Kunići su razigrana i po prirodi vesela bića koja traže interakciju sa svime što ih okružuje. Znatiželjni su, uporni i zainteresirani za sve novo i nepoznato. Jako dobro znaju što smeju, a što ne. Ponekad uporno pokušavaju da dođu do stvari koje nisu odgovarajuće za njih ili koje im mogu i naškoditi (npr. kablovi). Obezbeđivanjem zanimljivih igračaka i prostora za igru usmeravate ih se na pozitivne aktivnosti.
Piše: Udruženje za pomoć zečevima i kunićima “Zecovi”
Raznovrsne, zanimljive, ali i sigurne igračke vrlo su bitne, jer kunićima koji većinu svog vremena provode u kući ili stanu (od toga jedan dobar deo dana sami, pogotovo ako kunić nema društvo), osiguravaju mentalnu stimulaciju, fizičku vežbu i zanimaciju. Igračke istovremeno štite nameštaj, zidove i štokove od preterano zainteresovanih zuba.
Posebno je važno da su igračke od prirodnih materijala, jer kunići istražuju grickanjem, a sintetika, guma ili plastika mogu napraviti ozbiljne probleme. Mnogi vlasnici ne shvaćaju koliko su bitni tepisi. Oni ne služe samo kako bi se izbegle povrede, istegnuća, lomovi, upala bubrega (ležanje na hladnom podu) i česte žuljeve (neadekvatna podloga) nego podstiču inače mirnijeg kunića da se više kreće. Po podlogama kao što su parket, laminat ili pločice neki kunići izbegavaju da hodaju i automatski se manje kreću. Ako mislite da vam kunić previše miruje postavite više tepiha po prostoru. Na tepihu se ne klizaju pa često veselo plešu zecoles, igraju se i hrabriji su u istraživanju što im je automatski dodatna mentalna stimulacija i igra.
Kunić treba da ima nekoliko sati dnevno dobre fizičke aktivnosti! Potrebne su mu stvari na koje će se penjati, pod koje će se zavlačiti, skakati na i oko njih, kopati, gužvati i grickati. Osigurajte mu i dovoljno slobodnog prostora na kome se može po volji rastrčati. Bez ispunjavanja fizičkih potreba kunići mogu postati depresivni i prekomerne težine, a u nedostatku bolje zanimacije svoju neiscrpnu aktivnost mogu usmeriti na nameštaj. Kutije, tuneli, prolazi i kućice – sve je dobrodošlo i golica njihovu znatiželju. Nakon nekog vremena možda će se zasiti neke igračke, ali interes za istom može se vratiti.
Kunići trebaju pre svega sigurne aktivnosti za održavanje tela i uma u formi. Bilo da se kunići (ako imaju tu sreću da žive u paru) igraju skrivanja, grizu neke otvore na svojoj novoj kartonskoj kućici ili se kunić igra sam – bitna je jedna stvar: nije im dosadno, imaju zadatak! Moraju sve pregledati, istražiti, sto puta skočiti na krov (možda se pogled od pre 10 sekundi promenio) i projuriti kroz novi otvor na sve moguće načine, treba naći partnera koji stalno negde beži ili nove loptice koje zveckaju… Taj novi tunel je kao stvoren da se progrize jer mu zasigurno nedostaje još jedan otvor na sredini, ali nema opasnosti, on je za to i predviđen. Sve takve stvari zaokupljuju im pažnju, teraju ih na fizičku aktivnost i drže ih zainteresovanima i srećnima.
Ponekad će se kunići praviti nezainteresiranima za neku novu stvar koju im pokažete, ali to je samo gluma! Znatiželja će naposletku prevagnuti i moraće pre ili kasnije gurnuti svoj nos (i zube), najverojatnije baš kad ne obraćate pažnju na njega – to je isto deo njihove igre.
U prodavnicama s opremom za kućne ljubimce moguće je kupiti različite tunele i kućice, ali zanimljive su im i obične igračke poput prazne kartonske kutije, lopte, stare kuhinjske krpe koju može gužvati i grickati, kartonski valjci od toalet papira i slično. Ako ste vešti, možete i sami napraviti igračke za svog kunića. Za fizičku aktivnost dobar je trik loptica s rupom koja se može napuniti poslasticama, i koju onda mora da kotrlja da bi nešto ukusno ispalo. Možda je baš vaš kunić sjajan fudbaler.
Bez izazovnih aktivnosti koje će ih okupirati kada niste kod kuće, vašim će ljubimcima postati beskonačno dosadno i svoju aktivnu pažnju bi mogli da usmere na neke delove stana koji nisu predviđeni za grickanje. Ovaj je problem dodatno naglašen ako imate samo jednog kunića i raste kako se povećava vreme kada niste kod kuće. Dosada može dovesti do depresije i/ili prekomerne destrukcije što onda može dovesti do zdravstvenih problema. Budući da su već smešteni izvan svog prirodnog staništa, potrebno ih je “zaposliti”, okupirati i omogućiti im kreativan i ispunjen život.
Kreativna organizacija prostora i upotreba igračaka može im produžiti život. Igračke ih drže zainteresovanim za okolinu i omogućavaju im konstantno učenje i napredovanje. Inteligentna su bića koja, iako vam se možda ne čini tako, mogu puno toga savladati i naučiti. Trud koji ćete uložiti u igru i trening vratiće vam se stostruko. Psi nisu jedini koji vraćaju stvari i koji se znaju igrati dodavanja – vaši kunići to isto mogu!
Naposletku, jasno je da igračke nisu samo za kuniće nego da istovremeno čuvaju vaš stambeni prostor. Ipak, moramo priznati, i uz sve te zanimljive igračke ponekad se dogode manji incidenti, gricne se koji štok, komad tapete ili zida, ali to će biti svedeno na najmanju moguću meru zanimljivim izborom koji im možete i trebate ponuditi. Na kraju krajeva, i druge životinje kao kućni ljubimci ostave malo svog potpisa u prostoru u kojem su živeli .
Kunići imaju prirodnu potrebu za grickanjem pa je to ujedno jedan od glavnih oblika njihove zabave. Ipak, ako primetite da vaši kunići jedu plastične, kartonske i gumene delove (osim što ih samo grickaju), ponudite im neku drugu vrstu igračaka koju neće jesti, ili barem neku koja im neće naškoditi. Mogu se kupiti različiti tuneli i kućice od grančica i sena te drvene igračke predviđene za grickanje. Takođe, iako je cepanje i grickanje papira jako dobra zabava, izbegavajte obojeni i/ili mastan papir ili karton, jer su boje i lepak u takvim materijalima opasna za njihovo zdravlje.
Kunići uvek imaju jako puno posla…