Stres se može definisati kao psihološka i fizička reakcija životinje koja se javlja kada je izložena nizu negativnih uslova u okolini. Kod mačaka, fizički odgovor na stres može biti posebno štetan i manifestuje se kroz promene u apetitu, stanju dlake, urinarnim navikama ili funkciji probavnog sistema. Zbog toga je važno prepoznati kada se vaša mačka oseća pod stresom.
Piše: Pet magazine
Evo nekih od najčešćih znakova stresa kod mačaka i kako možete pomoći da smirite svoju mačku:
Povećana vokalizacija: kada mačke doživljavaju stres, obično su glasnije. Zvukovi koje mačka ispušta daju precizne poruke o njenom stanju. Kao takva, kada je vaša mačka pod stresom, može da ispušta zvukove koji ukazuju na uznemirenost.
Preterano doterivanje: ponašanje negovanja oslobađa endorfine u telo mačke, što može povećati osećaj zadovoljstva i sreće. Stresne situacije mogu navesti mačke na ovakva ponašanja kako bi se osećale bolje. Ali prekomerno negovanje može dovesti do dalje iritacije kože – i povećane želje za lizanjem.
Uriniranje izvan posude sa posipom: jedan od najčešćih znakova stresa kod mačaka je uriniranje izvan posude sa posipom. Mačke to obično rade, jer im je miris sopstvenog urina utešan, a posip upija miris. Mačke takođe mogu prskati na vertikalne površine da obeleže svoju teritoriju. Ovo ponašanje obeležavanja takođe može biti utešno za mačke kada su pod stresom.
Skrivanje: dok neke mačke mogu da napadnu, druge mačke se mogu sakriti kada se osećaju pod stresom i ranjivo. Mačka se može zaštititi kada doživljava emocionalno i mentalno opterećenje odbijanjem da se bavi drugim članovima domaćinstva. Ne uznemiravajte svoju mačku ako se krije, jer to može pogoršati njen stres.
Agresija: kada je mačka u stresnoj situaciji, može da napadne da bi se zaštitila kada oseti da je njena bezbednost ugrožena. Ali kao i mokrenje izvan posipa, agresija takođe može imati medicinske uzroke. Poseta veterinaru je važan prvi korak koji treba preduzeti.
Nedovoljno energije: iako je prirodno da mačke spavaju 16 do 20 sati dnevno, dalje smanjenje nivoa aktivnosti vaše mačke može ukazivati na to da se oseća da je pod stresom. Slično skrivanju, povećan san i niži nivoi aktivnosti su način da se vaša mačka nosi sa stresom tako što se ukloni iz neprijatne situacije.
Nizak apetit i unos vode: uz niži nivo aktivnosti, vaša mačka možda neće želeti da jede kada je pod stresom. To je zato što se kortizol (hormon stresa) oslobađa u telu, što potiskuje njen apetit i može čak izazvati mučninu. A kada više spava, možda će imati i manje energije da ustane da jede i pije.
Dijareja i povraćanje: stres može dovesti do upale u probavnom sistemu mačke. To znači da je veća verovatnoća da će vaša mačka povraćati i imati dijareju kada je pod stresom. Ako vaša mačka pokazuje znake slabog apetita, malog unosa vode, dijareje ili povraćanja, zakažite posetu veterinaru.