Zahvaljujući svom holističkom pristupu, akupunktura postaje sve prihvaćeniji deo integrativne veterinarske medicine širom sveta. Akupunktura je deo tradicionalne kineske medicine i koristi se više od dve hiljade godina za ublažavanje bola i obnavljanje telesne ravnoteže. U poslednjim decenijama, ova metoda se sve češće primenjuje i u veterinarskoj praksi, posebno kao dodatak konvencionalnim terapijama u lečenju pasa i mačaka.
Piše: Pet magazine
Veterinarska akupunktura se sprovodi isključivo od strane veterinara koji su prošli specijalizovanu obuku ili stekli sertifikat iz ove oblasti. Kvalifikovani stručnjaci mogu proceniti da li je akupunktura odgovarajuća za vašeg ljubimca i kako se ona može uklopiti u širi plan lečenja. Samostalna ili neadekvatna primena akupunkture može biti neefikasna ili čak štetna, pa je stručno vođenje ključno za uspeh terapije.
Akupunktura se zasniva na postavljanju veoma tankih, sterilnih igala u specifične tačke na telu, poznate kao akupunkturne tačke. Njihova stimulacija utiče na nervni sistem, mišićno tkivo, unutrašnje organe, kao i na lučenje hormona. Aktiviranjem ovih tačaka podstiče se cirkulacija, oslobađaju prirodni analgetici (npr. endorfini), smanjuje se zapaljenje i opuštaju napeti mišići. Ova metoda omogućava organizmu da se aktivira prirodnim mehanizmima samoizlečenja i ravnoteže.
Akupunktura može doneti koristi psima sa raznim zdravstvenim stanjima. Najčešće se koristi za probleme sa mišićno-skeletnim sistemom i nervnim sistemom, uključujući: artritis i displaziju kuka, bolesti međuradikulnih diskova, povrede nerava, bol u leđima, šepavost, povrede tetiva. Ponekad se akupunktura koristi i sa uspehom u lečenju drugih simptoma i poremećaja kod pasa, kao što su: napadi, bol u zubima i stomatološki problem, alergije, odloženo zaceljivanje rana, cistitis, hronična bolest bubrega. U mnogim slučajevima, akupunktura pomaže u smanjenju potrebe za lekovima protiv bolova i poboljšava kvalitet života pasa.
Akupunktura može biti korisna za širok spektar zdravstvenih problema. Konsultacija sa veterinarom koji je obučen za akupunkturu može vam pomoći da odlučite da li je ova vrsta tretmana preporučljiva. Neki od uobičajenih problema kod kojih akupunktura može pomoći uključuju: bolne stanja poput osteoartritisa, bola u leđima, rehabilitacije povreda i oporavka nakon operacije, astmu kod mačaka, anksioznost, alergijski dermatitis i gastrointestinalne probleme. Posebno kod starijih mačaka, akupunktura može znatno ublažiti hronične tegobe i pomoći im da ostanu aktivnije.
Prva poseta veterinaru i tretman obično traje između 45 i 60 minuta. Veterinar će obaviti detaljan klinički pregled, prikupiti informacije o istoriji bolesti, navikama i ponašanju ljubimca, i na osnovu toga izraditi individualizovan plan tretmana.
Tokom tretmana koristi se jedna ili više od sledećih tehnika:
Sam tretman traje između 15 i 30 minuta. Većina životinja ostaje opuštena tokom procedure, a neke čak i zaspu. Treba napomenuti da veterinari koji praktikuju akupunkturu često koriste individualizovani pristup, prilagođavajući tretman potrebama svakog psa ili mačke.
U mnogim slučajevima, ljubimci se već nakon prve posete ponašaju mirnije i pokazuju znakove olakšanja.
Iako je u većini slučajeva bezbedna, akupunktura se ne koristi kao primarni tretman u hitnim ili akutnim stanjima. Takođe, kod životinja sa poremećajima koagulacije, otvorenim ranama ili određenim vrstama tumora, ovaj vid terapije se primenjuje uz poseban oprez ili se izbegava. Pre započinjanja tretmana, važno je da se konsultujete sa veterinarom i da se razmotre svi potencijalni benefiti i rizici u odnosu na specifično zdravstveno stanje vašeg ljubimca. Zbog toga je sveobuhvatna dijagnostika pre početka akupunkture od suštinske važnosti.