Odabir i udomljavanje psa nije nimalo jednostavna odluka. Osim što je važno obratiti pažnju na uslove i životnu sredinu koju možete obezbediti svom budućem ljubimcu, mnogi budući vlasnici imaju specifične želje u vezi sa rasom, fizičkim karakteristikama, ali i sa karakteristikama ličnosti psa. Neke osobe žele psa koji je aktivan i energičan, dok druge traže mirnog ljubimca koji će se povući u kutak i mirno spavati. U svakom slučaju, važno je dobro proceniti kakav pas bi se najbolje uklopio u vaš životni stil i prostor.
Piše: Pet magazine
Tipičan uzrast za testiranje ponašanja pasa je sedma nedelja života, ali mnogi treneri preferiraju da procenu vrše između prvog i desetog dana. Cilj ovih testova je da se istraži sklonost šteneta ka određenom ponašanju, kroz njegovu interakciju sa nepoznatim ljudima, igru, istraživanje predmeta i reagovanje na iznenadne zvuke. Na primer, prema jednom od testova, ukoliko štene pokaže volju da donese predmet koji je bačen tokom igre, to može ukazivati na to da će izrasti u dobrog radnog psa ili psa vodiča. Ovo je jedan od testova koji se često koristi, iako nije uvek pouzdan.
Međutim, i pored široke upotrebe ovih “zvaničnih” testova, do sada nije postojalo istraživanje koje bi dokazalo da ponašanje psa u ranom uzrastu može da predvidi ponašanje u odraslom dobu. U mnogim slučajevima, ponašanje šteneta u ranim nedeljama života ne mora nužno odražavati njegov karakter kao odraslog psa.
Stefani Rajmer, istraživač sa Univerziteta za veterinarsku medicinu u Beču, odlučila je da prati pse rase border koli od njihovog rođenja pa sve do odraslog doba kako bi konačno odgovorila na pitanje: da li testovi u ranoj fazi života mogu da predvide ponašanje psa u odraslom uzrastu? Testiranje je obuhvatilo tri različita uzrasta – od 2. do 10. dana, od 40. do 50. dana (u periodu socijalizacije) i od 1,5. do 2. godine. Testovi su obuhvatali istraživanje novih prostora, interakciju sa nepoznatim osobama i predmetima, igru, simulirane konfliktne situacije, pa čak i posetu veterinaru.
Rezultati su pokazali da nije postojala velika povezanost između ponašanja pasa na ranom uzrastu i njihovog ponašanja u starijim godinama. Samo je jedna od deset procenjenih karakteristika ostala ista, a to je istraživačko ponašanje, tj. sklonost psa da istražuje. Ovi nalazi sugerišu da ponašanje šteneta pre šeste nedelje života nije stabilno i nije pouzdano kao prediktor budućeg ponašanja. Ovo potvrđuje i jedno ranije istraživanje prema kojem ličnost psa nije stabilizovana pre 86. dana života. Tokom prva tri meseca, mnogi štenci su doživeli značajne promene u svom temperamentu – na primer, vrlo plašljivi štenci su postajali izuzetno hrabri, dok su neki hrabri štenci postajali stidljiviji i bojažljiviji.
Za to vreme, Šveđani su već prepoznali važnost ovih promena, pa se u Švedskoj vojnoj industriji psi za vojnu službu ne biraju pre 15. do 18. meseca života. Ovaj period smatraju ključnim za određivanje budućeg temperamenta i ponašanja pasa.
Stručnjaci takođe naglašavaju da, osim ponašanja psa, i mesto odakle ste psa nabavili igra važnu ulogu u njegovom karakteru. Preporučuju da se osobine i ponašanje psa ne ocenjuju pre šestog meseca života, jer je takvo testiranje u stvari poput gledanja u kristalnu kuglu – daje samo neprecizne informacije i može dovesti do pogrešnog tumačenja. Iako se može učiniti da je pas miran i povučen, to ne znači nužno da će takav ostati do kraja svog života. Takođe, vlasnici treba da budu svesni da pas može da se menja tokom vremena, i to u zavisnosti od odgoja, socijalizacije i iskustava koja doživi. Odgovorno vlasništvo podrazumeva kontinuirani rad sa ljubimcem i razumevanje njegovih promena kroz godine.