Da li ste zapitali da vaša voljena mačka može da bude ljubomorna? Ako jeste, znajte da niste jedini. Mnogi vlasnici mačaka se pitaju da li njihove mačke osećaju ljubomoru, a naučnici smatraju da su kućni ljubimci emocionalno inteligentni, te da mogu imati takve emocije. Da li će ih razviti i zašto, kao i da li je to baš osećaj ljubomore kao i kod ljudi, to su već druga pitanja.
Piše: Pet magazine
Ljubomora je složena emocija i teško je tako konkretno protumačiti ponašanje naše mačke. “Ljubomorna mačka” se zapravo može boriti sa osećanjem nesigurnosti, anksioznošću oko teritorije ili uvođenjem novog kućnog ljubimca ili novog člana porodice u svoj prostor.
Mačke su teritorijalne i imaju snažne instinkte preživljavanja da zaštite sopstvene resurse i pratioce. Ima smisla da određene situacije koje uslove nedostatak pažnje vlasnika, mogu izazvati osećanja ljubomore. Ljubomora je, prema rečniku, “osećaj neprijateljstva prema rivalu, ili nekome za koga se veruje da uživa prednost”. Dakle, koji okidači mogu izazvati ljubomoru mačke?
Pa jedni od najčešćih sigurno može biti deljenje hrane, posude sa posipom ili igračke – sa drugom mačkom. Veoma mali broj maca će biti time oduševljen. Zato je važno postepeno uvoditi u dom drugu macu, kako se starosedelac ne bi uznemirio.
Jedan od razloga zašto toliko volimo mačke je taj što su sve toliko različite. Ponašanje mačaka, baš kao i njihove ličnosti, razlikuju se od mačke do mačke, ali često jake emocije kod mačaka mogu se pojaviti kao karakteristično “loše ponašanje”.
Ljubomorno ponašanje može uključivati:
Teško je sa sigurnošću znati da li mačke doživljavaju ljubomoru ili se njihovo ponašanje može objasniti na druge načine. Svi znamo da naše mačke imaju svoje ličnosti, potrebe, emocije i želje, i svakako je moguće da mačke mogu biti ljubomorne ili zavidne ili osećati nešto treće.
Međutim, sve gore opisano može biti uzrokovano i drugim uzrocima – i bihejvioralnim i medicinskim. Stres, strah, dosada i bol mogu uticati na ponašanje kod mačaka, kao i određena zdravstvena stanja. I o tome kao vlasnici mačaka moramo strogo da vodimo računa i da se uvek posavetujemo sa veterinarom, kada uočimo promene u ponašanju.