Veliki je trenutak dolazak novog člana porodice: on donosi sreću, ali i odgovornost. Ako imamo psa, moramo da se stavimo u njegove šapice i posmatramo promenu koja se dešava u kući iz njegove perspeкtive. Pas je do juče bio vezan samo za nas, a sada se u dom useljava još neko. To može biti zbunjujuće i stresno, pa je potrebno psa na to postepeno pripremiti. Vrlo je važno da pažnja koju posvećujemo psu ne bude manja nego inače, kao ni da remetimo njegovu rutinu.
Piše: Pet magazine
Novi mirisi, bebica, zvukovi, naš drugačiji raspored, plač, buđenje – dovoljno je različitosti za ljubimca. Njegov ritam izlazaka i hranjenja treba da ostane isti. Pas mora da shvati da se ništa ne menja, samo je dom postao bogatiji. Bilo kakve nagle promene izazvaće negativne reakcije, a to je nešto što možemo da sprečimo, ako se posvetimo adekvatnoj pripremi i upoznavanju. Malo nam vremena i strpljena treba, a onda možete da uživate u odrastanju deteta i njegovom divnom prijateljstvu sa psom – svi zajedno.
Ako razmišljate da promenite dnevnu rutinu psa, počnite s time pre dolaska bebe. Dozvolite psu da se upozna sa opremom, novom sobom, krevetom, ćebencetom. Ukoliko želite da imate prostor u kome psu neće biti dozvoljen ulazak, i za to je najbolje vreme pre samog dolaska bebe. I najvažnije: ne dozvolite da se pas oseća zapostavljleno (ni pre, ni posle).
Prvi susret organizujte u neutralnoj prostoriji. Pas treba da priđe polako, a vi ćete ga svakako nagraditi za smireno ponašanje. Savet stručnjaka je da pri dolasku kući majka uđe sama, kako bi pas imao priliku da lepo pozdravi i na miru, pre nego vidi bebu. Sve je u strpljenju i ljbuavi.
Na posletku, vi najbolje znate vašeg psa. Posmatrajte govor tela psa i znaćete da li je potrebno dodatno intervenisati ili će se njihov odnos razvijati postepeno, uz sve duže i duže susrete. Ne zaboravite da pas može da reaguje i kao “starije dete”, pa da pokaže ljubomoru. Ali sve se može srediti uz plan, rutinu, doslednost i pozitivne emocije susreta i druženja.