Mačka

Evo iz kojih razloga pojedine mačke ne mjauču

11.05.2025. 10:15

Većina vlasnika mačaka uživa u zvuku predenja svojih ljubimaca. Ako vaša mačka ne proizvodi taj zvuk, to može biti normalno ponašanje, ali je važno obratiti pažnju na znakove koji bi mogli ukazivati na ozbiljnije probleme. Ako vaša inače glasna mačka iznenada postane tiha na duži period, to može izazvati zabrinutost. Posebno je važno obratiti pažnju na njen nivo energije; ako deluje letargično ili depresivno, poseta veterinaru može biti potrebna. Ukoliko je vaša mačka oduvek bila tiha, ali izgleda srećno i zdravo, verovatno je to deo njene prirode.

Piše: Pet magazine

Mačke, baš kao i ljudi, imaju različite ličnosti. Neke su tihe, dok su druge prave pričalice. Takođe, vokalizacija može varirati i u zavisnosti od rase; na primer, sijamske mačke su poznate po svom glasnom mjaukanju, dok birmanke obično nisu toliko ekspresivne. Kada glasna rasa iznenada utihne, to može izazvati zabrinutost kod vlasnika.

Da biste podstakli svoju mačku da reaguje, pokušajte da “razgovarate” s njom. Pauzirajte kako biste videli hoće li vaš ljubimac odgovoriti. Gledanje u pravcu mačke dok pričate može je podstaknuti da mjauče. Možete takođe pustiti snimke mačaka koje mjauču ili gledati video zapise zajedno s njom da biste videli reakciju.

Ozbiljniji razlozi zašto mačka možda ne mjauče

Postoji nekoliko ozbiljnijih razloga zbog kojih mačka možda ne mjauče. U većini slučajeva, tišina može biti rezultat njene ličnosti, ali ponekad fizički problemi mogu igrati ulogu. Na primer, infekcija gornjih disajnih puteva može uzrokovati promuklost, a simptomi kao što su kašalj ili kijanje mogu ukazivati na respiratornu infekciju.

Hipertireoza, posebno kod starijih mačaka, može dovesti do gubitka težine i promuklosti. Laringealna paraliza može prouzrokovati ozbiljne probleme sa disanjem i zahteva hitnu medicinsku pomoć. Tumori ili polipi u grlu mačke takođe mogu uzrokovati promene u zvuku njenog glasa, pa je važno obratiti se veterinaru ako primetite ove simptome.

U većini slučajeva, tišina vaše mačke može biti jednostavno deo njene ličnosti, i nije potrebno brinuti se. Kada ćutanje bude praćeno drugim simptomima, konsultujte se sa stručnjakom. Međutim, ako je vaša mačka jednostavno takva i uživa u svojoj tišini, slobodno uživajte u njenom društvu i volite je onakvu kakva jeste. Važno je da stalno proveravate njeno opšte zdravlje i dobrobit, kako biste bili sigurni da je sve u redu. Ponekad samo malo dodatne pažnje može učiniti razliku u njihovom životu. Saznajte više o njenim navikama i karakteristikama, jer će to poboljšati vašu komunikaciju. Na kraju, svako mačka zaslužuje ljubav i pažnju svog vlasnika, bez obzira na svoje vokalne sposobnosti.