Bez obzira na to kakvu mačku imate – da li je stidljiva i plašljiva, ili pak smela i pomalo agresivna – uzajamno poverenje je ključ srećnog i zdravog odnosa. Poverenje se ne podrazumeva, već mora da se izgradi. Iako je mnogo lakše graditi poverenje od samog početka, nego ga obnavljati nakon što je narušeno, dobra vest je da su mačke često spremne da oproste. One nisu zlopamtila i ne ponašaju se iz osvete – jednostavno, mačke ne razmišljaju na taj način.
Piše: Pet magazine
Uz strpljenje i razumevanje, vaš odnos sa mačkom može postati onakav kakav bi trebalo da bude: pun poverenja, udobnosti i predvidivosti. Evo nekoliko važnih saveta kako da izgradite poverenje vaše mačke:
Mački je potrebno vreme da se navikne na novi dom ili nove okolnosti. Neke mačke se prilagode brzo, dok je drugima potrebno više vremena. Dozvolite joj da sama izabere mesta gde će boraviti i ne narušavajte joj mir. Ovo pravilo važi i kasnije – mačke vole nezavisnost i same će vam dati do znanja kada žele vašu pažnju (ili kada im ne prija).
Mačke prvenstveno komuniciraju govorom tela. Obratite pažnju: da li je telo usmereno ka vama ili vas izbegava? Da li maše repom nervozno ili ga drži opušteno? Kakav je položaj ušiju, koliko su oči otvorene? Sve to su važni signali koji vam govore kako se mačka oseća.
Nemojte forsirati interakciju. Dozvolite mački da sama odluči kada želi kontakt. Mačke mnogo uče samo posmatrajući, tako da i ako ne deluje kao da komunicira sa vama, ona vas posmatra i upoznaje. Gledanje s police, prozora ili sofe je deo tog procesa.
Postepeno otkrivajte gde i kako mačka voli da je mazite. Nikada je nemojte zadirkivati ili iznenada dodirivati. Uvek koristite blage, predvidive pokrete. Ako vaša mačka ima tzv. “agresiju pri maženju”, ograničite dodir na mesta koja voli i pazite na trajanje maženja.
Bilo da se radi o mestu za spavanje ili o odluci da se igra (ili ne), dajte svojoj mački mogućnost da bira. Mačke se stresiraju kada nemaju kontrolu nad okolinom, a davanje izbora povećava njihovo samopouzdanje i sigurnost. Kao i ljudi, ni mačke ne vole da im neko stalno određuje šta da rade.
Trudite se da se krećete i govorite na način koji neće iznenaditi ili preplašiti vašu mačku. Izbegavajte nagle pokrete i glasne zvuke. Ovo je posebno važno ako imate plašljivu ili osetljivu mačku. Ako imate decu ili pse, iskoristite priliku da ih naučite empatiji i razumevanju potreba drugih.
Vi odlučujete kakva će biti svaka interakcija sa vašom mačkom – prijatna ili stresna. Igra, na primer, može biti zabavna za oboje, ali važno je da ne preraste u zadirkivanje. Uvek koristite igračke i dozvolite joj da s vremena na vreme “ulovi plen”. Kod osetljivijih mačaka, razmislite unapred kako da interakcija bude što prijatnija.
Pohvalite svaki dobar potez svoje mačke, poslasticom, nežnim glasom, igrom ili maženjem (ako to voli). Takođe, možete koristiti ove nagrade da je ohrabrite da učini nešto, poput izlaska iz skrovišta. Ali, ako odbije, poštujte to i jednostavno ne dajte nagradu. Dosledno pozitivno pojačanje je sjajan način za izgradnju poverenja, ali i za obuku i mentalnu stimulaciju.