U prvom tekstu u serijalu tekstova o odgovornom vlasništvu, spomenuli smo adekvatan smeštaj koji je obuhvaćen zakonski definisanom brigom o osnovnim fizičkim i psihičkim potrebama naših ljubimaca. Adekvatno smešten pas ili mačka podrazumeva zaštitu od vremenskih prilika, prirodnih neprijatelja, saobraćaja, konzumiranja otrovnih supstanci i obezbeđuje mogućnost kretanja u skladu sa potrebama vrste. Važno je ovom prilikom napomenuti i šta adekvatan smeštaj nije: Vezivanje pasa na lanac i čitav život u malom boksu nisu ni pod kojim uslovima adekvatan smeštaj. Ali sa druge strane, ni puko obezbeđivanje pristupa kući, čak i toplom krevetu, uz istovremeno dozvoljavanje kretanja napolju bez nadzora vlasnika, takođe ne spada pod pružanje adekvatnog smeštaja ni za pse, ni za mace. Zašto? Jer adekvatan smeštaj mora sprečiti lutanje, pre svega iz razloga bezbednosti životinje i drugih.
Tekst: Djole dog
Osnovni uslovi adekvatnog smeštaja naših ljubimaca podrazumevaju:
Vlasnik, odnosno držalac kućnog ljubimca dužan je da obezbedi kućnom ljubimcu brigu, negu i smeštaj, u skladu sa vrstom, rasom, polom, starošću, kao i fizičkim i biološkim specifičnostima i potrebama u ponašanju i zdravstvenom stanju kućnog ljubimca.
Zakon o dobrobiti životinja
Suprotno široko rasprostranjenom ubeđenju da je psima život u kući sa dvorištem dovoljan i da ako imaju pristup, kako toplom krevetu i blizini svojih vlasnika, tako i neograničen pristup dvorištu, da nema potrebe za redovnim šetnjama, u obavezi smo da vam kažemo, da to nije tačno. Čak i kada imamo veliko dvorište, bez redovnih šetnji, pas ne dobija mogućnost za adekvatnu mentalnu i fizičku stimulaciju. Drugim rečima, ne može da ispuni svoje potrebe kao vrste, da istražuje nove prostore, teksture, mirise i skuplja nove informacije o spoljašnjem svetu. Zato je važno imati na umu, da su šetnje bez obzira na vrstu smeštaja neizostavan deo jednog dobrog života psa.
Kada pas većinu svog života provodi napolju, u dvorištu, što je adekvatno sama kada su u pitanju veliki psi koji su izdržljiviji na promene temperatura. Svakako je obaveza vlasnika da prati ponašanje psa i da obezbedi optimalne uslove, kako psu zimi ne bi bilo hladno, a kako se leti ne bi pregrejao. Tu pre svega mislimo na kućicu za psa. Ona mora bude praktična i pogodna za sve vremenske uslove. Što se veličine tiče, pas u njoj mora da ustane i okrene se. Pored pravilne gradnje, od velike važnosti je i njen položaj u dvorištu. Preporučuje se da kućica bude od drveta, s obzirom na to da je drvo prirodan materijal. Krov treba da bude prekriven vodootpornim materijalom, koji je dugotrajan. Pod kućice treba da bude podignut od zemlje i takođe od drveta.
Kućicu je najbolje postaviti tako da pas ima dobar pogled na celo dvorište, naročito na ulaz u kuću, kako bi mogao da primeti sve posetioce i obavesti vas. Važno je i da kućica ne bude izložena direktnoj sunčevoj svetlosti, jer to može dovesti do pregrevanja unutrašnjosti i izazvati toplotni udar. Pored kućice, postavite posude za hranu i vodu, a poželjno je da i one budu zaštićene od uticaja vremenskih faktora. Kada su vremenske prilike radikalne, pomozite vašem psu dodatno. Ukoliko je reč o velikim minusima, pustite psa u kuću. Ako je reč o izuzetno visokim temperaturama, obezbedite psu bazenčić sa vodom, gde se dodatno može rashladiti. Svakako je najvažnije posmatrati psa i reagovati odmah u slučaju promena ponašanja. Pas će vam dati do znanja kada morate da mu pomognete, a na nama je da odmah na te signale reagujemo. Još jedna ideja je za borbu protiv zime, da kućicu smestite u boks koji će imati neku vrstu grejnog tela.
ADEKVATAN SMEŠTAJ ZA PSA KADA PUTUJETE
Na šta je važno obratiti pažnju kada birate privremeni smeštaj ili hotel za svog psa kada idete na odmor ili poslovni put i ne možete da ga povedete sa sobom? Pre svega, dajte svom psu vremena da se navikne na odlazak u smeštaj. Nemojte ga samo odvesti tamo i ostaviti na nedelju ili dve, a da ga na to iskustvo prethodno navikli. Takav potez može vašem psu naneti traumu i stres. Najbolje bi bilo da se za gostovanje u smeštaju pripremate nekoliko dana tokom par nedelja, tako što ćete na početku odlaziti prvo zajedno sa psom u “goste”. Ovu uslugu možete i platiti u smeštaju, a jako je važna, jer će omogućiti psu da se zajedno sa vama navikne na ovaj prostor, nove ljude i druge pse. Ove zajedničke posete smeštaju će vam omogućiti da se upoznate se sa ljudima koji ga drže, pravilima i uslovima koje imaju, međusobnim odnosima i odnosima prema psima, ali i da proverite osnovne stvari poput čistoće, adekvatne veličine prostora i opremljenosti. Nakon nekoliko ovakvih poseta, možete početi da ostavljate svog psa tamo na kratak vremenski period u kojima ćete osigurati da ima zabavnu interakciju sa vlasnicima smeštaja, koju ste prethodno u vašem prisustvu organizovali (mogu zajedno tražiti poslastice ili se igrati sa igračkom ili nešto drugo, u skladu sa sklonostima vašeg psa), kako bi ove kratke posete bile zapamćene kao pozitivne. Zatim možete postepeno povećavati posete na nekoliko sati, pa jedan čitav radni dan. Kada se na to navikne, možete početi i s vremena na vreme da ga ostavljate i da prenoći, pa ponekad za vikend i polako i postepeno povećavati broj dana. Znamo, zvuči kao puno posla, jer jeste! Sve ovo podrazumeva puno vremena i organizacije, ali vi ovime osiguravate dobrobit svog psa i ne nanosite mu stres i traumu, koje bi mu ostavljanje u smeštaju bez pripreme doneli.
