Ovim putem otvaramo serijal tekstova o odgovornom vlasništvu pasa i mačaka, na teme koje su od izuzetnog značaja i kojima se iznova vraćamo na različite načine. Svesni smo da nisu najčitaniji naslovi koje pišemo, ali neodgovorno vlasništvo jedan je od glavnih uzročnika patnje ogromnog broja životinja koje su zbog njega osuđene na život na ulici i u azilu. Zato ćemo ovoj temi s ciljem edukacije uvek ustupiti prostor na svim našim platformama.
Piše: Djole dog
Odgovorno vlaništvo ne implicira luksuz. Naprotiv, ono podrazumeva zakonski definisanu brigu o osnovnim fizičkim i psihičkim potrebama naših ljubimaca, u koje spadaju adekavtan smeštaj i ishrana, veterinarska nega, fizičke aktivnosti, socijalizacija i sterilizacija/kastracija.
“Vlasnik, odnosno držalac kućnog ljubimca dužan je da obezbedi kućnom ljubimcu brigu, negu i smeštaj, u skladu sa vrstom, rasom, polom, starošću, kao i fizičkim i biološkim specifičnostima i potrebama u ponašanju i zdravstvenom stanju kućnog ljubimca.” (Zakon o dobrobiti životinja)
Adekvatan smeštaj podrazumeva zaštitu od vremenskih prilika, prirodnih neprijatelja, saobraćaja, konzumiranja otrovnih supstanci i obezbeđuje mogućnost kretanja u skladu sa potrebama vrste. Važno je ovom prilikom napomenuti i šta adekvatan smeštaj nije: Vezivanje pasa na lanac i čitav život u malom boksu nisu ni pod kojim uslovima adekvatan smeštaj. Ali sa druge strane, ni puko obezbeđivanje pristupa kući, čak i toplom krevetu, uz istovremeno dozvoljavanje kretanja napolju bez nadzora vlasnika, takođe ne spada pod pružanje adekvatnog smeštaja ni za kuce, ni za mace. Zašto? Jer adekvatan smeštaj mora sprečiti lutanje, pre svega iz razloga bezbednosti životinje i drugih.
“TO JE SAMO PAS!”
Rečenica koju su često u prilici da čuju svi oni koji biraju da se prema svojim ljubimcima ophode fer, s ljubavlju, poštuju njihove potrebe i granice i pružaju im neophodnu negu i pažnju: “Ma daaaaaj, to je SAMO pas!“ Ona zapravo govori o stavu onoga ko je koristi – da je ok da jedno živo biće trpi neprijatnost, stres, bolest, zlostavljanje i zanemarivanje iz prostog razloga, jer je u pitanju samo pas. Ne, nije ok, jer to nije samo pas, već živo biće, član porodice i najbolji čovekov prijatelj.
Podrazumeva hranu prilagođenu potrebama vrste, starosti i zdravstvenom stanju jedinke. Suv heb, kosti i ostaci naših prezačinjenih obroka nisu adekvatna hrana za pse i mačke i mogu prouzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, a u najgorem slučaju i smrt. Bilo da birate da svog ljubimca hranite granulama, vlažnom, kuvanom ili sirovom hranom, izuzetno je važno da je njen sastav usklađen sa potrebama vrste. Proizvoljno sastavljanje jelovnika po sopstvenom nahođenju, bez neophodnog znanja, iako iz najbolje namere, može dovesti do ozbiljnih nedostanka i zdravstvenih problema.
Podrazumeva preventivne zaštitne mere protiv zaraznih bolesti, besnila (vakcinaciju) i unutrašnjih i spoljašnjih parazita, kao i redovne kontrole kod veterinara. Obeležavajanje (čipovanje) i evidencija kućnih ljubimaca zakonska su obaveza vlasnika.
Ljubimci zavise od nas – budimo odgovorni!
Izuzetno važne za kvalitet života ljubimca. Ukoliko nemate jako starog i bolesnog psa koji nije sposoban za duže aktivnosti, obići isti blok dva puta dnevno po 10 minuta ne čini dovoljno fizičke i mentalne stimulacije za jednog psa. I našim ljubimcima je potrebna promena scenarija, da istražuju, trče i igraju se. Ukoliko nemamo pristup površinama namenjenim za istrčavanje pasa, uvek možemo bar delove šetnje organizovati tako da ih psi provode na dugom povocu od 5 do 15m, koji će im dati neophodnu slobodu. Ovo važi i za pse koji žive u kući sa dvorištem. Izlazak u dvorište nije isto što i šetnja, jer cilj šetnje sa psom ne bi smeo da bude samo puko obavljanje fizioloških potreba, šetnja je prilika da provedemo kvalitetno vreme sa svojim psom i pokažemo im svet.
