Marija Labović, direktorka Turističke organizacije Srbije, našim čitaocima savetuje da sa svojim mezimcima ovog leta posete Zlatibor, Kopaonik, Taru, Vrnjačku Banju, Staru planinu, Frušku goru, Srebrno jezero… jer osim pet-frendli smeštajnih kapaciteta, nude i različite sadržaje za uživanje sa psima poput uređenih pešačkih i biciklističkih staza.
Tekst: Ivana Labović (magazin „Pas“), Foto: TOS, Shutterstock
Epidemija bolesti COVID-19 mnogima je poremetila planove za odmor ovog proleća i leta, jer je još uvek neizvesno u koje zemlje ćemo moći da putujemo, kada će i pod kojim uslovima to biti moguće. To, međutim, uopšte ne mora biti loša vest, jer je ovo idealna prilika da bolje upoznamo svoju zemlju i uživamo u prelepim planinama, jezerima, etno-selima, banjama…
Dobra vest je, s druge strane, da je u našoj zemlji aktuelna kampanja „Izaberi svoju avanturu, vidi Srbiju” u okviru koje je građanima na raspolaganju dodatnih 400.000 vaučera za odmor u Srbiji i za njima vlada veliko interesovanje.
Zato smo u ovom broju našeg magazina odlučili da vam damo nekoliko predloga gde biste narednih nedelja i meseci mogli da se zaputite sa svojim ljubimcima, s obzirom na to da je sve više hotela i privatnih smeštaja širom Srbije otvorilo svoja vrata mačkama i psima.
A ko će bolje znati da dâ preporuku od Marije Labović, direktorke Turističke organizacije Srbije i ponosne vlasnice jednog živahnog vipeta Frenkija, s kojim rado i često putuje po Srbiji.
Koje su to destinacije u našoj zemlji idealne za posetu u društvu kućnih ljubimaca?
‒ Destinacije koje bih ja izdvojila, a koje pored velikog broja smeštajnih kapaciteta koje su pogodne za boravak sa kućnim ljubimcima imaju i mogućnost za aktivnosti u koje je moguće uključiti i ljubimce (poput obeleženih pešačkih i biciklističkih staza) jesu Zlatibor, Kopaonik, Tara, Vrnjačka Banja, Stara planina, Fruška gora, Srebrno jezero… Ono na šta je potrebno obratiti pažnju jeste da se u sve više manjih destinacija otvaraju smeštajni kapaciteti koji prihvataju goste s njihovim ljubimcima. Iako su neke od ovih destinacija poznate po zimskoj ponudi, one imaju i bogatu ponudu aktivnosti i za letnji odmor – kaže naša sagovornica.
Na kom mestu vlasnici kućnih ljubimaca mogu da se informišu o tome koji su smeštajni objekti pet-frendli?
– Informacije o tome koji smeštajni objekti prihvataju goste sa kućnim ljubimcima možete pronaći na sajtu Turističke organizacije Srbije (www.srbija.travel), u rubrici Smeštaj. Kod svih objekata, u delu koji se odnosi na pogodnosti, naznačeno je da li objekat prihvata i kućne ljubimce.
Pre nekoliko godina Zlatibor i Palić prednjačili su kada je u pitanju smeštaj gostiju sa kućnim ljubimcima, ali sada su to i Divčibare, Fruška gora, Zlatar, Tara, Kopaonik, kao i banje – Vrnjačka, Sokobanja… Da li možemo reći da je pet-frendli turizam u usponu u Srbiji s obzirom na to da sve više hotela, a ne samo privatnih smeštaja, otvara svoja vrata psima i mačkama?
– Da, apsolutno je u usponu. Odnos prema kućnim ljubimcima se izmenio u prethodnom periodu, ljudi ih smatraju delom porodice i žele da provode odmor u njihovom društvu. To su prepoznali i vlasnici smeštajnih kapaciteta i prilagodili su ponudu tome. Manji smeštajni objekti su se brže prilagodili tražnji, ali smo svedoci toga i da veliki lanci prihvataju ovaj trend i gostima nude pakete smeštaja sa ljubimcima. Sve je više i restorana koji su pet-frendli, što je važno za ponudu jedne destinacije – kaže Marija Labović.
Šta sve podrazumeva jedan pet-frendli objekat ili turistička destinacija?
