Vitiligo je retko stanje kod pasa i mačaka koje se manifestuje gubitkom pigmentacije kože i dlake. Iako može izazvati zabrinutost kod vlasnika zbog promena u izgledu ljubimca, važno je naglasiti da vitiligo ne utiče na opšte zdravlje životinje i smatra se isključivo estetskim problemom.
Piše: Pet magazine
Vitiligo je poremećaj pigmentacije koji nastaje usled propadanja melanocita – ćelija odgovornih za proizvodnju melanina, pigmenta koji daje boju koži, dlaci i šapama. Kao rezultat toga, na telu se pojavljuju jasno ograničene mlečno bele mrlje različitih veličina i oblika. Iako je tačan uzrok vitiliga nepoznat, smatra se da je u pitanju autoimuno stanje u kojem imuni sistem greškom napada melanocit.
Vitiligo je izuzetno redak kod životinja. Zabeležen je kod različitih vrsta, ali najčešće se javlja kod pasa i mačaka. Kod pasa, određene rase poput nemačkog ovčara, dobermana, rotvajlera i škotskog ovčara mogu imati veću predispoziciju za razvoj vitiliga. Kod mačaka, vitiligo se može pojaviti u odraslom dobu, iako je to retko, i smatra se naslednim stanjem.
Glavni simptom vitiliga je pojava depigmentovanih (belih) mrlja na koži i dlaci. Ove promene se najčešće javljaju na njušci, oko očiju, na šapama i drugim delovima tela. Kod mačaka, vitiligo može zahvatiti i jastučiće na šapama, koji postaju svetliji ili beli.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda i isključivanja drugih mogućih uzroka depigmentacije, kao što su gljivične infekcije, alergijske reakcije ili druge kožne bolesti. U nekim slučajevima, veterinar može preporučiti dodatne testove kako bi se potvrdila dijagnoza.
Vitiligo je isključivo estetski problem i ne utiče na opšte zdravlje životinje. Životinje sa vitiligom ne osećaju bol, svrab niti bilo kakvu nelagodnost zbog promena u pigmentaciji. Međutim, važno je napomenuti da vitiligo može biti povezan sa drugim autoimunim stanjima, pa je preporučljivo redovno pratiti opšte zdravstveno stanje ljubimca.
Ne postoji specifičan tretman za vitiligo kod pasa i mačaka. S obzirom da stanje ne utiče na zdravlje životinje, lečenje nije neophodno. U nekim slučajevima, depigmentovana područja mogu spontano repigmentisati tokom vremena, ali često ostaju trajno bela. Važno je zaštititi depigmentovana područja od prekomernog izlaganja suncu, jer su ta mesta osetljivija na UV zračenje. Korišćenje zaštitnih krema ili odeće može pomoći u prevenciji opekotina od sunca.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
View this post on Instagram
Vitiligo kod pasa i mačaka je retko, ali bezopasno stanje koje se manifestuje gubitkom pigmentacije kože i dlake. Iako može izazvati zabrinutost zbog promena u izgledu ljubimca, važno je znati da vitiligo ne utiče na njihovo zdravlje i ne zahteva lečenje. Ukoliko primetite promene u pigmentaciji kod vašeg ljubimca, obratite se veterinaru radi pravilne dijagnoze i saveta o nezi.