Policija u Čileu trenira pse da detektuju ljude koji su možda inficirani virusom korona, i to tako što njuše njihov znoj.
Izvor: N1 Beograd; Frans pres; Foto: Shutterstock
Psi – tri zlatna retrivera i jedan labrador, stari su između četiri i pet godina. Do sada su radili na poslovima otkrivanja droge i eksploziva, ali i da pronađu nestale ljude, navodi policija, a prenosi Frans pres.
Ovaj program treniranja pasa zajednički realizuju Čileanska nacionalna policija i stručnjaci sa Katoličkog univerziteta Čilea. On je na tragu sličnih projekata u Francuskoj, rekao je šef specijalne političke škole, Hulio Santelises.
Psi imaju 330 miliona receptora za miris, i sposobnost da detektuju mirise 50 puta bolje od ljudi. Takođe, mogu da “namirišu” 250 ljudi za sat vremena.
Prema Santelisesu, ispitivanja u Evropi i Dubaiju pokazala su 95-procentnu tačnost kod pasa u prepoznavanju slučajeva Covid-19.
Pročitajte još: Nemačka vojska obučava pse da detektuju virus korona
Britansko humanitarno udruženje koje trenira pse za detektovanje ljudskih bolesti, još krajem marta je počelo da ih uči da prepoznaju slučajeve Covid-19.
Mardones dodaje da već postoje dokazi da psi mogu da detektuju bolesti poput tuberkuloze, infekcija parazitima, pa, čak, i rane faze raka.
Psi mogu da “nanjuše” suptilne promene u temperaturi kože, zbog čega, takođe, mogu da budu korisni u utvrđivanju groznice kod ljudi.
Prema Svetskoj organizaciji za zdravlje životinja, mogućnost da se neko zarazi od psa je veoma mala.
Obuka pasa u Čileu za prepoznavanje Covid-19 počela je pre mesec dana, i tokom nje će biti korišćeni uzorci znoja uzetih od pacijenata sa koronavirusom, koji se leče u Univerzitetskoj katoličkoj klinici.
Stručnjaci se nadaju da će psi već u avgustu moći da rade “na terenu”.
Plan je da zajedno sa pripadnicima policije budu raspoređeni u zonama sa velikim brojem pešaka, poput železničkih stanica i aerodroma, kao i u domovima zdravlja.
Prema današnjim podacima sa sajta worldometers.info, Čile ima 1.712 novozaraženih koronavirusom, što je najniža cifra u poslednja dva meseca. Od prvog registrovanog slučaja 3. marta, Čile je ukupno imao 321.205 zaraženih, 7.186 umrlih, i trenutno ima 21.934 aktivna slučaja. To ga čini šestom najpogođenijom zemljom na svetu pandemijom koronavirusa.
Međutim, kako navodi Frans pres, Ministarstvo zdravlja Čilea objavilo je da je od Covid-19 umrlo više od 11.000 ljudi, a u taj broj su uključene i “verovatne” žrtve te bolesti.