Mačka

Felinologija: Osnovna oprema za macu

24.05.2025. 10:15

Mace u proseku provedu oko 16 sati dnevno spavajući. Za dremku i odmor najradije biraju topla, sigurna mesta. Ne ometajte ih tokom sna!

Piše: Svetlana Lalović, felinološki sudija

Postoje čitavi asortimani krevetića za mace, kao što su zatvorene mekane kućice (“iglu”) ili viseće ležaljke za radijator, a možete da im obezbedite i običnu kartonsku kutiju s mekanim jastučićem ili ćebencetom. Imajte na umu da mace često vole da menjaju svoje omiljeno mesto za spavanje – to je nešto što su nasledile od svojih opreznih divljih predaka.

Tajna mesta za skrivanje

Važno je da svojoj maci obezbedite mesto za skrivanje, jer će im to pomoći da se osećaju sigurno i ušuškano. Mnogo je stvari zbog kojih maca može da se oseti uznemireno ili uplašeno. Razlozi mogu biti brojni, od zvukova ili mirisa koji dopiru spolja poput vatrometa, građevinskih radova u kući, nepoznatih posetilaca ili sukoba s drugim macama. Skrovište može biti nešto jednostavno kao što je kartonska kutija, iglu kućica ili korpica, prostor ispod kreveta ili čak prostor u ormaru s odškrinutim vratima. Nemojte uznemiravati macu dok je u svom skrovištu!

Visoka mesta za penjanje i osmatranje prostora

Mace se osećaju sigurnije ako mogu da posmatraju okolinu s visine. Mogućnost da se negde popnu je važna za mace koje se osećaju uznemireno ili uplašeno. Možete postaviti udobno jastuče navrh ormara i omogućiti im pristup postavljanjem stolice ili sličnog predmeta. Mace vole da sede ili spavaju na daskama ispod prozora. Ukoliko imate stariju macu, razmislite kako da joj pomognete i omogućite da dođe do nekog visokog skrovitog mesta.

Grebalice za oštrenje kandži

Macama u prirodi kandže su neophodne za preživljavanje, ali taj mačji alat i oružje katkad može da bude izazov za ukućane i nameštaj.

Vlasnik mora da obezbedi svom ljubimcu grebalicu ili pogodnu površinu da sređuje kandže. Mačje kandže rastu u slojevima, kao crni luk, i spoljni sloj se vremenom suši. Maci taj isušeni sloj smeta, kao što nama smetaju zanoktice, i trudiće se da ga ukloni grebanjem. Ako nema grebalicu, maca će izabrati neku drugu pogodnu površinu, verovatno fotelju ili sofu. Da se to ne bi dešavalo, obavezno joj nabavite ili napravite neku grebalicu. Mace najviše vole da same rade svoj manikir i biće vam više nego zahvalne!

Grebalice pomažu macama da ispolje svoje prirodno ponašanje – da redovno održavaju kandžice ali i da se protežu i istežu. Mace vole da se istežu i oštre nokte kad se probude, pa grebalicu postavite blizu mesta gde spavaju. Visoke grebalice moraju biti stabilne, sa čvrstim, širokim postoljem kako se stub ne bi klimao ili srušio kada se maca uspenje.

Grebalice iz pet-šopova su nama veoma lepe, ali često završe kao ukras u stanu. Najčešći razlog što im mace ne prilaze je zbog toga što se macama ne dopada miris. Grebalice i uopšte sav mačji nameštaj i igračke se dopremaju teretnim brodovima, uglavmom sa Dalekog istoka, mesecima se povlače po magacinima i prodavnicama, pa poprime neprijatne mirise koji se macama nikako ne dopadaju. Ako maca bojkotuje grebalicu, isperite je sapunicom, zatim je isprskajte alkoholom u spreju i ostavite 5-6 dana na suncu i vazduhu da se provetri. Na kraju pospite grebalicu sa par kapi macine trave ili valerijane (kupite u apoteci).

Drugo rešenje (i to besplatno!) je panj ili oblica od mekog drveta koje nema grubu koru. Drvena oblica  macama može da bude neodoljiva i zabavna jednako kao i grebalice iz pet-šopova. Oblicu prvo isperite vrelom vodom, zatim je tretirajte i nekim adekvatnim anti-parazitskim sredstvom (pitajte veterinara) i ostavite na suncu da se osuši.  Ako posle nedelju dana nema insekata ili plesni na drvetu, pospite par kapi valerijane i ponudite uradi-sam grebalicu vašoj maci.

Da pomenemo još i grebalice od kartona jer je karton, valovita lepenka, macama neodoljiv materijal. Mana im je što se relativno brzo troše, ali mace ih vole.

Nagon za igrom i lovom

Mace vole da se bave podražavanjem lovnih aktivnosti, uključujući igranje raznim igračkama, kuglicama od zgužvanog papira, opalim lišćem ili vlatima trave koje se njišu na vetru. Nagon za lovom ne potiče od osećaja gladi ili agresije. Svaka faza te aktivnosti – vrebanje, ustremljenje na plen, hvatanje, igranje sa (zamišljenim) plenom – oslobađa hormon endorfin, koji ih čini srećnim. Važno je da kućne mace imaju česte prilike za igru, ne samo zbog fizičke već i zbog mentalne stimulacije.

Zabavljanje mace igračkama može vam pomoći da je oraspoložite, da joj pružite dobru vežbu i ojačate emocionalnu vezu i prisnost sa svojom ljubimicom. Igračke ne moraju biti skupe. Kartonska kutija sa urezanim rupama pružiće im zabavno skrovište. Čak i kuglice od papira ili šuškave folije mogu biti savršena igračka ako su pogodne veličine, da ih maca ne može progutati. Možete da koristite kupovne igračke za mačke – razne mahalice i pecaljke sa perjem. Dopustite im da povremeno uhvate igračku to jest zamišljeni plen, kako se ne bi osetile frustrirano. U svakom slučaju, maci će igra biti zabavnija ako se u nju uključi i vlasnik!

Starije mace se obično poigraju tri do četiri puta dnevno, dok će se mlađe mace rado igrati deset puta dnevno ili više. Kratke zajedničke igre od nekoliko minuta sasvim su dovoljne. Redovno menjajte igračke kako bi im ostale zanimljive, ali nemojte ostavljati macu bez nadzora s igračkama koje bi mogle da ih povrede ili koje bi mogle da progutaju. Isto važi i za igračke u koje bi mogle da se upetljaju ili zaglave. Redovno proveravajte igračke i kada primetite da su oštećene ili istrošene zamenite ih.

Kutija za cipele – omiljena mačja igračka

Kupili ste nove cipele? Cipela nikad dosta, a kutiju sačuvajte i napravite svojoj maci neodoljivu igračku!

Prvo čvrstom lepljivom trakom zalepite poklopac. Zatim oštrim nožem napravite otvore, taman da maca provuče šapu. Kutiju napunite igračkicama, miševima, lopticama, grudvicama od papira, gumicama za kosu – što više to bolje. I celodnevna zabava može da počne! Maca će vešto i neumorno izvlačiti jednu po jednu igračku, zatim će se igrati sa njom, i na kraju će vam plen doneti na poklon.


Autor
Svetlana Lalović je međunarodni felinološki sudija, prvi WCF (World Cat Federation) sudija na prostoru bivše Jugoslavije. Držala je brojna predavanja na stručnim seminarima širom Evrope i sve do Šangaja i Bangkoka, kao i na najznačajnijim felinološkim okupljanima u svetu. Autor je knjige “Maca član vase porodice”, i brojnih tekstova. Osnivač je i predsednik Felinološkog društva “Le PETit”.