno istraživanje.
– Pandemija virusa i prateće mere kao posledicu kod mnogih mališana su ostavili socijalnu traumu, koja se manifestuje snažnim osećanjem nesigurnosti, straha i uznemirenosti. Prisutni su i nesanica ili isprekidan san, teškoće u koncentraciji, iznenadni naleti besa, teškoće prilikom rešavanja zadataka. U opsežnom istraživanju koje je obuhvatilo čak 1.646 porodica u Kaliforniji, otkrili smo da u onim porodicama u kojima živi i pas, mališani ređe ispoljavaju probleme u ponašanju. Roditelji koji u domu imaju pse u čak 30 odsto manje slučajeva prijavljivali su da njihova deca imaju neki od navedenih simptoma, objasnila je psihoterapeutkinja Majra Mendes.
– Deca koja rastu sa psima imaju razvijenije socijalne veštine; briga o ljubimcima kod njih razvija osećaj odgovornosti, a bezuslovna ljubav ih čini manje usamljenim i otvorenijim za razgovor.