Tokom evolucije psi su razvili veći mozak od mačaka, jer visoko socijalnim vrstama sisara treba veća snaga mozga nego usamljenim životinjama, zaključak je studije koju je sproveo Univerzitet Oksford.
piše: Magazin PAS
Po prvi put, istraživači su pokušali da iscrtaju evolucionu istoriju mozga različitih grupa sisara tokom 60 miliona godina. Otkrili su da postoje ogromne razlike u tome kako se mozak različitih grupa sisara razvijao tokom tog vremena. Takođe, sugerisali su i da postoji veza između društvenosti sisara i veličine njihovog mozga u odnosu na veličinu tela, u studiji objavljenoj u časopisu PNAS.
Istraživački tim analizirao je dostupne podatke o veličini mozga i veličini tela više od 500 vrsta živih i fosilizovanih sisara. Otkrili su da je mozak majmuna s vremenom najviše rastao, a slede konj, delfi n, kamila i pas. Mozak usamljenijih sisara, poput mačaka, jelena i nosoroga, rastao je mnogo sporije tokom istog perioda.
Prethodna istraživanja kojima se pokušalo otkriti zašto određene grupe sisara imaju veći mozak oslanjala su se na proučavanje živih sisara koji su u dalekom srodstvu. Bilo je rasprostranjeno verovanje da je stopa rasta mozga srazmerna veličini tela kod svih vrsta sisara. Međutim, studija dr Suzan Šulc i profesora Robina Danbara sa Instituta za kognitivnu i evolucionu antropologiju Univerziteta Oksford negira ovo gledište.
Oni su otkrili da postoje velike razlike u obrascima rasta mozga kod različitih vrsta sisara i da nemaju sve vrste sisara veći mozak, što ukazuje na to da su životinje sa boljim socijalnim veštinama morale više da razmišljaju – i tako razvile veći mozak.
Vodeća autorka studije dr Susan Šulc, saradnica Kraljevskog društva Dorothy Hodgkin iz ICEA, rekla je:”Ova studija ruši dugogodišnje uverenje, jer dokazuje da su visoko socijalne vrste doživljavale mnogo brži rast moždane mase od usamljenih vrsta. To sugeriše da saradnja i koordinacija, potrebne za život u grupi, mogu predstavljati izazov i da su s vremenom neki sisari razvili veći mozak kako bi mogli da se izbore sa „zahtevima” druženja.
Koautor i direktor ICEA profesor Robin Danbar rekao je: “Po prvi put je postalo moguće pružiti istinsku vremensku dubinu proučavanju evolucije mozga. Zanimljivo je videti da čak i životinje koje imaju kontakt sa ljudima, poput mačaka, imaju mnogo manji mozak od pasa i konja, usled odsustva socijalnosti”.