Pas

FCI standardi: Šta predstavljaju, kako se donose i usvajaju

13.05.2025. 17:15

Međunarodna kinološka federacija (FCI), predstavlja krovnu organizaciju koja objedinjuje nacionalne kinološke saveze širom sveta i usmerava razvoj kinologije kroz pravila, takmičenja i, što je najvažnije, standardizaciju rasa. Jedan od najznačajnijih aspekata njenog rada jeste uspostavljanje i održavanje rasnih standarda za pse, poznatih kao FCI standardi.

Piše: dr vet.med.mr sc. Darko Drobnjak, kinološki sudija

FCI standardi su zvanični dokumenti koji definišu karakteristike jedne rase pasa. U njima se precizno opisuje fizički izgled, veličina, proporcije, boja, kvalitet dlake, kao i ponašanje i temperament psa. Pored toga, standardi uključuju i spisak diskvalifikacionih mana koje odstupaju od idealnog izgleda i funkcije te rase. Ovi standardi nisu namenjeni samo proceni pasa na izložbama, već služe i kao vodič odgajivačima u očuvanju zdravih i funkcionalnih jedinki, kao i budućim vlasnicima koji žele da znaju šta da očekuju od određene pasmine.

Proces donošenja i usvajanja FCI standarda je pažljivo strukturisan kako bi se osigurala stručnost, relevantnost i međunarodna usklađenost. Osnovni princip jeste da svaka rasa ima svoju zemlju porekla, odnosno zemlju “čuvara standarda”. Ta zemlja – kroz svoj nacionalni kinološki savez – ima ekskluzivno pravo da napiše, izmeni i predloži standard FCI-u. Drugim rečima, izvorni standard dolazi od zemlje iz koje rasa potiče.

Nakon što nacionalni savez izradi ili izmeni standard, predlog se šalje FCI komisiji za standarde – stručnoj grupi u okviru FCI sastavljenoj od kinoloških eksperata različitih profila. Komisija razmatra predlog, može tražiti dodatna pojašnjenja ili izmene, i vodi dijalog sa zemljom predlagačem dok se ne postigne verzija koja zadovoljava i nacionalne i međunarodne zahteve. Po završetku tog procesa, standard se formalno usvaja i objavljuje na zvaničnim jezicima FCI: engleskom, francuskom, nemačkom i španskom.

Usvojeni standardi postaju obavezujući za sve članice FCI, a to znači da ih primenjuju i kinološki savezi u zemljama koje su članice federacije. Standardi se koriste na svim kinološkim manifestacijama pod okriljem FCI, ali imaju i širu funkciju jer se koriste i u radu odgajivača, veterinarskih stručnjaka, pa i ljubitelja pasa.

Važno je istaći da standardi nisu statični dokumenti. FCI i zemlje “čuvari standarda” imaju mogućnost da ih periodično revidiraju, posebno u svetlu novih naučnih saznanja, zdravstvenih analiza i praktičnih iskustava.

Na ovaj način, FCI pokazuje da su standardi živi dokumenti koji se prilagođavaju kako bi očuvali ravnotežu između estetike, funkcionalnosti i dobrobiti životinja. To je posebno važno u savremenom dobu, kada se sve više pažnje posvećuje etici u odgajanju pasa i sprečavanju bolesti.

FCI standardi predstavljaju temelj kinološke prakse, definišući okvir u kojem se rase razvijaju, ocenjuju i štite. Proces njihovog donošenja i usvajanja temelji se na saradnji između nacionalnih saveza i međunarodnih eksperata, čime se obezbeđuje i očuvanje tradicije i poštovanje savremenih zahteva struke.


Autor
Darko Drobnjak je diplomirao na Fakultetu veterinarske medicine u Beogradu 2009. godine. Kinološki je sudija za sve rase pasa (FCI All breed). Direktor je i predavač na “Kinološkoj akademiji” od 2013. godine, čiji je primarni zadatak edukacija iz oblasti kinologije. Autor je nekoliko knjiga iz oblasti kinologije, kao i preko 100 naučnih i stručnih radova iz oblasti kinologije i veterinarske medicine.