– Osim ponude smeštajnih kapaciteta, važno je i da je ponuda na destinaciji prilagođena ovoj vrsti turizma. Da ima veterinarske usluge, da postoji mobilijar, npr. dovoljan broj česama koje su prilagođene i ljubimcima, parkovi prilagođeni za kućne ljubimce, plaže gde mogu da se kupaju…
U kojim ste sve mestima boravili sa porodicom i ljubimcem Frenkijem koja biste preporučili našim čitaocima, i ima li onih kojima se uvek rado vraćate?
– Vikendom veoma često obilazimo lokalitete u blizini Beograda – Avalu i Kosmaj, gde su i ugostiteljski objekti pet-frendli. Kada govorimo o destinacijama koje nam nisu daleko od kuće, moja topla preporuka je i Zornića kuća, u selu Baćevac. Osim celodnevnog sadržaja, postoji i mogućnost noćenja, idealan beg za vikend iz grada. Kada su u pitanju duži odmori, imali smo predivan odmor u Sokobanji, takođe na Rtnju koji je bogat stazama za pešačenje – idealno za rekreaciju sa ljubimcima. Ko želi da obiđe više destinacija, može da poveže obilaske Orašca, Aranđelovca, Topole i Oplenca sa predivnim smeštajem na obroncima Rudnika u Zdravkovcu. Zanimljivo je obići i Staru planinu, ali iz pravca Pirota. Divno smo se proveli i na Fruškoj gori, a ove godine planiram da u Donjem Podunavlju provedemo nekoliko dana, kao i na Tari i jezeru Perućac – savetuje naša sagovornica.
U kampanji „Izaberi svoju avanturu, vidi Srbiju” građanima je na raspolaganju dodatnih 400.000 vaučera za odmor u Srbiji. Imate li možda već informaciju kako protiče prijavljivanje i da li za ovu pogodnost vlada veliko interesovanje građana?
– Naša promotivna kampanja za cilj ima podršku domaćem turizmu. Trudimo se da obilaskom Srbije i pokazivanjem prirodnih lepota i kulturno-istorijskih spomenika pomognemo turistima da se lakše odluče koje bi destinacije u Srbiji voleli da posete. Interesovanje građana za vaučere je veliko. Za samo pet dana podneto je 24.000 prijava. Najviše zahteva do sada je podneto za smeštaj u Prolom banji, dok je na drugom mestu Lukovska banja. Najviše prijava do sada su podneli penzioneri.
Kako izgleda postupak prijave za vaučer i ko sve ima mogućnost da aplicira?
– Prijave građana za korišćenje vaučera za godišnji odmor u Srbiji, moguće je podneti od srede 13. maja 2020. godine na šalterima JP „Pošta Srbije” u celoj zemlji. Građanima Srbije na raspolaganju je 400.000 novih vaučera, koje je moguće iskoristiti do 20. novembra ove godine. Jedan vaučer vredi 5.000 dinara i može se iskoristiti isključivo za smeštaj u Srbiji u trajanju od najmanje pet noćenja. Proširena je mogućnost korišćenja vaučera za smeštaj u ugostiteljskim objektima u celoj zemlji, bez izuzetka (do sada su bili izuzeti Beograd i Novi Sad), a povećan je limit primanja za radno angažovana lica, kao i za ratne vojne invalide i civilne invalide rata sa 60.000 na 70.000 dinara. Pravo na vaučere imaju i studenti prvog, drugog i trećeg stepena – objašnjava Marija Labović.
Marija Labović otkrila nam je i kako se odlučila baš za vipeta, malog engleskog hrta koji u punom trku može razviti brzinu do 56 kilometara na sat, vrsnog pomagača lovaca, ali i predivnog kućnog mezimca, poznatog po svojoj prijateljskoj naravi.
– Odlučili smo se za baš za vipeta iz nekoliko razloga. Vipeti su blage naravi, veoma su graciozni i praktični su za držanje u stanu. Inače su veoma čisti psi, ne linjaju se, retko laju, veoma su druželjubivi, i imaju izrazito blag, skoro neutralan miris. Frenki je velika mazulja, čime nas je potpuno osvojio, druželjubiv je i dobroćudan, privržen porodici i teško podnosi odvajanje od nje. U prirodi je živahan i, naravno, izrazito sprinterski brz. To je naš lični Jusein Bolt, koji ostavlja bez daha sve u parkiću dok ga gledaju kako graciozno juriša – kaže naša sagovornica.