Mačka Pas

Kad vaš ljubimac ne voli vašeg partnera

18.05.2025. 15:15

Zaljubljenost i početak veze obično donose uzbuđenje i lepršavu svakodnevicu. Međutim, situacija se može zakomplikovati kada vaš ljubimac pokaže da nije oduševljen novom osobom u vašem životu. Režanje, lajanje, šištanje, izbegavanje, pa čak i otvoreno neprijateljstvo, sve to može ozbiljno narušiti mir u kući. Ipak, dobra vest je da se i ovakvi izazovi mogu prevazići, uz strpljenje, razumevanje i nekoliko praktičnih koraka.

Piše: Pet magazine

Zašto ljubimci negativno reaguju na novog partnera?

Kućni ljubimci često negativno reaguju na nove ljude u životu svojih vlasnika, ali ne zato što su po prirodi neprijateljski nastrojeni. U većini slučajeva, razlog leži u narušavanju njihove ustaljene rutine i osećaja sigurnosti. Psi i mačke su veoma osetljiva bića koja se oslanjaju na navike, poznate mirise i predvidiv raspored dana. Kada se u njihov svet iznenada uvede nova osoba, sa sopstvenim mirisima, glasom, gestikulacijom i energijom, to može izazvati nelagodnost i konfuziju. Još više ako ta osoba pokazuje nervozu, preteranu uzbuđenost ili nesigurnost, jer ljubimci vrlo brzo prepoznaju emocionalna stanja kroz govor tela i ton glasa.

Pored toga, mnogi ljubimci razviju snažnu emocionalnu povezanost sa svojim vlasnicima i mogu postati posesivni. U takvim situacijama, novog partnera vide kao uljeza koji im “oduzima” pažnju, vreme i mesto u svakodnevici. Ta osećanja se posebno pojačavaju ako ljubimac primeti da mu se posvećuje manje pažnje ili da je iz rutine izbačen neki uobičajeni zajednički trenutak, poput igre, šetnje ili maženja.

Kako olakšati upoznavanje i zbližavanje?
  1. Postepeno privikavanje i poštovanje granica

Nemojte forsirati kontakt. Umesto toga, dozvolite ljubimcu da samostalno odluči kada i kako će prići novoj osobi. Izbegavajte držanje u naručju, guranje u partnerove ruke ili prisilno maženje, sve to može pogoršati otpor.

  1. Upoznavanje na neutralnom terenu

Šetnja po parku ili zajednički izlazak van domaćeg prostora može pomoći da ljubimac ne reaguje teritorijalno i da osobu doživi kao deo zajedničke aktivnosti, a ne kao uljeza.

  1. Miris kao prvi kontakt

Ostavite komad garderobe vašeg partnera (majicu, duks) u prostoru gde boravi ljubimac. Time omogućavate da se životinja upozna sa njegovim mirisom u sigurnom okruženju.

  1. Pozitivno povezivanje kroz nagradu

Neka partner donese omiljenu igračku ili poslasticu. Kada ljubimac oseti da nova osoba donosi nešto prijatno, lakše će je prihvatiti.

  1. Partner kao deo svakodnevice

Uključite partnera u jednostavne aktivnosti poput hranjenja, šetnje ili igranja. Ljubimci se lakše otvaraju kada osobu povežu sa rutinom i uživanjem.

  1. Obezbedite “sigurnu zonu”

Važno je da ljubimac ima mesto gde se može povući kada se oseća preopterećeno – bilo da je to soba, ćošak sa ćebetom ili samo kutak u kome ima svoj mir.

  1. Zadržite pažnju i prema ljubimcu

Vaš ljubimac ne sme osetiti da gubi vaše vreme i ljubav zbog nove osobe. Redovne igre, maženje i pažnja i dalje treba da budu prisutni.

  1. Održavajte smirenu atmosferu

Vaš partner bi trebalo da izbegava nagle pokrete, glasan govor i direktan kontakt očima. Tih ton i opušten govor tela olakšavaju stvaranje osećaja sigurnosti kod ljubimca.

  1. Strpljenje je ključ uspeha

Ne očekujte promene preko noći. Svaki ljubimac ima sopstveni tempo prilagođavanja. Ako pokažete razumevanje, povećavate šanse da izgradite harmoničan zajednički prostor.

Ljubimci su veoma osetljivi na promene u društvenoj dinamici i mogu pokazati znakove anksioznosti kada dođe do promena u “čoporu”. Ignorisanje ranih znakova stresa, poput skrivenog ponašanja, odbijanja hrane ili preteranog lizanja, može dovesti do dubljih problema u ponašanju. Ukoliko ljubimac nastavi da pokazuje snažnu averziju, preporučuje se konsultacija sa veterinarskim bihejvioristom.