O položaju boksa takođe vodite računa kao što smo već napisali i za kućicu, i obezbedite veći prostor psu, da u boksu može da se kreće. Boks nikako ne sme da bude mali kavez u koji je jedva stala kućica, jer njegova veličina mora da bude odgovarajuća za veličinu psa. Tu podrazumevamo i širinu i visinu. Skučeni prostori nikako ne dolaze u obzir, jer će menjati ponašanje psa i nisu u skladu sa njegovom dobrobiti. Pas mora da ima mogućnost neometanog kretanja kroz boks, a u njemu može da bude i dodatna prostika ili krevet, kako bi mu bilo udobno tokom svih godišnjih doba. Pas u boksu treba da boravi privremeno i kada on želi da se skloni, a vlasnik treba da mu omogući pristup dvorištu. Pas zatvoren u boksu nikako nije nešto što se smatra adekvatnim smeštajem, kao ni vezivanje psa, što je posebno štetno za psihu psa i direktno ugrožava njegovo mentalno zdravlje. Pri tom mu sputava kretanje i mogućnost istraživanja, trčanja i slobode, koja je važna za svako živo biće. Kretanje za psa na većoj površini je, dakle, od izuzetne važnosti za njegovo psihofizičko zdravlje pa pustite psa da boravi u dvorištu.
Bezbednost u suživotu sa macama je ozbiljna tema. One su pravi majstori kada je u pitanju ugrožavanje sopstvene egzistencije putem male nepažnje, trapavosti prilikom igre ili zbog žarke želje da uhvate ptičicu pred prozorom. Zato je izuzetno važno na prozore i terase postaviti mreže sa ramom (ne samo komarnike, koje mace mogu lako pocepati), kao i nikada ne otvarati prozore na kip, jer mace nažalost jako često umeju da se zaglave između prozora i štoka i užasno povrede ili čak tako izgube život.
Ukoliko želite da vašim macama obezbedite izlazak napolje, osigurajte prostor gde će se kretati. Drugim rečima, napravite dobro ograđen prostor, kako sa strane, tako i odozgo, iz kog ste sigurni da maca ne može da izađe i time ugrozi svoj život.
PANSION ZA MACU
Ako ste odlučili da ostavite svoju mačku u pansionu, treba prethodno da se uverite da pansion ispunjava određene uslove. Pre donošenja mace treba da obiđete pansion da biste procenili kakvi su zdravstveni standardi, sigurnost i higijena i da proverite da li je osoblje brižno, stručno i iskusno. Veoma je važno da obiđete više pansiona, ako treba i van mesta stanovanja, pre nego što izaberete najbolji. Veterinari često mogu da pomognu u izboru pansiona. Kad prvi put kontaktirate neki pansion, zahtevajte detaljan obilazak prostora uz prisustvo osoblja. Ako niste u stanju da obiđete pansion (zbog udaljenosti ili bolesti), zamolite rođaka ili prijatelja da to učini umesto vas.
Uređenje prostora je dobar pokazatelj da li su vlasnici brinuli o tome da se mace dobro osećaju. Prostorije treba da podsećaju na dom, a ne na kaznenu ustanovu. Posebno treba obratiti pažnju na druge mačke u pansionu. Psihičko stanje mačaka u pansionu jednako je važno kao i zdravstveno. Deluju li zdravo, zadovoljno i smireno ILi su uznemirene, letargične ili bolešljive? Ako su druge mace spokojne, verovatno će biti i vaša.
Kada govorimo o macama, važna stavka o kojoj treba da mislimo je i posip. Da li ste znali da bi svojim macama, čak iako imate samo jednu, trebalo da ponudite više kutija za posip, po mogućstvu postavljenim u različitim sobama? Bihejvioralisti za mace preporučuju ovu praksu, jer neke mace imaju jaku potrebu da koriste jednu kutiju sa posipom za jednu potrebu, a drugu za drugu. S druge strane, ako imate više maca u domu, pravilo broja posipa koje bi trebalo da imate u kući je broj maca+1. Na primer: ukoliko imate dve mace, biće vam potrebna 3 posipa. Ne samo da bi se izbegle nezgode, već i da bi se izbegao konflikt između naših četvoronožnih ukućana, bar kada je odlazak u toalet u pitanju. Takođe, jako je važno čistiti posipe redovno.
Adekvatan smeštaj za mačke podrazumeva još i odabir mačjeg drveta, tj. grebalice, kao i odgovarajućih igračaka, koji pomažu maci da neguje neke svoje prirodne instinkte radoznalosti i lova, što podstiče i održava fizičku i mentalnu stimulaciju životinje.