Mačke često ispoljavaju ponašanja koja na prvi pogled deluju kao ljutnja, poput ignorisanja vlasnika nakon odlaska kod veterinara ili nervoze po povratku s puta. A da li one zaista osećaju ljutnju ili je u pitanju nešto drugo? Razumevanje njihovog ponašanja može biti izazovno, jer je teško sagledati svet iz njihove perspektive. Mačke možda nisu najlakše za razumevanje, ali je vredno uložiti trud u upoznavanje njihovog uma i temperamenta. Zato je važno posmatrati njihovo ponašanje bez ishitrenog tumačenja kroz ljudske emocije.
Piše: Pet magazine
Iako se ljutnja kod ljudi vezuje za osećaj povređenosti i nepravde, kod mačaka ona ne postoji u istom obliku, jer njihovo ponašanje nije vođeno moralnim razlozima, one ne tumače stvari u terminima dobra i zla. Umesto toga, njihovo ponašanje često je odgovor na promene u rutini ili teritoriji, koje one smatraju neprihvatljivima, a ne izraz ljutnje ili namere da nekoga povrede. Dakle, kada primetite da vaša mačka deluje uznemireno ili ljutito, bolje je shvatiti da je to najverovatnije reakcija na neku promenu ili stres, a ne emocija puna gorčine. Shvatanjem njihovih instinktivnih reakcija možemo izgraditi dublje poverenje i bolju komunikaciju.
Sećanje mačaka je snažno kada je reč o mirisima, ukusima i zvucima. Na primer, mogu prepoznati svoju braću i sestrice po mirisu čak i godinu ili dve nakon razdvajanja, a mnoge su pronašle put kući nakon meseci ili godina odsustva. Ova sposobnost pamćenja ima važnu ulogu i u njihovim emotivnim reakcijama.
Međutim, one takođe pamte negativna iskustva, pa je teško ponovo steći poverenje ukoliko su vremenom bile izložene lošim situacijama, ali to nije zbog ogorčenosti već zbog instinkta za preživljavanje. Mačke tada nisu ljute ili ogorčene, već se često ponašaju pod stresom ili strahom, što može izgledati kao bes, ali je u stvari odgovor na stresne događaje poput glasnih zvukova, dolaska gostiju, selidbe, intenzivne igre ili prisustva drugih životinja. Zato je strpljenje ključno kada gradimo ponovo narušeno poverenje.
Rešenje za umirivanje mačke ne leži u kažnjavanju ili “ispravljanju ponašanja”, već u stvaranju prostora u kojem se oseća bezbedno i stabilno, s posebnim mestima za odmor, hranom, vodom, kutijama za pesak, grebalicama i igračkama, posebno ako imate više mačaka. Pozitivan odnos uz nagrađivanje poslasticama i nežnošću, pomaže im da prevaziđu stresne asocijacije, a ako se dogodi da su uplašene ili uznemirene, važno je da im date vremena i prostora da se smire, nakon čega će se ponovo osećati sigurno i spokojno.