Osim što unose nervozu našim ljubimcima, muve, komarci i ostali leteći insekti mogu biti i prenosioci ili prelazni domaćini velikog broja zaraznih bolesti
Tekst: dr vet. med. Vesna Gvozdenović, Veterinarska ambulanta „Radičević”, Kragujevac za magazin Pas, Foto: Shutterstock
Naši ljubimci osim nespretnog mahanja repom i glavom nemaju drugi način da se odbrane od dosadnih muva i komaraca.
Poznata vam je situacija kada vidite psa da nemoćno satima trese glavom pokušavajući da se odbrani od roja muva koje ga prekidaju u popodnevnoj dremci ili još gore – kada nenadano skoči i pobegne u drugi kraj dvorišta, a da ni sam ne zna šta mu se dogodilo.
Osim što unose popriličnu nervozu našim ljubimcima, muve, komarci i ostali leteći insekti mogu biti prenosioci ili prelazni domaćini velikog broja zaraznih bolesti.
REAKCIJE NA UBOD
Koda pasa, isto kao i kod ljudi, reakcije na ubode mogu biti lokalne i sistemske.
Lokalne reakcije su uglavnom ograničene na mesto uboda i manifestuju se u vidu crvenila ili zadebljanja na koži psa, koje je praćeno svrabom.
Svetski dan životinja 4. oktobra u “Delta sitiju”
Sistemska reakcija na ubod u pojedinim situacijama može ugroziti život životinje i zato je potrebno blagovremeno se javiti veterinaru.
MUVE
Krenućemo redom, od onih manje opasnih insekata i muva do onih koji mogu napraviti ozbiljnija oštećena tkiva i izazvati alergijske reakcije.
Novonastale promene iritiraju životinju, koja češanjem ili trljanjem o najbliže predmete samo dodatno proširi upalni proces i infekciju. Potrebno je životinju skloniti na mesto gde će biti manje izložena muvama, makar dok se postojeći problem ne sanira. U većini slučajeva lokalni tretman antiseptikom daje dobre rezultate. Potrebno je, takođe, i da povrede nastale ubodima budu čiste i suve da se infekcija ne bi širila dalje.
Klinička slika je uglavnom praćena upalom konjunktiva s dosta ihoroznog (gnojnog) iscetka, fotofobijom (osetljivost na svetlost) i mogućim povredama na rožnjači. Većina vlasnika u početku primeni prvu pomoć u vidu pooštrene higijene oka ili antibiotskih kapi, koje na duže staze ne daju rešenje. Potrebno je životinju odvesti kod veterinara, gde će se detaljnim pregledom ispod trećeg očnog kapka utvrditi prisustvo ovog parazita. U većini slučajeva preparate na bazi kombinacije imidakloprida i moksidektina trebalo bi naneti topikalno na kožu životinja, uz obavezno ponavljanje, zajedno s lokalnim tretmanom promena na oku, čime se rešava problem očnih parazita.
KOMARCI
Ubod komarca kod većine ljubimaca, isto kao i kod ljudi, dovodi do uzdignuća na koži koje dosta svrbi i čini životinju nervoznom. Pojedine životinje (naročito neke mačke) mogu da imaju veoma izraženu reakciju na ubod komarca. Najčešći su ubodi na njušci, gaznim delovima šapa i unutrašnjoj strani uveta. Iritacija se u većini slučajeva povuče za 24 sata, naročito ako se životinja skloni na mesto na kom nije izložena novim ubodima komaraca.
Komarci mogu preneti i uzročnike ozbiljnih oboljenja D.immitis poznatog kao srčani crv, parazita koji izaziva srčanu bolest koda pasa i mačaka, kao i D.repens, parazita koji i kod pasa i kod ljudi može izazvati kožnu dirofilariozu
Preventiva je ključna
Spot on preparat Advantix pruža zaštitu od letećih insekata (muva, komaraca, papadača), ali i od buva i krpelja. Veoma je bitno da se vlasnik dobro informiše o preparatu koji namerava da koristi na svom ljubimcu. Važno je znati da, iako je preparat namenjen za to, nije uvek bezbedan za upotrebu kod kućnih ljubimaca. Ukoliko niste sigurni šta da upotrebite, najbolje je konsultovati se s veterinarom. Podjednako je bitno ukloniti i mesta odakle se šire muve i komarci, makar u prostoru oko životinja (stajsko đubrivo, smeće, mesta gde se zadržava voda). Time ste rešili pola problema. Ostaje samo dobra preventiva i da uživate zajedno u letu koje je pred nama.