Vesti

Zašto mačke žive duže od pasa?

01.06.2025. 10:15

Nova naučna istraživanja pokazuju da razlog dužeg životnog veka mačaka u poređenju sa psima može ležati u njihovim većim mozgovima i složenijem imunološkom sistemu. Međunarodni tim naučnika, koji je predvodio “University of Bath”, proučavao je evolutivne razlike među vrstama sisara. Otkrili su da vrste sa većim mozgom i dužim životnim vekom ulažu više u gene povezane sa imunološkim sistemom.

Piše: Pet magazine

U studiji objavljenoj u časopisu “Scientific Reports”, istraživači su analizirali maksimalni životni potencijal (MLSP) kod 46 vrsta sisara, odnosno najduži zabeleženi životni vek pojedinaca iz tih vrsta. Otkrili su da duže živeće vrste poseduju veći broj gena iz porodica povezanih s imunitetom.

Na primer, delfini i kitovi, koji imaju velike mozgove, mogu da žive 39, odnosno i do 100 godina. Suprotno tome, vrste sa malim mozgovima, poput miševa, žive samo jednu do dve godine. Ipak, postoje izuzeci, slepi miševi i krtice imaju male mozgove, ali i neobično dug vek, što se može objasniti povećanim brojem imunoloških gena u njihovim genomima.

Zaključak studije jeste da je imuni sistem ključan za dugovečnost, on uklanja oštećene i stare ćelije, kontroliše infekcije i sprečava razvoj tumora. Važne promene nisu vezane samo za pojedinačne gene, već i za šire genomske adaptacije, kao što su umnožavanje čitavih porodica gena.

Dr Bendžamin Padilja-Morales, vodeći autor studije, izjavio je: “Već je poznato da veličina mozga korelira sa životnim vekom, ali sada vidimo i da su se mozak i imunitet razvijali zajedno. Veće vrste ne žive duže samo zbog ponašanja i načina života, njihovi genomi takođe pokazuju veće prisustvo gena koji podržavaju preživljavanje i dugovečnost.”

Naučnici sada planiraju da detaljnije istraže gene povezane s rakom i njihovu ulogu u dugovečnosti sisara.