Uši kunića takođe se moraju redovno kontrolisati. Baterijskom lampom osvetlite unutrašnjost uha, ušnu školjku i ulaz u ušni kanal, koji moraju biti čisti, bez ušne smole i bez promena na koži. Tvrdu i zalepljenu ušnu smolu možete omekšati i očistiti proizvodima za čišćenje ušiju koji se nalaze na tržištu. Ako u uhu ili u ušnom kanalu primetite promene na koži, crvenilo, perutanje, jajašca ili ranice odmah se obratite iskusnom veterinaru.
Piše: Udruženje za pomoć zečevima i kunićima “Zecovi”
Kako se mi ovde bavimo kunićima koji se uglavnom drže u stanu kao kućni ljubimci i koji nemaju toliku mogućnost trošenja noktiju prirodnim putem, vlasnik je taj koji mora voditi računa o tome da oni ne prerastu. Predugački nokti otežavaju kretanje kunića, skloni su pucanju, kunići mogu zapeti i u pokušaju da se oslobode iščupaju nokat ili slome prst ili šapu. Ukoliko dođe do toga, kunića odmah odvedite iskusnom veterinaru koji će sanirati povredu. Zbog toga je nokte potrebno redovno kontrolisati i kratiti. To je nešto što može uraditi svaki vlasnik, sam ili uz nečiju pomoć. U pet šopovima ili veterinarskim apotekama kupite makazice za sečenje noktiju. Nokti su predugački kada izlaze iz dlake šapica.
Unutar noktiju nalazi se žilica koju ne smete povrediti. Preporučljivo je seći cca 2-3 mm od kraja žilice. Nokti kunića mogu biti svetli ili tamni pa će Vam prilikom sečenja baterijska lampa biti od velike pomoći. Posvetlite noktić s donje strane tako da vidite gde žilica završava, i odrežite pazeći pritom na liniju rezanja. Ako kojim slučajem zahvatite žilicu kuniću će curiti krv. S malo vate ili gaze pritisnite ranjeni nokat i pričekajte da prestane krvarenje. Ukoliko krvarenje ne prestaje, potražite pomoć veterinara. Kunići na prednjim šapicama imaju pet, a na zadnjim četiri noktića. Kao i za sve radnje opisane u tekstu, zamolite veterinara, odgajivača ili iskusnog vlasnika kunića da vas edukuje.
Guza kunića treba biti čista i uredna. Zamazana ili ogoljela guza može ukazivati na upalu bešike, proliv ili neki drugi zdravstveni problem.
Odmaknite dlaku na donjoj strani zadnjih nogica i pogledajte ima li ranica ili krastica koje liče na žuljeve, je li koža crvenkasta i je li dlaka s tog mesta otpala. Žuljevi su najčešće posledica kretanja po tvrdom tepihu, tvrde podloge u nastambi u kojem kunić provodi većinu svog vremena, a pogotovo ako se podloga svakodnevno ne menja. WC treba takođe svakodnevno čistiti, jer je mokraća kunića prilično agresivna i može ubrzati nastanak žuljeva.
Nosić kunića mora biti suv. Vlažan nosić, iscedak ili kijanje znaci su moguće zdravstvenih problema, prehlade ili eventualno alergije. Ne zanemarujte te znakove i odmah kontaktirajte iskusnog veterinara. Kašnjenje u primeni terapije, pogotovo kad je reč o zarazi ili prehladi, omogućiće bakterijama da se razmnože i rašire po celom telu.
Kunići mirisom tj. feromonima koje proizvode žlezde obeležavaju teritoriju i komuniciraju s okolinom. Žlezda na bradi nalazi se ispod jezika. Miris koji proizvodi porama se prenosi na površinu dlake pa kunić trljanjem brade obeležava svoju teritoriju, drugog kunića i sve ostale stvari ili ljude koji su mu važni i koje smatra svojima. Analne žlezde nalaze se s obe strane analnog otvora pa se izmet kunića automatski aromatizira. Kunići često u velikoj meri ”bibere” novu prostoriju obeležavajući na taj način svoju teritoriju gomilom ‘kuglica’.
Žlezde koje nas zanimaju nalaze se na ingvinalnom području, s obeju strana polnih organa, u naborima (džepovima) bez dlake. One stalno izlučuju slatkasti sekret čiji miris omogućuje kunićima da se prepoznaju i identifikuju pol, srodstvo i spremnost na parenje. Lučenje je izrazito pojačano u vreme teranja. Veća količina izlučenog sekreta ima neugodan miris i može začepiti izlazne kanale koje je potrebno redovno proveravati i čistiti.
Redovnim čišćenjem izlaznih kanala olakšavamo kuniću i izbegavamo moguće komplikacije. Muški kunići od začepljenih kanala mogu dobiti upalu testisa koja onda može dovesti do drugih komplikacija, dok se ženkama može upaliti ceo genitalni organ. Kunići uglavnom sami čiste to područje, ali postoje slučajevi kada to ne mogu, npr. kada je kunić malo deblji ili ima problema sa zubima, tada je na vlasniku da vodi računa o tome da je to područje uvek čisto.
Prilikom čišćenja izlaznih kanala osoba koja drži kunića prislanja ga na svoja prsa dok druga čisti. Prstima je potrebno razdvojiti nabor koji vodi do izlaznog kanala i mokrim štapićem za uši očistiti sekret iz nabora. Uvek idite u smeru od vrha nabora tj. od samog izlaznog kanala prema van i to jednim štapićem jedan potez. Za svaki novi potez uzmite čisti štapić i ponavljajte dok nabor ne bude potpuno čist. Isto ponovite i na naboru s druge strane.
Svi gore navedeni pregledi deo su obavezne brige o kuniću. Potrebno ih je redovno sprovoditi, samostalno ili uz tuđu pomoć. Oni osiguravaju prevenciju raznih bolesti i osiguravaju srećan život kunića.
Nakon završenog pregleda nagradite strpljenje kunića. Zeco-kolačić, komadić sveže voćke ili kakva slasna grančica idealna su nagrada.