Kunići

Redovna kozmetika kunića – održavanje zdravlja (I deo)

09.05.2025. 10:15

Jedna od najčešćih primedbi koju čujemo kao staratelji kunića:”Joj, pa oni smrde!”, nipošto ne stoji!

Piše: Udruženje za pomoć zečevima i kunićima “Zecovi”

U poslu čišćenja i održavanja kunića jednaku odgovornost imaju i vlasnik i kunić. Vlasnik pravilnim održavanjem nastambe, posude za obavljanje nužde i prostora na kojima se kunić zadržava omogućava srećan i zdrav život kunića. Oni su nesrećni kada se nalaze u prljavštini i izbegavaju područja (npr. nečisti wc) koja nisu dovoljno čista i zbog toga mogu promeniti i svoje navike. Kunić tokom dana obavlja ličnu higijenu, uređuje krzno, pere šapice, uši i ostale delove tela koje može dohvatiti. Neuredno krzno jedan je od znakova bolesti kunića i u takvom slučaju potrebno je reagovati i naći razlog. Za neka doterivanja potrebna im je pomoć vlasnika.

Bitno je znati da kunići ne vole kad im se radi nešto što im je neugodno i to će obično na sve načine pokušati izbeći. Kad im radite nešto čime nisu oduševljeni (čišćenje žlezda, rezanje noktiju, davanje leka, mazanje kremom itd.), a pogotovo ako je to radnja koju ćete ponavljati, dobro je da to uvek radite istim redosledom. Nežno im tepajte i smirujte ih tokom celog zahvata na kraju im dajte poslasticu kao nagradu što su bili dobri. Nakon nekog vremena kunić će upamtiti proces, znaće šta da očekuje, biće mirniji i sve će proći manje stresno i za kunića i za vlasnika.

U ovom tekstu bavićemo se osnovnim ”kozmetičkim tretmanima” koje svaki vlasnik kunića mora znati i redovno sprovoditi. Zamolite veterinara, odgajivača ili nekog iskusnog vlasnika kunića da vam pokaže kako se šta radi. Kasnije, ako se sami ne usudite ili ne znate kako, radije se oslonite se na njihovu pomoć. Na vama je da pratite situaciju i reagujete na vreme.

Provera težine

Redovno proveravajte težinu, jer gubitak težine ili njene velike varijacije povezane su s mnogim bolestima i ponekad su jedini znak da nešto nije u redu. Izaberite pravilan interval, dve nedelje ili mesec dana, zapisujte vrednosti tako da u slučaju potrebe možete pratiti promene težine. Normalno, kunić neće mirno stajati za vreme vaganja. Najjednostavniji i najbrži način jeste da ga stavite u transporter, izmerite težinu te odbijete težinu transportera.

Foto: Privatna arhiva, Udruženje “Zecovi”
Provera zuba

Zubi kunića rastu stalno (otprilike 1 cm mesečno) i potrebno ih je redovno kontrolisati. Kunić koji ima pravilan zagriz kvalitetnom prehranom troši zube i u tom slučaju nije potrebna nikakva intervencija.

Usled raznih situacija (nasledni defekt, nepravilna prehrana, udarci, padovi, glodanje rešetki nastambe, nepravilna prehrana i dr.) moguće su deformacije, prerastanje ili nepravilan rast zuba kunića koji do tada nije imao takvih problema.

Prerasli ili deformisani zubi mogu potpuno onemogućiti hranjenje i tako rezultirati smrću kunića. Stoga ih je potrebno redovno kontrolisati da bi se u slučaju potrebe moglo reagovati na vreme.
Zube kontrolišete na način da prstima uhvatite kunića sa leve i desne strane usta i lagano povučete prema gore tako da zubi postanu vidljivi. Ukoliko primetite promenu na zubima kunića (krivi zubi, odjednom neobično veliki i dr.), posetite veterinara ili odgajivača koji će ih skratiti i korigovati. Iskusniji vlasnici mogu sami korigovati zube, ali je potrebno paziti da zubi ne puknu, da se ne povrede usta ili jezik kunića i da se na napravi više štete nego koristi. Ukoliko niste sigurni radije potražite pomoć.

Dlaka i linjanje

Ogoljena koža bez dlake ili neke krastice na koži obično ukazuju na prisustvo nekih parazita ili gljivica. Neuredna dlaka ili dlaka bez sjaja takođe ukazuje na moguću bolest. Zdrav kunić ima gustu i sjajnu dlaku (kod starijih kunića dlaka postupno gubi sjaj).
Kunići koji žive u prirodi linjaju se dva puta godišnje kada im otpada zimska, a raste letna dlaka ili obrnuto. Kod kunića koji žive u stanu/kući proces linjanja nije tako intenzivan i traje nešto duže vreme. U periodu linjanja dlaka im se na pojedinim delovima tela može prorediti, ali samo vrlo retko potpuno otpasti. U periodu linjanja morate kunićima pomoći kako bi se rešili dlake koja otpada (četkanje, čupkanje) jer inače oni to mogu učiniti samo lizanjem, a dlaka koja završi kuniću u želucu može biti vrlo opasna za njegovo zdravlje i život!
Vodite računa da je dlaka kunića prilagođena temperaturi na kojoj kunić živi. To znači da kunića koji je naviknut na sobnu temperaturu ne smete zimi pustiti van na hladnoću da se malo istrči jer će se prehladiti. Isto tako kunića koji stalno živi izvan kuće i ima debelu zimsku dlaku ne smete zimi uneti u toplu prostoriju jer može dobiti toplotni udar. Dugodlaki kunići (angora, kašmir) moraju se redovno četkati. Oni se sami ne mogu dovoljno dobro očistiti. Ovde treba napomenuti da se kunići NE šišaju!

Četkanje

Razne pasmine kunića imaju različitu dlaku pa i njihova nega zavisi o tome. Normalno krzno ima bujnu mekanu poddlaku s dužom grubljom površinskom dlakom. Dlaka kunića je tanka, a koža vrlo osetljiva, zato treba paziti da se prilikom četkanja ne povredi. Budite oprezni prilikom izbora četke, izaberite onu koja nema snažne metalne zupce. Jako korisna može biti i rukavica s gumenim pipcima koja se može kupiti u svim pet šopovima. Kunići se linjaju nekoliko puta godišnje pa četkanje u tom periodu mora biti svakodnevno kako bi se izbeglo da kunić prilikom čišćenja proguta veću količinu dlake. Kunići ne mogu prevariti ili povratiti progutalu dlaku, ona se nakuplja u stomaku i crevima, gde lako može izazvati začepljenje, a u krajnjem slučaju i smrt kunića. Ovde veliku ulogu ima seno kojim se progutana dlaka izbacuje iz probavnog trakta i koje uvek mora biti dostupno. U periodu jakog linjanja kuniće morate redovno četkati. Kuniće četkajte niz dlaku pazeći da im ne povredite kožu. Ako naiđete na čvoriće zapetljane dlake, pažljivo ih odrežite makazama. Krzno zdravog kunića mora biti čisto, gusto i sjajno.


Autor
Udruženje za pomoć zečevima i kunićima “Zecovi” je nevladina i neprofitna organizacija iz Zagreba, osnovana s ciljem spasavanja i udomljavanja kunića, kao i edukacije njihovih sadašnjih i budućih vlasnika. Njihovo bogato iskustvo duže od dve decenije, sada dele i sa čitaocima Pet magazine. Više o udruženju i kunićima možete pronaći na njihovom sajtu: zecovi.net