Mačka Savet veterinara

Problemi sa stomakom kod mačaka – povraćanje, proliv, uzroci

27.05.2025. 17:15

Kada smo upoređivali pse i mačke, jedna od stavki je bila i ta, da mačke mnogo ređe oboljevaju od pasa, ali kada obole onda su to uglavnom mnogo teže bolesti. U slučaju problema sa stomakom, ta vrsta oboljenja su najčešći razlog za posetu veterinaru. Upravo digestivni sistem često prvi ukazuje na poremećaj u organizmu – bilo da se radi o blažoj iritaciji ili ozbiljnijem oboljenju koje zahteva hitnu pažnju. Povraćanje, dijareja, gubitak apetita, nadutost ili zatvor – sve su to signali koje treba shvatiti ozbiljno.

Piše: dr vet.med. Miloš Milošević

Dijareja – proliv i povraćanje su jedan od najčešćih simptoma gastrointestinalnih smetnji. Nekad se javlja zbog promena u ishrani, unošenja pokvarene hrane ili zagađene vode, dok u drugim slučajevima može ukazivati na to da su prisutni virusi, bakterije, paraziti, alergijske reakcije ili hronične zapaljenske bolesti creva.  Ukoliko traje duže od jednog dana, posebno dijareja može izazvati dehidrataciju i gubitak elektrolita, što dodatno ugrožava opšte stanje.

Terapija zavisi od uzroka i može uključiti dijetalnu ishranu, probiotike, lekove, infuziju i antiparazitske preparate. Prevencija se zasniva na redovnoj antiparazitskoj zaštiti, postepenom uvođenju novih namirnica i izbegavanju kontakta sa zaraženim životinjama.

Povraćanje može biti posledica brzog unosa hrane, prejedanja, blage upale želuca, ali i ozbiljnijih stanja poput prisustva stranog tela, bolesti jetre, pankreasa ili bubrega. Ako se javi povremeno i bez drugih simptoma, dovoljna je kratkotrajna pauza u ishrani i prelazak na lako svarljivu hranu. Međutim, ponavljano povraćanje, prisustvo žuči, krvi, gubitak energije ili bol u stomaku zahtevaju brzu dijagnostiku i lečenje. U takvim slučajevima primenjuju se antiemetici, analgetici, infuziona terapija, a ponekad je neophodna i hirurška intervencija.

Povraćanje se može javiti i usled zatvora – opstipacije. Ovaj simptomse javlja češće kod starijih životinja, naročito ako im nedostaje fizička aktivnost ili unose premalo vlakana i tečnosti. Problem može biti posledica bolova u kičmi, neuromišićnih poremećaja ili čak tumora u karličnoj regiji. Dugotrajna konstipacija može dovesti do megakolona i trajnih oštećenja.

Lečenje podrazumeva promenu režima ishrane, hidrataciju, laksative, dok se kod težih slučajeva koristi klistir ili hirurški pristup. Kod mačaka se zatvor može javiti i kao posledica nakupljanja dlaka u crevima, kao posledica lizanja, odnosno “umivanja” mačaka. Za sprečavanje ovakvih simptoma se koriste prirodna trava, preparati sa povećanim prisustvom vlakana, kao i posebno koncipirane paste za sprečavanje nastanka tzv. Trihobenzoara, nakupljanja dlačica u crevima.

Proliv se može javiti i usled hronične upale creva, poput inflamatorne bolesti creva (IBD), javljaju se usled preosetljivosti imunog sistema na sastojke iz hrane ili na sopstvenu crevnu mikrofloru. Simptomi se javljaju postepeno – dijareja, povraćanje, nadimanje, gubitak apetita i telesne mase. Ova bolest zahteva preciznu dijagnostiku, uključujući endoskopiju i biopsiju. Lečenje je dugotrajno i temelji se na specijalizovanoj ishrani, imunosupresivnim lekovima i probioticima. IBD se ne može u potpunosti izlečiti, ali se uz pravilnu terapiju može držati pod kontrolom.

Paraziti predstavljaju još jedan uzrok digestivnih problema. Valjkasti crvi, pantljičare i đardija izazivaju dijareju, nadutost, mršavljenje, povraćanje i slab apetit. Kod jakih infekcija dolazi i do anemije. Prevencija podrazumeva redovnu dehelmintizaciju i dobru higijenu prostora i posuda za hranu i vodu. Terapija uključuje antiparazitske lekove, najčešće u obliku tableta, pasta ili spot-on rastvora.

Oboljenja jetre, kao što su hepatitis ili ciroza, takođe utiču na digestivni sistem. Mogu izazvati povraćanje, dijareju, gubitak apetita i promene u boji stolice, a u težimslučajevima i pojavu žutice. Jetra ima ključnu ulogu u varenju masti i detoksikaciji organizma, pa njeno oštećenje narušava čitav metabolički balans. Terapija se sprovodi lekovima koji regenerišu jetru, dijetom sa smanjenim sadržajem proteina i eliminacijom uzroka bolesti.

Pravilna ishrana, redovni veterinarski pregledi, briga o higijeni i posmatranje promena u ponašanju i stolici čine najbolju zaštitu od većine problema sa stomakom.


Autor
Miloš Milošević je diplomirao na Fakultetu veterinarske medicine 2003. godine. Radio je u Ministarstvu pravde, Upravi za izvršenje krivičnih sankcija VPD Kruševac i KPZ u Beogradu. Od 2021. radi u veterinarsoj ambulanti za kućne ljubimce “Mimi Vet” u Beogradu. Posebno interesovanje mu je hirurgija malih životinja. Miloš je rezervni oficir-potporučnik veterinarske službe Vojske Srbije.