Mace su svorenja izuzetno sklona istraživanju i igri. Ukoliko imate macu u stanu, možete joj obogatiti kvalitet života, tako što ćete adaptirati stan policama, grebalicama, tunelima i prolazima, koji će biti namenjeni samo macama, tako da mogu da sprovode svoje ludorije. Boravak na terasama i prozorima je takođe poželjan za mace, ali isključivo ako su obezbeđeni mrežama. Ukoliko imate dvorište i želite da Vaša maca u njega izlazi, možete joj napraviti dobro ograđen poligon za igru, tako da maca dobije priliku da istražuje spoljni svet, ali pritom ne ugrozi svoj život. Ako se odlučite za ovaj poduhvat, uzmite u obzir da su mace jako vešte pobegulje i da je neophodno ograditi taj prostor sa svih strana, uključujući i odozgo i ne ostaviti maci opciju da se negde provuče. Puštanje maca da šetaju napolju slobodno, može ih koštati života.
MAČKE IMAJU DEVET ŽIVOTA
Čuvena izreka nepoznatog porekla, koja se provlači kroz literaturu i mnoge kulture širom sveta može nas navesti na put da se bavimo tim mističnim brojem devet, koji od hinduizma do hrišćanstva nosi neko značenje. Ali ono na šta se mi ovog puta osvrćemo nije značenje jednog broja, koji je isto tako mogao biti 7 ili 11, već činjenice da je u čitavom svetu rasprostranjeno verovanje da se mačke vraćaju iz smrti. Dozvolićemo sebi ovu spekulaciju i zapitati se, da li tako i da li se iko vraća sa onog sveta, jer su jadne mace stalno izložene tolikim opasnostima i konstantno primorane izbegavaju smrt. Mnoge od njih zbog verovanja u ta sujeverja, nažalost, stradaju…
Izuzetno važna tema, koja je nažalost prečesto pogrešno interpretirana u društvu. Nekontrolisano i prekomerno izlaganje okolini, jedinkama iste i drugih vrsta, kao i gradskom životu, mogu jednog psa dovesti do toga da usled prevelikog stresa i loših iskustava, počne da doživljava svoju okolinu ili njene elemente kao preteće. Zato je važno socijalizaciju sprovoditi postepeno, informisano i u kontrolisanim uslovima. Nije svaki kontakt sa okolinom produktivan ili željen. Pored toga, postoje određena pravila u šetnji javnim površinama, koje smo kao građani dužni da poštujemo, kako ne bismo ugrozili ili uznemirili druge korisnike javnih gradskih prostora. Iz bezbednosnih razloga nije na svim javnim površinama dozvoljeno šetati psa bez povoca, na primer pored prometnih ulica u gradu ili pak u šumama, u cilju zaštite divljih životinja, koje u njima žive. Ako ne verujete nama, pročitajte šta na tu temu kaže Zakon o dobrobiti životinja: “Vlasnik, odnosno držalac kućnih ljubimaca, dužan je da pravilnim držanjem i drugim merama i sredstvima spreči da kućni ljubimci ugroze ljude i okolinu.” (Zakon o dobrobiti životinja)
O socijalizaciji maca se ne priča često, što pokušavamo da promenimo. Svaki put kada nova maca dođe u dom, dešava se socijalizacija, tj. upoznavanje sa novom okolinom i ukućanima. Ovo je proces koji ne ide uvek glatko i zato je važno dati macama vreme koje im je neophodno da se opuste i upoznaju sa novim životnim prostorom i ljudima postepeno, ako je neophodno i nedeljama. Nikada nemojte dovesti novu macu u kuću i odmah dozvoliti kontakt sa svima. Ovo jako često dovodi do konflikta i lošeg starta.
Zahvati koji nam omogućavaju da sprečimo dolazak neželjenih legala na svet i tako brinemo o zdravlju ljubimca, a ujedno učestvujemo u jedinoj humanoj kontroli populacije napuštenih životinja. U pitanju su rutinski zahvati, od kojih se životinje brzo oporave i daleko su manje bolne od donošenja štenaca/mačića na svet dva puta godišnje, lutanja i tuče sa konkurencijom koja neretko rezultiraju fatalnim ishodom. Ovim produžavamo život naših pasa i mačaka, poboljšavamo im kvalitet života i osiguravamo smanjivanje priliva neželjenih jedinki na ulice. Zakon o dobrobiti životinja na ovu temu jasno kaže: “Vlasnik, odnosno držalac kućnih ljubimaca, dužan je da spreči rađanje neželjenih kućnih ljubimaca, i to onemogućavanjem kontakta mužjaka i ženke i primenom kontracepcije, kastracije i sterilizacijom ženke.“ (Zakon o dobrobiti životinja)
Odgovorno vlasništvo podrazumeva zakonski definisanu “moralnu obavezu i dužnost čoveka da poštuje životinje i brine o životu i dobrobiti životinja čiji opstanak zavisi neposredno od njega.“ (Zakon o dobrobiti životinja)