Kao i ljudi, mačke doživljavaju strah, zadovoljstvo, glad, anksioznost, frustraciju i mnoge druge emocije koje mogu uticati na njihovo ponašanje. Nekoliko uobičajenih ponašanja mačaka smatra se nepoželjnim i može uticati na kvalitet života i vlasnika i njihovih ljubimaca. Na sreću, mnoga od ovih ponašanja mogu se ispraviti.
piše: Minja.cat
Mačke imaju tendenciju da budu misteriozne, tako da otkrivanje uzroka određenih mačjih ponašanja može biti izazov. Da stvari dodatno zakomplikuju, ne postoji nužno jedan jedini razlog iza određenog ponašanja, a svaka mačka ima posebnu ličnost.
Konačno ste zaspali kada odjednom čujete svoju mačku kako zavija i plače iz sve snage ispred vrata vaše spavaće sobe. Ovo se stalno dešava sa mačkama, a ovo ponašanje može biti potpuno normalno za vašu mačku. Na kraju krajeva, mačke, kao i njihovi divlji rođaci, mogu biti aktivnije noću dok pokušavate da zaspite, mada to takođe može biti znak da nešto nije u redu.
Mjaukanje nalik zavijanju može biti znak senilnosti kod starijih mačaka. Rasa poput sijamaca je prirodno glasnija od drugih i jednostavno će glasno mjaukati za vašu pažnju noću. Vašoj mački može biti dosadno usred noći. Dnevno mjaukanje i zavijanje mogu biti znak bola. Mačke koje plaču dok se eliminišu u kutiji za otpatke obično doživljavaju nelagodnost ili bol dok pokušavaju da uriniraju ili defeciraju. Mjaukanje, tokom dana mogu jednostavno biti ponašanje za privlačenje pažnje.
Mačke grebu da obeleže svoju teritoriju. Ako vaša mačka grebe predmete za koje biste voleli da to ne radi, možete da preusmerite njeno ponašanje tako što ćete obezbediti grebalice i druge igračke u koje vaša maca može da zarije kandže.
Nije poznato da su mačke “proždrljivi žvakači” kao psi. Ipak, neke i dalje uspevaju da nanesu priličnu štetu svojim zubima. Žvakanje kod vaše mačke može biti uzrokovano dosadom, agresijom, nedostatkom u ishrani, nicanjem zuba kod mačića ili premladim odbijanjem. To takođe može biti jednostavno zato što se vaša mačka igra ili voli teksturu ili ukus predmeta.
Mačke mogu imati različite probleme sa mokrenjem. Infekcije, upale, kamenje u bešici, stres, tumori i drugi faktori mogu dovesti do toga da mačka mokri izvan kutije, prska ili ne može da urinira.
Mačke mogu postati agresivne prema drugim kućnim ljubimcima i ljudima, i to je veliki problem u ponašanju. Agresija može biti uzrokovana stresom i anksioznošću ili medicinskim problemom koji uzrokuje bol ili hormonske promene kod mačke.
Hronično lizanje kod mačaka obično potiče od bola ili stresa i anksioznosti. Dok se sve mačke ližu same, prekomerno lizanje može biti ozbiljno i treba ga rešiti bez odlaganja. Mačka koja boluje može da liže deo na svom telu dok ne ostane bez dlake i sirova – a nije uvek u predelu koji izaziva bol. Mačka pod stresom ili uznemirenost može da liže stomak sve dok ne ostane bez krzna ili da opsesivno neguje druge delove tela.
Neki problemi u ponašanju potiču od mačjih instinkta, ali je najbolje da počnete tako što ćete isključiti zdravstvene probleme sa svojim veterinarom. Ako sumnjate da je vaša mačka bolesna ili boluje, potražite veterinarsku negu. Razgovarajte o suplementima, lekovima, feromonima, specijalnim dijetama i drugim stvarima koje su dizajnirane da pomognu starijim mačkama ili obuzdaju prekomerno lizanje.
Nakon toga, možete početi da se bavite vašom macom i obeshrabrujete određena ponašanja ili pomoći vašoj mački da prevaziđe bilo koji problem koji je uzrok.