Mačka

6 velikih rasa mačaka koje ćete obožavati!

03.04.2025. 15:15

Svi volimo preslatke mačiće, ali da li ste ikada bili blizu rase velikih mačaka? Ove džinovske, pahuljaste mačke su isto tako slatke i imaju predivne ličnosti koje su jednake njihovoj veličini. “Što veće, to bolje”, a kada su u pitanju velike rase mačaka, veliki mjau kućni ljubimci su zapravo veoma slični njihovim divljim srodnicima.

Piše: Pet magazine

Da bismo vam pomogli u istraživanju domaćih mačaka koje su veće od “prosečnih”, izdvojili smo neke važne detalje o 6 najpopularnijih, velikih cica maca.

Bengalska mačka

Bengalske mačke su robusne mačke čije krzno podseća na leoparda. Energične su, inteligentne, mišićave građe. Rasa je nastala sedamdesetih godina 20. veka u Americi, ukrštanjem male divlje azijske leopard mačke sa domaćim kratkodlakim. Ime potiče od latinskog imena njenog divljeg pretka Felis Bengalensis. Izrazito su aktivne, okretne, potrebna im je fizička aktivnost. Glasne su i proizvode širok dijapazon zvukova.

Veličina: Muška bengalska mačka može dostići preko 9 kilograma.


Norveška šumska mačka

Ova autohtona pasmina zvana još i “skogkat”, pratilac je vikinga. Prema legendi, boginja ljubavi Freja vozila se u kočiji koju je vuklo šest ovakvih mačaka. Prema pisanim tragovima, vikinzi su je vodili sa sobom u pohode, da bi na brodovima lovila glodare. Ima raskošno dugo krzno sa gustom poddlakom, savršeno za hladnoću. Izuzetno su privržene ljudima. Od 1965. je pod zaštitom su države, a kralj Olaf ju je proglasio zvaničnom mačkom Norveške.

Veličina: Norveška šumska mačka (mužjak) može dostići do 9 kilograma, dok će (ženka) težiti oko 5 kilograma.


Britanska kratkodlaka mačka

Britanske kratkodlake mačke su jedna od najranije priznatih rasa, prirodna pasmina sa dugom istorijom. Veruje se da potiču od evropskih mačaka koje su rimski legionari doveli u Britaniju, gde su se prilagodile specifičnoj britanskoj klimi. Krupne su i zdepaste, sa kratkim, gustim krznom. Vole ljude i druge životinje, dobri su lovci.  Ubedljivo najpopularnija rasa u Velikoj Britaniji.

Veličina: Britanska kratkodlaka mačka može težiti između 7 i 9 kilograma.


Mejn kun

Ovo je nežni džin – najkrupnija pasmina pripitomljenih mačaka na svetu. Pored veličine, poznati su i po karakteristično debelom krznu, nastalom kao produkt uzgajanja u hladnim zimama Mejna, kao i po repu nalik rakunovom. Mejn kun je jedina američka prirodna dugodlaka vrsta mačaka. Dugo se verovalo da je nastala ukrštanjem rakuna i domaćih mačaka dovedenih iz Evrope, što je biološki nemoguće. O njihovom poreklu su se ispredale razne priče, između ostalog da su prvi mejn kunovi bili potomci angorskih mačaka francuske kraljice Marije Antoanete, koja je po izbijanju revolucije pripremala beg za Ameriku. Njoj se nije dalo da tamo stigne, ali bar prema ovoj zabavnoj legendi, njene mačke su uspele da se dočepaju kopna Novog sveta.

Veličina: Mogu biti teške čak 10 kilograma.


Ragdol mačka

Ragdoli su takođe poznati po impresivnoj veličini, svilenkastoj dugoj dlaci, sa sijamskim kontrastom na krznu i imaju izuzetno plave oči.  Opuštene su, stabilnog temperamenta i mazne. Ime su dobili jer se toliko opuste kad ih uzmete u naručje, da podsećaju na krpene lutke. Uzgojeni su u Kaliforniji šezdesetih godina prošlog veka, a veruje se da su udela u nastanak rase imale persijske i birmanske mačke. Zanimljivo je da ne vole visinu, već da budu u ravni sa ljudima.

Veličina: Ragdol može težiti preko 9 kilograma.


Sibirska šumska mačka

Divovi sa gustim, dvostrukim krznom u raznim bojama i šarama. Poznate su po prijateljskoj prirodi, razigranosti i impresivnoj veličini. Pasmina stara nekoliko vekova, razvijena prirodnim putem u Rusiji. Adaptirane na oštru klimu. Zbog njihove robusne pojave vladalo je mišljenje da su ove mačke potomci prirodnih parenja divljih šumskih mačaka i domaćih mačaka koje su u region doneli doseljenici.

Veličina: Težina sibirske šumske mačke može biti čak i do 10 kilograma.